Mikään rokote ei ole vielä valmis puolen vuoden luulottelulla. En tosiaankaan aio itse ottaa rokotetta. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c3cf0c26-ffcf-4043-b93d-0f986afcb2f6
Koronarokote on epäpätevä
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä rokote pystytään tuossa ajassa kehittämään hyvin toimivaksi tuossa ajassa koska ei tarvitse lähteä tyhjästä. Yleensä muiden rokotteiden hidas tulo markkinoille johtuu pidemmästä ja monipuolisemmasta testauksesta. Nyt tuota testausta on jouduttu tiivistämään ajallisesti, koska koronan vakavuuden vuoksi rokote pitää saada mahdollisimman nopeasti käyttöön. Siksi esimerkiksi säilyvyy edellyttää vielä syväjäädytysta hyvin alhaisissa lämpötiloissa, eikä aivan jokaista allergia- ja muuta sivuvaikutusta ole vielä saatu esiin (voivat vaatia pitkän käyttämisen ennen esiintymistä). Myös testaajien ikärakenne on ollut rajoitettu.
Jos haluaa olla rokotteen kannalta turvallisella puolella voi hyvinkin jättää rokotuksen ottamatta, ainakin ensimmäisten joukossa. Jos myöhemmin todetaan ettei sivuvaikutuksi esiinny, voi lähteä rokotuksiin.
Jos taas katsoo rokotuksen tarpeettomaksi ja uskoo selviävänsä koronasta hengissä ja ilman suuria vammoja, niin voihan nekin rokotteet jättää toisille.
Jokainen joutuu punnitsemaan asioita. Tautiin voi kuolla ja rokotteella voi olla haittavaikutuksia. Kumpi on sitten huonompi asia, mahdollinen kuolema tai mahdollinen haittavaikutus, saa jokainen sitten itse päättää.
Jos rokote on kehitetty olemassa olleesta SARS rokotteesta tai muusta vastaavsta, niin ei olla lähdetty nollasta liikkeelle. Tämä selittäisi sen, miksi rokote on saatu nopeasti valmiiksi ja haittavaikutukset ovat varmasti pohjalla olleen rokotteen osalta tiedossa.