Hiilihydraattien kokonaissaannin vähentäminen diabetesta sairastavilla on osoittanut näyttöä glykemian parantumisesta, ja sitä voidaan soveltaa erilaisiin ruokailumalleihin, jotka täyttävät yksilölliset tarpeet ja mieltymykset (41). Tyypin 2 diabetesta tai prediabettia sairastaville ihmisille vähähiilihydraattiset syömissuunnitelmat osoittavat potentiaalia parantaa glykemiaa ja lipidituloksia jopa vuoden ajan (63,65,90,101-104).
ADA:n ensi vuoden ohjeistuksesta?
11
97
Vastaukset
- Anonyymi
USA:ssa kestää aikansa herätä mutta suunta tulee muuttumaan. Voidaan veeraata Trump:in hölmöilyyn. 4 vuotta ja kohta pelleen ei tartu kukaan edes pihdeillä.
Toteavat että karppaamisen parantaa 0.2-0.5 prosenttiyksikköä pitkää sokeria jopa vuoden ajaksi jonka jälkeen eroa ei ole. Eivät myöskään suosittele kovaa rasvaa tai punaista lihaa diabeetikoille joten jos uskoo ADAan niin parasta siirtyä kasviöljyihin ja kasviproteiiniin.
- Anonyymi
" Eivät myöskään suosittele kovaa rasvaa tai punaista lihaa diabeetikoille joten jos uskoo ADAan niin parasta siirtyä kasviöljyihin ja kasviproteiiniin."
hoopovee
Älä houkuttele muita samoille haitallisille harhateille itsesi seuraksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Eivät myöskään suosittele kovaa rasvaa tai punaista lihaa diabeetikoille joten jos uskoo ADAan niin parasta siirtyä kasviöljyihin ja kasviproteiiniin."
hoopovee
Älä houkuttele muita samoille haitallisille harhateille itsesi seuraksi."Älä houkuttele muita samoille haitallisille harhateille itsesi seuraksi."
Kioskilta tuulee...
Pääsin lääkkeistä eroon, kun en juonut kaljaa, vaan pontikkaa. Litramäärät eivät tietenkään muuttuneet. Kätevästi laihtui samalla.
Tätä minun juomavaliotani kun noudattaa edes puolet vuodesta, niin pääsee kätevästi eläkkeellekkin.
Nooh vakavasti. Vähähiilihydraattisella laihdutin ja sen jälkeen olen katsonut, mitä suuhuni laitan. Aamupuuro on täysjyvää ja pitää nälkää pitkään, eikä nosta sokeria kovinkaan nopeasti.
Tosiaan kaljan olen tosiaan joutunut unohtaa, mutta ei minusta täysin raitista ole tullut. Liikunta on myös tärkeää, mutta nämä ovat tosin vain minun kokemuksia.Itse valikoin ruoka-aineet niiden terveellisyyden mukaan eli täysjyvää ja öljyjä. Määriin tai suhteisiin en niinkään kiinnitä huomiota.
Aloitan kesällä kokeilut vähähiilihydraattisen oluen teolla. Tupla käyminen eli ensiksi oluthiivalla ja sitten loppuun kuohuviinihivalla. Eläkepäiviksi voin kyllä hommata pontikkapannunkin.hvp27 kirjoitti:
Itse valikoin ruoka-aineet niiden terveellisyyden mukaan eli täysjyvää ja öljyjä. Määriin tai suhteisiin en niinkään kiinnitä huomiota.
Aloitan kesällä kokeilut vähähiilihydraattisen oluen teolla. Tupla käyminen eli ensiksi oluthiivalla ja sitten loppuun kuohuviinihivalla. Eläkepäiviksi voin kyllä hommata pontikkapannunkin.Pontikantekeminen kyllä pitäisi laillistaa omaan käyttöön. Tislauslaitteitakin sitten voisi ostaa ihan laboratoriotasoisia.
Idari kirjoitti:
Pontikantekeminen kyllä pitäisi laillistaa omaan käyttöön. Tislauslaitteitakin sitten voisi ostaa ihan laboratoriotasoisia.
Kannattaa tähdätä kyllä reilusti parempaan tasoon kuin laboratoriotasoon. Aika helppoa pontikkapannun teko kyllä on. Helpoin on ruotsalainen muovinen pontikkapannu. Saanto on huono ja hidas peli mutta kyllä sillä viinassa kestää.
- Anonyymi
hvp27 kirjoitti:
Itse valikoin ruoka-aineet niiden terveellisyyden mukaan eli täysjyvää ja öljyjä. Määriin tai suhteisiin en niinkään kiinnitä huomiota.
Aloitan kesällä kokeilut vähähiilihydraattisen oluen teolla. Tupla käyminen eli ensiksi oluthiivalla ja sitten loppuun kuohuviinihivalla. Eläkepäiviksi voin kyllä hommata pontikkapannunkin.>Itse valikoin ruoka-aineet niiden terveellisyyden mukaan eli täysjyvää ja öljyjä.<
Olisko syytä ymmärtää ihan aikuisten oikeesti oikein karppaaminen silleen oman etusi takia? Anonyymi kirjoitti:
>Itse valikoin ruoka-aineet niiden terveellisyyden mukaan eli täysjyvää ja öljyjä.<
Olisko syytä ymmärtää ihan aikuisten oikeesti oikein karppaaminen silleen oman etusi takia?Seuraan luonnollisestikin virallisia suosituksia. Kun karppaamalla on mitätön vaikutus verensokeriin niin en karppaa eikä se edes laskenut minulla painos.
- Anonyymi
Viite 101 on Virran ensimmäisen vuoden tutkimus. Kahden vuoden raporttikin olisi ollut ajat sitten käytettävissä.
Pohjapaperissa - ADA:n ja EUroopan diabetestutkijoiden konsensuslausumassa jonkin vuoden takaa hiilareita rajoittavilla ruokavalioilla oli parhaat näytöt, nyt vain näytöt. Eli vähän on matkan varrella viilattu sponsoreille mieluisammaksi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806