Miten vien verenpisaran talven yli?

Anonyymi

Minulla on tapana viedä pelargoniat kellariin talvilevolle ja ottaa ne esille helmikuun lopulla. En ole koskaan tehnyt niin verenpisaroille, joita myös pidän kesällä pihakukkina. Tänä kesänä mulla oli niin höyli verenpisara, että se kukki herkeämättä ja valtaisasti koko kesän, en ole ennen sellaista nähnyt. Toin sen nyt syksyllä sisään ja edelleen se pukkaa nuppua, tämä varmaan on jo viimeinen.

Onnistuuko verenpisaralla sama viileä ja hämärä lepokäsittely kuin pelargonialle vai kuolisiko se sinne kellariin? Vai voisinko yrittää pitää sitä hengissä ihan ikkunalaudalla? Kasvilamppu avuksi?

Onko joku vienyt verenpisaran talven yli?

5

163

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vie kellariin, jos pelgoonit ovat selvinneet, niin kaipa verenpisarakin.

    • Anonyymi

      Kellaria ei ole (ikävä kyllä), mutta verenpisara oli vuosikymmenet. Hyvin selvisi sisällä talven yli aina hengissä. Keväällä usein otin pistokkaita, joista kasvatin uusia. Niitä sitten vietiin mökille ja parvekkeelle.
      Pari vuotta sitten lopetin verenpisaran pitämisen, kun noita huonekasveja ja kukkia on muutenkin aivan riittävästi.
      Voithan ottaa verenpisarastasi pistokkaita, juurruttaa ja laittaa purkkeihin kasvamaan. Sitten viet osan kellariin ja osan pidät sisällä. Siitä näet, kummalla tavalla selviävät paremmin?
      Muista myös tulla tänne samaiselle sivulle kertomaan kokemuksesi, miten kävi?

    • Anonyymi

      Kiitos ehdotuksesta, näin teen. Otan pistokkaan nousevalla kuulla eli nyt, vaikka kaikki ei siihen uskokaan.
      Palaan keväällä kertomaan miten kävi. :)

    • Anonyymi

      Voi nenä. Aloittaja täällä jälleen. Verenpisara teki viimeiseksi valjuja valkoisia kukkia muutaman, siis joulukuussa (!) ja sitten alkoi pudotella lehtiään. Sitten tuossa joulun jölkeen se teki yhden kolmisormisen lehden, jota vaalin ja suihkuttelin. Mutta lieneekö saanut tuuletettaessa pakkasta pakkaskauden aikana vai mitä tuli, mutta se lehti kuihtui. Nyt on pelkkä ranka, jota toiveikkaasti suihkuttelen.

      Mutta onneksi Äiti Luonto on runsas, aulis, kasveja riittää maailmassa ja tulee koko ajan lisää :). Otan uuden verenpisaran keväällä!

      • Anonyymi

        Ikävästipä kävi verenpisaralle. Mutta mennyt syksy ja talvi olivat erikoisen pimeitä, vähävaloisia ja synkkiä. Meillä kärsi monet huonekasvit erikoisen paljon.
        Joulukuu on aikas hankala pistokkaiden juurruttamiseen. Kyllä maalis- huhtikuu ovat parempia siihen hommaan.
        Hyvä ajattelu ja asenne kuitenkin siellä, että uutta vaan kasvamaan.
        Menestystä :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1185
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      298
      1085
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      938
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      859
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      78
      853
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      571
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      528
    Aihe