Olisi määriteltävä kunnan tarkkuudella alue, jolla ruotsilla olisi oikeus saada palvelua viranomaisilta. Käytännön elämään tämä muutos ei vaikuttaisi juuri mitenkään - vain muut vapautuisivat ruotsipakosta.
Ruotsi pitäisi saattaa samaan asemaan kuin saamelaiskielet, eli alueelliseksi vähemmistökieleksi.
28
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsin ja saamen kielet voisivat saada samanlaisen aseman.
 - Anonyymi
Koska saamea on puhuttu alueellamme vähintään tuhat vuotta on kyseessä hyvin merkittävä kieli jolla tulee toimeen neljän valtakunnan alueella. Niinpä saamelaisten palvelujen varmistamiseksi on saamen kielestä tehtävä pakollinen kaikille ruotsinkielisille.
- Anonyymi
Aiheellista näin!
 - Anonyymi
Hyvä ehdotus!
 - Anonyymi
Kyllä saamea on puhuttu tuhansia vuosia, Ruotsinkin puolella jo ennen germaaniheimojen ja muiden uustulokkaiden saapumista.
 
 - Anonyymi
Järkevä ehdotus.
 - Anonyymi
Tolkun aloitus. Eipä löydy lisättävää.
 - Anonyymi
Tämä alueellisen vähemmistökielen asema olisi ruotsille hyvin oikeudenmukainen.
- Anonyymi
Hyvä tarjous.
Seuraavat saattavat olla huonompia. 
 - Anonyymi
Ja mahdollisimman nopeasti
- Anonyymi
Eivät ole pakkoruotsittajat kommentoineet. Piiloon, piiloon....
 
 - Anonyymi
Kyllä!
 - Anonyymi
Saamet ja karjalan kieli ovat RKP:n pakkoruotsittajille kiusallisia aiheita.
- Anonyymi
Ne ovat kiusallisia vain kieliaktiiville. Muut pitävät kyllä näitä esillä tällä palstalla. Vain kieliaktiivi loistaa poissaolollaan ketjuissa, joissa käsitellään pieniä kieliryhmiämme.
 
 - Anonyymi
Vähemmistökieli vahvoilla alueellisilla oikeuksilla. Se olisi selkeämpi kuin juridisesti epämääräinen kansalliskieli ja tunnustetaan kansainvälisessä lainsäädännössä.
- Anonyymi
Selkeä vähemmistökieliasema olisi järkevä.
Suomenruotsi on heikossa hapessa. Saamenkielen puhujien määrä on kasvanut viime vuosina. Samoin voisi käydä suomenruotsin kohdalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selkeä vähemmistökieliasema olisi järkevä.
Suomenruotsi on heikossa hapessa. Saamenkielen puhujien määrä on kasvanut viime vuosina. Samoin voisi käydä suomenruotsin kohdalla.Selkeä vähemmistökieliasema varmasti vähentäisi ruotsinkielisten valitusta ja uhriutumista. Voisivat keskittyä normaaliin elämiseen kieroilujen sijaan.
 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selkeä vähemmistökieliasema varmasti vähentäisi ruotsinkielisten valitusta ja uhriutumista. Voisivat keskittyä normaaliin elämiseen kieroilujen sijaan.
Toivon pakkoruotsipelureille mahdollisuutta onnelliseen ja tasapainoiseen elämään.
Ne, jotka eivät osaa, kieroilkoot keskenään ruotsienemmistöisissä kunnissa. 
 - Anonyymi
Tämä olisi järkevää.
 - Anonyymi
Kyllä, ruotsi on alueellinen vähemmistökieli.
 - Anonyymi
Ruotsi ON pieni vähemmistökieli Suomessa - ja todella pieni maailmallakin.
 - Anonyymi
Kyllä
 - Anonyymi
Tämä olisi loogista
 - Anonyymi
Alueellisena vähemmistökielenä ruotsi ok.
 - Anonyymi
Realismia
 - Anonyymi
4,7% on vähemmistö, pieni vähemmistö
 - Anonyymi
Alueellinen vähemmistökieli on todenmukainen nimike
 - Anonyymi
Kyllä, aluellinen asema
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1285256Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1874971"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste853454Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072986Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242322Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2411757Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821325- 991309
 Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.741020Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.120992