Liikkuessani kaupungilla olen huomannut, että Tampereella kävellään ahkerasti päin punaisia.
Välinpitämätöntä
16
170
Vastaukset
- Anonyymi
Jalankulkijoille ja kevyelle liikenteelle pitäisi saada yhtenäinen vihreä aalto aikaiseksi.
- Anonyymi
Pääministerijätärhän on sieltä kotoisin, vaan jokainen on jostain ilman häntäkin.
- Anonyymi
Mutta mikä ihme on Jätärhän?
- Anonyymi
Sinä.
- Anonyymi
Manselaisilta nyt paljoa parempaa voi edes vaatia.
- Anonyymi
Liikennevalot on niin nopeet jalankulkijoille kun astut askeleen niin sitten jo palaa punainen.
- Anonyymi
Kävelijöistä ja pyöräilijöistä yli puolet ei noudata liikennesääntöjä liikennevaloissa vaan menevät punaisia päin. Hämeenkatu taitaa Tampereella olla ainoa paikka missä kävelijät ja pyöräilijät liikennevaloissa noudattaa liikennesääntöjä, koska liikenne on vilkkaampaa ja on pakko sen vuoksi noudattaa. Mutta syy liikennesääntöjen noudattamiseen ei ole liikennesäännöt vaan pakko.
- Anonyymi
Oikeasti vain 16% kävelijöistä noudattaa sääntöjä. Pyöräilijöistä vain 0,0074%. Kävelijät ja pyöräilijät on vaarallisia muita kohtaan ja ovat sitä mieltä, että he saavat aiheuttaa muiden kuoleman. Autoilijat on hätää kärsimässä, vaikka nostavat kaikkia sääntöjä aina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeasti vain 16% kävelijöistä noudattaa sääntöjä. Pyöräilijöistä vain 0,0074%. Kävelijät ja pyöräilijät on vaarallisia muita kohtaan ja ovat sitä mieltä, että he saavat aiheuttaa muiden kuoleman. Autoilijat on hätää kärsimässä, vaikka nostavat kaikkia sääntöjä aina.
Hassu tarina. Kerro lisää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hassu tarina. Kerro lisää.
Kyllä tuon täytyy olla totta kun on noin tarkat prosenttilukemat...
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa! Hämeenkatu ja keskusta on kuulema ihan kuollut mesta kun siellä ei enää ole liikennettä.
- Anonyymi
Ajoin Teiskontietä aamupäivällä, valitettavasti ihan jokaisessa valoristeyksessä kävelijä käveli punaisilla .
Sama jatkui kaupungilla, heillä on eri säännöt, sama ongelma pyöräilijät, niin se oikeasti on.
Iltapäivällä ajelin kaupungilla ja pyöräilijät eivät vällitä mitään mistään liikennevaloista ym. säännöistä.- Anonyymi
Kyllä, varmasti juuri noin. Puhut aivan täysin totta.
- Anonyymi
Ei Tamperelaiset sen enempää punasia päin kävele kuin muutkaan. punaisia päin kävellään jopa Tukholmassa.
- Anonyymi
Minä kävrlen usein päin punaisia yhdessä sidteyskohdassa. On tyhmää seistä monta minuuttia kun autoillakin on punainen valo pitkään. Olen jo pitkällä menossa ennenkuin autojen valo muuttuu vihreäksi. Joutuìsin vielä senkin jälkeen seistä nökottämään siellä suojatien valoissa valoissa ennen kuin muuttuvat vihreiksi. Valojen ajastuksessa on vikaa.
- Anonyymi
Joku kohlo yritti sahata koko tolpaa poikki, kun näytti punasta. Vain mansessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2463293
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362962Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342198Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari352105Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa741970Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841766Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh431653Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221537Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561434Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279