Töitä nuorille.

Anonyymi

On tämä ihme paikka,kun töitä vapautuu jostakin tai tulee uusia työpaikkoja niin ne annetaan keski-iän ylittäneille miehille joilla lapset jo lähteneet maailmalle tai ei ole lapsia. Tietysti heilläkin pitää töitä olla,mutta eikö kunta tai te-toimisto olisi voinut yrittää saada näitä perheellisiä nuorempia töihin. Kohta tyhjenee tämä kylä kun työpaikan saa suhteilla eikä nuorille anneta jalansijaa. Herätkää päättäjät ym ,kohta lähtee lapsiperheet työn perässä ja ei jää kuin tyhjä uusi koulu .

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä huomio. Nuorille pitäisi saada töitä, se on koko Tohmajärven tulevaisuuden kannalta avainasia. Tarvitaan myös kunnan voimakasta panostusta elinkeino- ja työllisyys toimiin.

      Uudet työpaikat ja taloudenkasvu syntyvät pääosin yksityisiin yrityksiin.

      Kunnan tulisi enemmän tukea paikkakunnalla jo toimivia kasvuhakuisia yrityksiä ja rohkeasti hakea Tohmajärvelle myös uusia yrittäjiä. Vahvan yrittäjyyspolitiikan kautta, niitä uusia työtilaisuuksia syntyy myös nuorille, perheellisille kuntalaisille.

      • Anonyymi

        Käyppä kysäsemässä asiaa Tohmajärven hallituspuolueilta. SDP ja Keskstalta. Hehän laskivat miten yksin eläkeputken poisto tuo 10000 työpaikkaa, Jospa jokunen syntyisi myös kuntaamme. Nää puoluiden näkemykset työpaikkojen luomisista on kyllä jo ulkoavaruudesta - ajatellen mielikuvan rakentumista.

        Lapsetkin ymmärtävät, miten tärkeää olisi saada - erikoisesti nuorille työtä, joilla on mielentasapainon kehitys alkupäässä, verrraten ikääntyneimpiä ihmisiä. No, vakavasti pohtien. Ymmärtääköhän edes koko hallitus mitä hallaa saa aikaan tämä eläkeputken poistaminen? Tai mitä todeklisuudessa maksaa nuorisotyöttömyys? Jos ihminen / nuori ei ohjaannu työelämään normaalissa ajassa /iässä, tämän nuoren elämä verottaa verovaroja ylimääräisen repullisen - jopa toisenkin. Ja samaan aikaan nämä puolueet ovat mukana kunnian himoisessa ilmastotavoitteessa - ja - taas meni työpaikkoja - ja verotus kirsistyyyyyyyy.

        Markku Lievonen


    • Anonyymi

      Tohmiksella kunnan virkailijat ei ole isänmaallisia.Kuntoradan purutkin ajettiin venäjätä kyseisen maan kalustolla ja kuljettajilla.

      • Anonyymi

        Hake ja turveralli venäjältä kiihtyy.nyt ilmasto pelastuu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7838
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3752
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1886
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1053
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1003
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      750
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe