Olisi määriteltävä kunnan tarkkuudella alue, jolla ruotsilla olisi oikeus saada palvelua viranomaisilta. Käytännön elämään tämä muutos ei vaikuttaisi juuri mitenkään - vain muut vapautuisivat ruotsipakosta.
Ruotsi pitäisi saattaa samaan asemaan kuin saamelaiskielet, eli alueelliseksi vähemmistökieleksi.
28
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsin ja saamen kielet voisivat saada samanlaisen aseman.
- Anonyymi
Koska saamea on puhuttu alueellamme vähintään tuhat vuotta on kyseessä hyvin merkittävä kieli jolla tulee toimeen neljän valtakunnan alueella. Niinpä saamelaisten palvelujen varmistamiseksi on saamen kielestä tehtävä pakollinen kaikille ruotsinkielisille.
- Anonyymi
Aiheellista näin!
- Anonyymi
Hyvä ehdotus!
- Anonyymi
Kyllä saamea on puhuttu tuhansia vuosia, Ruotsinkin puolella jo ennen germaaniheimojen ja muiden uustulokkaiden saapumista.
- Anonyymi
Järkevä ehdotus.
- Anonyymi
Tolkun aloitus. Eipä löydy lisättävää.
- Anonyymi
Tämä alueellisen vähemmistökielen asema olisi ruotsille hyvin oikeudenmukainen.
- Anonyymi
Hyvä tarjous.
Seuraavat saattavat olla huonompia.
- Anonyymi
Ja mahdollisimman nopeasti
- Anonyymi
Eivät ole pakkoruotsittajat kommentoineet. Piiloon, piiloon....
- Anonyymi
Kyllä!
- Anonyymi
Saamet ja karjalan kieli ovat RKP:n pakkoruotsittajille kiusallisia aiheita.
- Anonyymi
Ne ovat kiusallisia vain kieliaktiiville. Muut pitävät kyllä näitä esillä tällä palstalla. Vain kieliaktiivi loistaa poissaolollaan ketjuissa, joissa käsitellään pieniä kieliryhmiämme.
- Anonyymi
Vähemmistökieli vahvoilla alueellisilla oikeuksilla. Se olisi selkeämpi kuin juridisesti epämääräinen kansalliskieli ja tunnustetaan kansainvälisessä lainsäädännössä.
- Anonyymi
Selkeä vähemmistökieliasema olisi järkevä.
Suomenruotsi on heikossa hapessa. Saamenkielen puhujien määrä on kasvanut viime vuosina. Samoin voisi käydä suomenruotsin kohdalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selkeä vähemmistökieliasema olisi järkevä.
Suomenruotsi on heikossa hapessa. Saamenkielen puhujien määrä on kasvanut viime vuosina. Samoin voisi käydä suomenruotsin kohdalla.Selkeä vähemmistökieliasema varmasti vähentäisi ruotsinkielisten valitusta ja uhriutumista. Voisivat keskittyä normaaliin elämiseen kieroilujen sijaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selkeä vähemmistökieliasema varmasti vähentäisi ruotsinkielisten valitusta ja uhriutumista. Voisivat keskittyä normaaliin elämiseen kieroilujen sijaan.
Toivon pakkoruotsipelureille mahdollisuutta onnelliseen ja tasapainoiseen elämään.
Ne, jotka eivät osaa, kieroilkoot keskenään ruotsienemmistöisissä kunnissa.
- Anonyymi
Tämä olisi järkevää.
- Anonyymi
Kyllä, ruotsi on alueellinen vähemmistökieli.
- Anonyymi
Ruotsi ON pieni vähemmistökieli Suomessa - ja todella pieni maailmallakin.
- Anonyymi
Kyllä
- Anonyymi
Tämä olisi loogista
- Anonyymi
Alueellisena vähemmistökielenä ruotsi ok.
- Anonyymi
Realismia
- Anonyymi
4,7% on vähemmistö, pieni vähemmistö
- Anonyymi
Alueellinen vähemmistökieli on todenmukainen nimike
- Anonyymi
Kyllä, aluellinen asema
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.744999Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.133388Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j242690Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571747- 471566
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346- 941342
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2271190Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.711025IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra53902