Minulla on tapana viedä pelargoniat kellariin talvilevolle ja ottaa ne esille helmikuun lopulla. En ole koskaan tehnyt niin verenpisaroille, joita myös pidän kesällä pihakukkina. Tänä kesänä mulla oli niin höyli verenpisara, että se kukki herkeämättä ja valtaisasti koko kesän, en ole ennen sellaista nähnyt. Toin sen nyt syksyllä sisään ja edelleen se pukkaa nuppua, tämä varmaan on jo viimeinen.
Onnistuuko verenpisaralla sama viileä ja hämärä lepokäsittely kuin pelargonialle vai kuolisiko se sinne kellariin? Vai voisinko yrittää pitää sitä hengissä ihan ikkunalaudalla? Kasvilamppu avuksi?
Onko joku vienyt verenpisaran talven yli?
Miten vien verenpisaran talven yli?
5
133
Vastaukset
- Anonyymi
Vie kellariin, jos pelgoonit ovat selvinneet, niin kaipa verenpisarakin.
- Anonyymi
Kellaria ei ole (ikävä kyllä), mutta verenpisara oli vuosikymmenet. Hyvin selvisi sisällä talven yli aina hengissä. Keväällä usein otin pistokkaita, joista kasvatin uusia. Niitä sitten vietiin mökille ja parvekkeelle.
Pari vuotta sitten lopetin verenpisaran pitämisen, kun noita huonekasveja ja kukkia on muutenkin aivan riittävästi.
Voithan ottaa verenpisarastasi pistokkaita, juurruttaa ja laittaa purkkeihin kasvamaan. Sitten viet osan kellariin ja osan pidät sisällä. Siitä näet, kummalla tavalla selviävät paremmin?
Muista myös tulla tänne samaiselle sivulle kertomaan kokemuksesi, miten kävi? - Anonyymi
Kiitos ehdotuksesta, näin teen. Otan pistokkaan nousevalla kuulla eli nyt, vaikka kaikki ei siihen uskokaan.
Palaan keväällä kertomaan miten kävi. :) - Anonyymi
Voi nenä. Aloittaja täällä jälleen. Verenpisara teki viimeiseksi valjuja valkoisia kukkia muutaman, siis joulukuussa (!) ja sitten alkoi pudotella lehtiään. Sitten tuossa joulun jölkeen se teki yhden kolmisormisen lehden, jota vaalin ja suihkuttelin. Mutta lieneekö saanut tuuletettaessa pakkasta pakkaskauden aikana vai mitä tuli, mutta se lehti kuihtui. Nyt on pelkkä ranka, jota toiveikkaasti suihkuttelen.
Mutta onneksi Äiti Luonto on runsas, aulis, kasveja riittää maailmassa ja tulee koko ajan lisää :). Otan uuden verenpisaran keväällä!- Anonyymi
Ikävästipä kävi verenpisaralle. Mutta mennyt syksy ja talvi olivat erikoisen pimeitä, vähävaloisia ja synkkiä. Meillä kärsi monet huonekasvit erikoisen paljon.
Joulukuu on aikas hankala pistokkaiden juurruttamiseen. Kyllä maalis- huhtikuu ovat parempia siihen hommaan.
Hyvä ajattelu ja asenne kuitenkin siellä, että uutta vaan kasvamaan.
Menestystä :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1019578Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764957Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.554682Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92421Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051642- 451458
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota561387Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491341Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651291