Sateenkaarivihkimiset kuitataan nyt keskustelulla piispan kanssa ;-)

Anonyymi

Tästä oli jo Pekun tärkeä aloitus, mutta aihe on NIIN tärkeä, että teen tästä vielä uuden aloituksen.

Kun edes Oulun hiippakunta ei uskaltanut antaa sateenkaaripapeille enää edes varoitusta, niin kuka sitten ;-)

"Piispainkokous arvioi KHO:n ratkaisun merkitystä lokakuussa. Piispat totesivat, että tuomiokapitulien on "syytä harkita pidättyväisyyttä seuraamusten määräämisessä", vaikka rankaisemiseen onkin oikeus.

Oulun tuomiokapituli kertoo harkinneensa asiaa piispainkokouksen antaman arvion ja pappien tasapuolisen kohtelun näkökulmasta. Osassa hiippakuntia samaa sukupuolta olevia pareja vihkineitä pappeja ei rangaista...
Tätä taustaa vasten tuomiokapituli katsoi, että varoituksen antaminen on kohtuuton seuraus, vaikka sen mukaan on selvää, että kyseiset pastorit ovat toimineet vastoin pappisviran velvollisuuksia ja pappislupausta.

TUOMIOKAPITULIN PÄÄTÖS OLI YKSIMIELINEN." (isot kirjainen minun)

Oulun hiippakunnalla meni löysät pöksyyn ja Helsingin hiippakunnan esimerkki taisi olla ratkaiseva seikka. Siihen se kirkon konservatiivien rintama kaatui, arkielämän realiteetteihin.

t qwerty

20

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä luulin pääseväni papin kanssa väittelemään kirkosta eroamiseni kanssa .
      Olisin saanut varmasti kunnialoukkaus syytteen 🤣

    • Jos tuomiokapituli olisi tähän aikaan vuodesta antanut kolme varoitusta, olisi se ollut iltapäivälehdissä ja 20 000 jäsentä eronnut.

    • Anonyymi

      Kunpa aitolainen jättäisi tämän ketjun sotkematta.

      • Ei se ehdi sotkea, jos on taas kadulla mummojen kanssa (kuva)

        ttps://www.dreamwearclub.net/post/aitoavioliitto-vääristelee-translakia-gallupissaan


      • Anonyymi
        Pe.ku kirjoitti:

        Ei se ehdi sotkea, jos on taas kadulla mummojen kanssa (kuva)

        ttps://www.dreamwearclub.net/post/aitoavioliitto-vääristelee-translakia-gallupissaan

        Linkeistäsi puuttuu aina kirjain h alussa. Muuten hyviä. Kiitos!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Linkeistäsi puuttuu aina kirjain h alussa. Muuten hyviä. Kiitos!

        Suomi24:n Robotti yleensä poistaa viestit, joissa on koko linkki.

        Kopioit vaan linkin puutteineen osoiteriville, niin se aukeaa.


      • Pe.ku kirjoitti:

        Ei se ehdi sotkea, jos on taas kadulla mummojen kanssa (kuva)

        ttps://www.dreamwearclub.net/post/aitoavioliitto-vääristelee-translakia-gallupissaan

        Kerro, kerro kuvastin, että olen maassa kaunehin?

        Vastaus vaihtoehdot:
        1) kyllä
        2) kyllä

        100 % kyselyyn vastanneista piti minua kaunehimpana. Se on fakta.

        Aito avioliitto –niminen fundamentalistis-kristillinen järjestö, jonka toiminta suuntautuu nimenomaan seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä vastaan, on teetättänyt Taloustutkimuksella kyselyn, jossa tiedustellaan kansalaisten käsityksiä translain uudistuksesta. Sen sisältämästä kahdesta kysymyksestä erityisesti toinen on laadittu harhaanjohtavasti niin, että siihen annettuja vastauksia voitaisiin käyttää translain uudistamista ja kaiken kaikkiaan transihmisten oikeuksia vastaan. Näin on jo tapahtunutkin erilaisilla uskonnollisilla foorumeilla.
        Kysymyksen sanamuoto on:

        ”tulisiko sukupuolenvaihto ja siihen liittyvät hormonihoidot ja leikkaukset sallia myös alaikäisille?”

        Tämä alusta loppuun asti täysin harhaanjohtava, kun se liitetään translakiuudistukseen:

        1) kukaan ei ole ollut vaatimassa kirurgisia hoitoja alaikäisille,
        2) myöskään alaikäisille suunnatut kehoa sukupuolipiirteistä toisiin muokkaavat hormonihoidot eivät ole kenenkään vaatimuslistalla,
        3) kyseiset asiat eivät olisi uudistuksen jälkeen ollenkaan translain, vaan lääketieteellisten ohjeiden ja yksilökohtaisten arvioiden säätelemiä.

        Luonnollisesti sana ”sukupuolenvaihto” on jo sinällään virheellinen ja tarkoitushakuisesti valittu.

        Kysely on täyttä soopaa, olkiukkoilua ja tarkoituksellista "eksyttämistä".

        On käsittämätöntä, että Taloustutkimus, joka ilmoittaa laativansa kyselyjä puolueettomasti ja tieteellisillä menetelmillä, on toiminut näin kritiikittömästi.


    • Ev.lut kirkko on liberaalin tiensä valinnut, ja etenee sillä systemaattisesti. Mitä se tuo tullessaan ja mikä on lopputulema voi vain arvuutella. Tietyssä mielessä "konservatiivien rintama kaatui", mutta toisaalta ei se heidän uskoaan vienyt. Varmaan vaan tiivisti yhteisöä, kuten tällaisissa tapauksissa käy.
      Kaikki tämä kertoo ev.lut kirkon epävakaudesta ja hampaattomuudesta. Kirkon tila on aika surullinen ja kestämätön. Lohdullista on se, että Jumala pelastaa edelleen yksilöitä, ei kirkkokuntia, onneksemme.

      • Teitä "konservatiivisen rintaman" edustajia yhdistää ainoastaan Trumpin fanitus ja Nyt Trump on jo kaatunut.


      • Pe.ku kirjoitti:

        Teitä "konservatiivisen rintaman" edustajia yhdistää ainoastaan Trumpin fanitus ja Nyt Trump on jo kaatunut.

        Olen konservatiivi, enkä fanita Trumppia. Vaimonikin on konservatiivi eikä hänkään fanita Trumppia. Yleistykset eivät aina pidä paikkaansa, siksi olisi syytä välttää niitä.


      • Miten ihmeessä pidän pystyssä jotain Trump-kerhoa, kun en kannata Trumppia enkä ole millään tavalla tekemisissä Trumpin tai kyseisen kerhon kanssa.
        Samoin en kannata noitarovioita, ne eivät kuulu kristillisyyteen. Oikeanlainen ja terveoppinen lähetystyö ei noitarovioita tue.


    • Anonyymi

      Erilleen kasvua on jo silmin havaittavissa, kuten hommasta nätisti ilmaistaan. Housut voisi olla jalassa kun tuvasta raastetaan.

    • Anonyymi

      1970-luvulla pikku suomalaisille kerrottiin rippikoulussa, että Suomen ev lut kirkko vihkii avioliittoon Maallisen Lain mukaan. Silloin ongelma oli varmaan eronneiden vihkiminen.

      Sama sääntö pätee edelleen. Luterilaisille avioliitto EI ole sakramentti ja avioliittoon vihkiminen toimitetaan Maallisen Lain mukaan.

      • Anonyymi

        Jokainen voi ottaa avioliitonsa pyhänä jos haluaa.


    • Anonyymi

      Papillakin on oikeus omantunnon ratkaisuun homovihkimisissä. Miikka Ruokanen sanoi 2 vuotta sitten että kirkko voisi lopettaa kokonaan vihkimisen niinkuin monessa maassa onkin. Naimisiin meno on oikeasti oikeudellinen toimi. Maistraatti hoitaa sen. Joka haluaa kirkon siunauksen tulee sinne sitä varten. Sitten on vasta hääjuhla.

      • Anonyymi

        Et voi kieltää kirkkoa vihkimästä niitä jotka sitä haluavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et voi kieltää kirkkoa vihkimästä niitä jotka sitä haluavat.

        Homot!

        Avioliittoinstituutio kuohitsee teidät kuten heterot ja biit.

        Vapaana saa harrastetutuksi enemmän seksiä ja on helpompi löytää parempi kumppani myös pidempään suhteeseen.

        Sanokaa EI romanttiselle vankilalle!

        Ei ei ja ei.


      • "kirkko voisi lopettaa kokonaan vihkimisen"

        Juu kyllä ja Miikka Ruokasella teologi-professorina on tästä jo moninkertainen kokemus viimeisimmän vaimon ollessa Kiinasta.


    • Anonyymi

      Eikä pappia pakottaa vihimään erisukupuolisia.

    • Anonyymi

      Homot etsikää järjestö,joka hyväksyy teidät
      Älkää ängetkö järjestöihin jotka eivät
      teidänlaistenne kanssa veljeile.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3392
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      2761
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      37
      1202
    Aihe