Kun aikuinen lyö toista ihmistä nyrkillä tai esineellä tai potkimalla on se väkivaltaa.
Se ei ole kiusaamista!!
Se on rikos joka johtaa välittömästi poliuisilaitokselle ja käräjäoikeuteen.Jos ihminen solvaa toista tai sanoilla loukkaa tai kirjoittelee somessa se on henkistä väkivaltaa.Se johtaa myös käräjäoikeuteen.
Se ei ole kiusaamista!!
Kun nuori tekee tällaista niin Suomessa se helposti leimataan "vain kiusaamiseksi"
Tällaisessa asenteessa on vaara että nuori luulee että mistään pahemmasta asiasta ei ole kyse vaan asiasta käydään "kiva keskustelu" ja asia on selvitetty ja elämä jatkuu.
Näin ei todellakaan ole.Tällainen väärä pehmeä ja ymmärtävä asenne nuorta kohtaan joka on syyllistynyt väkivaltaan ei koe asiaa vakavaksi vaan jatkaa porukoissa väkivaltaa ja se saattaa raaistua ja pahentua mitä enemmän hakataan ja potkitaan kavereita tai tuntemattomia.Kun uhri saa vakavat vammat väkivallasta,invalidisoituu tai kuolee väkivallan seurauksena niin kiinniotetut väkivaltaan syyllistyneet kokevat poliisilaitoksella shokin koska heitä kohdellaan käsiraudoissa pahoina rikollisina ja joutuvat tutkintavankeuteen pitkäksi aikaa.Asioista on puhuttava niiden oikeilla nimillä ja silloin nuoret voivat todella terveellä lailla säikähtää ja todeta että kiusaaminen on vakavaa väkivaltaa ja se on todellakin rangaistava teko meidän yhteiskunnassa.
On selvennettävä käsitteitä väkivallasta
Anonyymi
1
63
Vastaukset
- Anonyymi
Totta joka sana.Ja jos juovuksissa perjantaina kotiin tuleva isä hakkaa vaimoltaan hampaat irti ja hakkaa sen päätä lämpöpatteriin niin se ei ole perhekiusaamista vaan perheväkivaltaa.Sama jos nuori veli hakkaa oman veljensä sairaalakuntoonm kotona
niin se ei ole perhekiusaamista josta selviää "kivalla keskustelulla" seuraavana aamuna kahvipöydän ääressä vaan asiaa selvitetään poliisilaitoksella ja asian aiheena vakava väkivalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791