Nyt viimeistään on syytä vaihtaa nastarenkaat alle, sillä Japanissa on tullut paljon lunta ja lisää tulee. Nyt on paniikki.
JAPANISSA SATANUT LUNTA!
Anonyymi
1793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä voisi ajokortti-opetuksessa olevalta teiniltä alkaa leuka väpättää:
Keskiviikkona alkanut voimakas lumentulo on keskittynyt etenkin Niigatan ja Gunman prefektuureihin. Esimerkiksi Minakamin kaupunkiin lunta on tullut kolmen vuorokauden aikana ennätykselliset 2,17 metriä.
Työnnäpä ne lumisateet vaikka prrsiisseessi.
Miehekästä puhetta teiniltä.
Ei ole syytä. Nastat on kielletty Japanissa lailla. Ja hyvin pärjäävät, vaikka keliolot ovat paljon pahemmat kuin Suomessa.
Selvääkin selvempi valeuutinen. Miten siellä muka ilman nastoja pärjätään talvikeleillä, kun täällä ei pärjätä edes 10 asteen lämpötilassa.
Niinpä niin. Eteläsuomessahan on tiet aina suolattu ja paska lentää. Pohjoisessa ajetaan kelin mukaan eikä ole mitään ongelmia. Siinä ei muuten aja suomalaiset edes suolaa kun tulee kunnolla lunta. Kalusto loppuu samantien.
Suola ei toimi kuin luokkaa -5 asteeseen asti, joten turha sitä olisi pohjoiseen ajaakaan. Toisaalta, kitkarenkaiden toiminta paranee nastoihin verrattuna kun lämpötila laskee. Nollan pinnassa on kitkojen kannalta pahimmat kelit. Joku -20 asteinen jääpinta ja kitka pitää yhtä hyvin kuin nasta, ellei paremminkin (kuluneena paremmin).
AAAARRRGGGGHH EN KESTÄ TÄTÄ TUSKAA!!! Kitkarenkaat, kitkarenkaat ja kitkarenkaat ovat tuhonneet elämäni!
Kitkarenkaat sulaa kesällä ja murenee pakkasessa. Ei siis tietenkään missään pääkaupunkiseudun - 3- -5 asteessa. Mutta murenee kun on painava auto ja -35 tai enemmän pakkasta. Siis ovat parhaimmillaan uutena veneen kyljessä kesällä.
Murenee, no ihan varmasti kun sinä niin sanot.
Ei hätää, ei niitä valmisteta niin painaviin autoihin, että eivät alla kestäisi.
Ei kai ne rekatkaan mitään paina mutta niihin on olemassa kitkarenkaita.
Tiedän kokemuksesta, että ne hajoo kun pakkanen menee n 45 - 50 asteeseen.
Kyllä tiedän että monikaan ei ole ajanut niissä pakkasissa mutta jotku on.
Jahas, -35 astetta muuttui jo -45 tai -50 asteeseen. Olisiko kuitenkin lähempänä -70 astetta?
Joo, kumiseokset eivät kestä kylminä. Enkä usko, että nastarenkaat auttaisivat hirveästi. Mutta kun puhutaan autoista, jotka painavat niin paljon, että alla ei renkaat kestä, niin sitten puhutaan hieman erilaisista painoluokista. Ja tilaustyönä tehtävistä renkaista.
-35 tai enemmän voi olla vaikka -80. menikö suolatien roiskuttajalla pupu päksyyn
Englannin satamat meni ainakin kiinni ennen vanhaan silloin, kun satoi senttikin lunta maahan. Nykysysteemistä en sitten tiedä muuta kuin sen, että menevät kiinni koronan takia....
Itse+katselin+sarjaa+hinausautokuskeista+Usassa+ja+ei+voi+mitään+sanoa+että+surkeat+kuskit+ja+renkaat+sai+aikaan+satojen+kolarit+koko+ajan.Jos+nastat+alla+niin+laskisi+tavikaudella+onnettomuudet+jenkeissä+80%+ja+loput+ylinopeus+suolaamattomalla+tiellä.Oli+niin+naurettava+sarja+jotta+lopetin+kesken+katsomisen+Netfixillä.
Samaa mieltä, aivan pelleilyä ja leikkimistä koko homma. Varustelukilpailua ja mitään ei voi tehdä kun menettää niin paljon rahaa samalla.