On ilmeisen selvää, ettei persujoukoissa ole suuremmin ymmärrystä siitä mitä tarkoittaa oikeusvaltio.
Minä valaisen hiukan, vaikka epäilen, ettei se tuossa joukossa synnytä ymmärrystä.
Oikeusvaltiossa ei tehdä mielivaltaisia päätöksiä. Oikeusvaltiossa toimintoja ohjaa erilaiset lait, perustuslaki ja sen lisäksi kansainväliset sopimukset.
Oikeusvaltiossa ei tapauskohtainen huutoäänestys ole käytössä, eikä toreilla teloiteta toisinajattelijoita.
Oikeusvaltiossa on myös populismi sallittua, mutta älykkäiden ja sivistyneitten joukossa sitä ei ilmene.
Halla-aho tietää nuo em. seikat, mutta siitä huolimatta hän pyrkii esittämään, että on tehty jotain väärin.
Miksi hän menettelee näin?
Siksi kun hän tietää sen, että n. 20 % kansasta on populismin keinoin kutakuinkin täysin johdateltavissa.
Kokkeleiden Orpo ja päivä päivältä yhä farisealaisemmalta vaikuttava Essayah yrittivät nokkia samoja jyviä.
Al-Holin leirillä oli suomalaisia lapsia. Kv. sopimukset velvoittavat Suomea turvaamaan lasten perusoikeudet, joten ainoa oikea menettelytapa on heidän tuomisensa pois leiriltä.
Lasten perusoikeuksien turvaamiseen kuuluu myös se, ettei heitä eroteta äideistään, ihan riippumatta siitä minkälaisiin tekoihin äidit ovat (kenties) syyllistyneet.
Mikäli äidit ovat tehneet jonkin rikoksen heidät saadaan tällä tavoin varmimmin myös vastuuseen teoistaan.
Onko vaikea käsittää, onko vaikea hyväksyä? Mitä te pelkäätte?
Te itse olette suurin vaaranaiheuttaja ja uhka itsellenne.
Minä valaisen hiukan, vaikka epäilen, ettei se tuossa joukossa synnytä ymmärrystä.
Oikeusvaltiossa ei tehdä mielivaltaisia päätöksiä. Oikeusvaltiossa toimintoja ohjaa erilaiset lait, perustuslaki ja sen lisäksi kansainväliset sopimukset.
Oikeusvaltiossa ei tapauskohtainen huutoäänestys ole käytössä, eikä toreilla teloiteta toisinajattelijoita.
Oikeusvaltiossa on myös populismi sallittua, mutta älykkäiden ja sivistyneitten joukossa sitä ei ilmene.
Halla-aho tietää nuo em. seikat, mutta siitä huolimatta hän pyrkii esittämään, että on tehty jotain väärin.
Miksi hän menettelee näin?
Siksi kun hän tietää sen, että n. 20 % kansasta on populismin keinoin kutakuinkin täysin johdateltavissa.
Kokkeleiden Orpo ja päivä päivältä yhä farisealaisemmalta vaikuttava Essayah yrittivät nokkia samoja jyviä.
Al-Holin leirillä oli suomalaisia lapsia. Kv. sopimukset velvoittavat Suomea turvaamaan lasten perusoikeudet, joten ainoa oikea menettelytapa on heidän tuomisensa pois leiriltä.
Lasten perusoikeuksien turvaamiseen kuuluu myös se, ettei heitä eroteta äideistään, ihan riippumatta siitä minkälaisiin tekoihin äidit ovat (kenties) syyllistyneet.
Mikäli äidit ovat tehneet jonkin rikoksen heidät saadaan tällä tavoin varmimmin myös vastuuseen teoistaan.
Onko vaikea käsittää, onko vaikea hyväksyä? Mitä te pelkäätte?
Te itse olette suurin vaaranaiheuttaja ja uhka itsellenne.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Onnittelut aloittajalle! Vihdoinkin joku kirjoittaa selkeästi tosiasioista, niistä tärkeistä perusasioista jotka olivat esim. Haaviston oikean toiminnan todellisia syitä. Eduskunta ja koko Suomen kansa ymmärtää, kenelle luottamus kuuluu.
Itselleen vastailu, ja itsensä kehuskelu, on osoitus vakavasta narsismista.
Joo, ei sinun kannattaisi vastailla itsellesi. Sinun kohdalla on kyse vakavammasta kuin vain narsismista.
Minähän olen lähes palvonnan arvoinen koska uskon ilmastonmuutokseen.
En muuten vastannut itselleni. Et varmaankaan usko, mutta minulla ei ole tarvista sellaiseen.
Toisaalta tuo mainitsemasi käytös ei ole osoitus (tarkoitat kai oiretta?) vakavasta narsismista, eikä narsismista yleensäkään.
Siihen on ihan eri kriteerit.
Monikin kokeee olevansa asiantuntija mm. narsismin suhteen, mutta asia nyt vaan on niin, ettei sitä pysty varmaksi tunnistamaan välttämättä edes ammatti-ihminen, joten älä sinä edes yritä. Nolaat vain itsesi.
Olen istunut varmaan kymmeniä tunteja luennoilla kuuntelemassa asiantuntijoita ja lukenut aika monta psykologiaan liittyvää teosta, mutta enpä todellakaan voi väittää, että tunnistaisin narsistin jonkun kommentin perusteella - tai muutenkaan. Teorian jotenkin tiedän, mutta käytäntö on ihan toista.
Niinhän sinä aina väität.
🥱😄🤔🤨🙄😔😂🤣
Noin intensiivisellä seliselillä luulet olevasi uskottava? :D Miltä se tuntuu kun ammut jatkuvasti omaan nilkkaasi?
Olen samaa mieltä sivupersoonani kanssa, vai mitä sivupersoona?
Tiedän harvinaisen hyvin, että OBJT erehtyy - eikä ole ensimmäinen kerta.
En ole aloittaja.
Mistä nyt olen erehtynyt? Että kirjoittelet kommentteja joihin vastailet hetken päästä? Minähän olen luotsi, joka näkee sun IP:n. Jos se on kommenteissa sama, niin.... ;)
Suomi toimi Al-Holin tapauksessa Suomen perustuslain mukaisesti. Mihinkään populistiseen väitteeseen on turhaa vedota.
Niin, sielähän lukee että suomi on koko maailman sossu ja että Perussuomalaisilla ei ole yhdenvertaista oikeutta uskontoon, sananvapauteen ja poliittiseen mielipiteeseen
Näytä mulle perustuslaista se kohta, missä sanotaan, että vihreä ministeri saa toimia lain vastaisesti.
Persuthan eivät koskaan, koskaan riko lakia?
Perustus- tai muukaan laki ei välttämättä voi mitään yksilön ratkaisuille. Yksilön lainvastaisesta toiminnasta huolimatta oikeusvaltio on oikeusvaltio.
Oikeusvaltio katoaa vasta kun se hylkää tasa-arvon, tasapuolisen kohtelun, ihmisoikeudet jne.
Ymmärrätkö?
Suomi on edelleen oikeusvaltio.
Kampaa naamas, saat banaanin.
Mitä ihmettä möliset? Etkö muka tiedä, että Turtiainen, Tynkkynen, Hakkarainen, Halla-aho jne on saaneet tuomion eri rikoksista?
Mutta edelleen odottelen sitä kohtaa perustuslaista, jossa sanotaan, että vihreä ministeri saa rikkoa lakia. Ja myös siten, ettei joudu vastuuseen, kuten Perussuomalaiset ovat joutuneet.
Eipä näytä löytyvän mitään perusteita mölisijän kommentteihin.
Ei ole edes nostettu syytettä lainvastaisesta toiminnasta. Perustuslakivaliokunta ei ole tuomioistuin, persuräksyttäjät vielä vähemmän!
juujuutupuhupujalupu... näytä se kohta nyt sieltä perustuslaista. Syytteen nostaminen yms. on ihan oma lukunsa. Nyt puhutaan siitä, mitkä ovat lait, ja miten Pekka on niitä rikkonut. Tuota samaa tekosyytä te jaksatte huutaa päälle, kun kiertelette selkeitä faktoja ja kysymyksiä.
En ole lain asiantuntija, mutta oletko sinä?
Viittaan seuraavaan kirjoitukseen:
”Helsingin yliopiston rikosoikeuden professori Kimmo Nuotio näkee, että Suomi on toiminut oikein perustein.
– Oikeusvaltiossa toimitaan juuri tällä tavalla, että selvitetään oikeudellinen perusta ja viranomaiset toimivat sen mukaisesti, Nuotio sanoo.
Hän näkee, että Suomen valtion toimintalinjana on ollut aktiivisesti pyrkiä toimimaan myös kansainvälisten sopimusten ja Suomen perustuslain mukaisesti. Taustalla on viime kädessä lapsen oikeuksien yleissopimus, johon Suomi on sitoutunut sekä muun muassa Suomen perustuslain säännökset, jotka koskevat perus- ja ihmisoikeuksien turvaamisvelvollisuutta”.
Alottaja kirjoitti lasten noutamisen oikeutuksesta eikä ministerin toimista. Älä sotke asioita keskenään.
Aloittaja kirjoitti lasten noutamisesta ja minä ministerin toimista. Älä sotke asioita keskenään.
Oli kyse Haaviston lainvastaisesta toiminnasta.
Tähän ei taida tulla perussuomalaisilta kommenttia?
Pakko myöntää, että ymmärsin oikeusvaltion ihan väärin. Olin nimittäin täysin siinä uskossa, että myös vihreän ministerin täytyy noudattaa lakeja ja olla rehellinen Suomen kansalle, politiikalle, ja oikeusvaltiolle. Pahoittelut erehdyksestäni.
En edelleenkään avaa roskajournalismin linkkejä.
Jatka näin, voisit oppia jotain ja oppiminen ei kuulu persujen tapoihin.
Ajatusmaailmasi on kovin suppea, jos et ymmärrä, että on parempia tietolähteitä kuin YLE.
Oikeusvaltio tarkoittaa sitä että koko maailmalla on oikeus suomen sosiaaliturvaan
Aloittaja arvasi ihan oikein. Ei mennyt persuleiden kupoliin, vaan vääristelevät asioita ja luulevat, että joku niistä loukkaantuisi.
Miten te rakkaat peppuliinit kehtaatte? Ja kyllähän te kehtaatte, tai sitten ette ymmärrä, kuinka naurunalaiseksi itsenne teette.
*poistoa odotellessa*, niin peppuliini tuntee itsensä voittajaksi.
Joko rikostutkinta on aloitettu näistä isis-naisista...
Kotouttavatko vihreät heidät tähän yhteiskuntaan?
Oikeusoppineiden keskuudessakin on erilaisia tulkintoja.
Jesh , kaikki abdullahit vaan tänne nauttimaan valtion vieraanvaraisuudesta , viime vuonna niiden sosiaalikuluihin meni 1400 000 000 miljoonaa , pannaan tänä vuonna paremmaksi , jos rahat loppuu , tai nehän loppunut jo ajat sitten , Sanna hoitaa lisää velkarahaa ja me maksellaan niitä maailmanloppuun .
Kts. aloittajan rivit 4-5. PeV on antanut moitteet. Lakia on siis rikottu. Mikä on seuraus ? Noooh ... tuota ... (kelpaako ?) !!!
Pekka Haavisto ei osallistunut tiedotustilaisuuteen, vaan piileskelee ties missä...
Kansainväliseen terroristijärjestöön,vapaaehtoisesti liittynyt ja "lisääntynyt" naisväki, on Suomen perustuslain mukaan suojelun kohteena, eikä Suomi asialle häntävästikään mitään voi, koska nykyhallituksella ei halua aiheeseen ideologisista syistä halua puuttua.
Kuitenkin mm. rikollisjärjestöksi päätetyn moottoripyöräjengin jäsenyydestä voidaan rangaista, mutta ei maailmanlaajuisesti murhia ja tuhoja tehneen terroristijärjestään kuulumisesta. On tämä outo maa.
Miellä on outoja ( lue vitun tyhmiä ) ministereitä .
Sitä asian valaisemistasi edlleenkin odotellen. Tuoon vain sinun outo mielipiteesi, eli ei yhtään mitään.
Odotele ruahasa .
Niinhän sinun kanssasi aina käy. Uho on kova, mutta sitten pelkkä puuuuuf - ei mitään. Kertoisit nyt sitten oikeasti ja perustellusti, eikä tuollaisia höpöhöpö avauksia ja ylimielisesti "valaistumisia" lupailevia tyhjänpäiväisyyksiä.
Ulkoministeriön "Erityisedustaja" kertoi vastanneensa itse päätöksestä hakea al-Holin Isis terrorisit Suomeen.
Mikä on tälläisen "Erityisedustajan" toimivalta päätöksenteossa ja mihin se mahtaa perustua?
Ulkoministeri kiistää tehneensä mitään päätöksiä tässä asiassa?
Ulkoministeriön "Erityisedustaja" toimi ilman valtuuksia, Ulkoministeriön "Erityisedustaja" on kusessa.
Toimi täysin oikein. Varmisti asian mm. oikeuskanslerilta.
Hyvä aloitus. Asiaa. Harvoin näkee tällä palstalla.
Kiitos.
Pelkkää valheellista ja virheellistä fulaa.
Ei itselleen tyhmyyksistään kiitosten jakemu oikein vakuuta.
Taas persu on kateellinen, kun aloittaja saa kiitosta.
Persun kateellisuus paistaa siitä, että hän luulee
aloittajan kiitelleen itseään.
Persut niin kovasti kaipaavat kiitosta
mutta tekisivät ensin (esim. kirjoittaisivat)
jotain kiitoksen arvoista.
Vieläkö joku Suomessa kehtaa puolustella Haaviston touhuja?? On yleisesti tiedossa, että hän on rikkonut Lakia! Vain ja ainoastaan hän pelastui, koska Hallituskaverit äänestivät hänet kuiville! Onko tällainen toiminta Oikeusvaltion mukaista? Suomen kansalaisten Oikeustajua on loukattu pahoin!! Ettäs kehtaatte Suomen Eduskunnassa ne, jotka äänestitte Haaviston puolesta! Eikä Pekka edes älyä kantaa vastuutaan ja erota.. se nyt vähän korjais luottamusta!!
Tuossa persu yrittää kylvää taas aika monta valhetta.
Persut, älkää eläkö omissa valheissanne. Siitä ei
teille suosiota eikä kannatusta tule.
Siirtykää valheista totuuksiin. Ne kuulemma
kiihottavat teitä.
En ole Persu. Mutta kannatan Oikeusvaltiota..sinä et, jos olet Haaviston puolella!!
Taas yrität kylvää valhetta.
Miksi uskot valheeseen?
Jaa.. no mene Someen ja kuuntele esim. Ben Zyskowiczkin puheita Pekan tunaroinneista!
Al-holinleireillä ei ole ketään suomalaisia, lapsia tai naisia, kuin muitakaan, kun YLEN vaikeroiva ANTTI KURONEN, sen kun haette vain pois ja unohdatte kaiken muun höpelehtämisenne ja pidätte turpanne kiinni.
Eihän koko al-Holin leiriä ole olemassakaan. Se on valemedian keksintöä.
Ei todellakaan Syyriassa ole ketään suomalaisia, eikä se kuulu sivullisillekaan ketä siellä voisi olla, varsinkaa suomalaisille. Eikä tule puuttua toisen maan sisäisiin asioihin.
Toivon että peku menettää vielä päänsä, tulis osuma omaan nilkkaan.
Poliisia kiinnostaa tuon kommentin kirjoittajan henkilöllisyys.
Aloitus on poikkeuksellisen hyvä.
Lukekaa se!
Ja nyt, persut, väittäkää taas, että muka minä
olen aloittaja!
Aloituksessa sanotaan:
"Oikeusvaltiossa on myös populismi sallittua, mutta älykkäiden ja sivistyneitten joukossa sitä ei ilmene."
Populismia ilmenee erityisesti paljon persujen joukossa,
tässä ketjussa, ja muissa tämän PS-osion ketjuissa.
Populismin tunnistaa siitä, että siinä ei ole älyä eikä sivistystä.
Populismia on tutkittukin.
Tässä todella lukemisen arvoinen artikkeli siitä:
https://yle.fi/uutiset/3-9452079
Sipilä ja Orpo kutsuivat Suomeen vuonna 2015 yli 30000 laitonta siirtolaista ja heti todistetusti alkoivat viharaiskaukset, lähinnä lapsiin kohdistuvat, puukotukset, terrori-iskut, naisten ja lasten häiriköinti ymsyms. ja miljardien kulut veronmaksajille.
Ja nämä eivät olleet terroristeja kuulemma, silti tekivät vihatekoja Suomalaisia kohtaan, mites nämä jotka todistetusti ovat vaarallisia terroristeja suoraan vankileiriltä, MITÄ TULEE TAPAHTUMAAN???
Miksi Pekka ei hoitanut asiaa lakien mukaisesti? Mikä siinä oli se juttu, että piti rikkoa lakeja, toimia ilman poliittista päätöstä, sekä valehdella? Oliko jokin laki tms., joka olisi estänyt lasten laillisen tuomisen Suomeen?