Välinpitämätöntä

Anonyymi

Liikkuessani kaupungilla olen huomannut, että Tampereella kävellään ahkerasti päin punaisia.

16

93

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jalankulkijoille ja kevyelle liikenteelle pitäisi saada yhtenäinen vihreä aalto aikaiseksi.

    • Anonyymi

      Pääministerijätärhän on sieltä kotoisin, vaan jokainen on jostain ilman häntäkin.

    • Anonyymi

      Mutta mikä ihme on Jätärhän?

      • Anonyymi

        Sinä.


    • Anonyymi

      Manselaisilta nyt paljoa parempaa voi edes vaatia.

    • Anonyymi

      Liikennevalot on niin nopeet jalankulkijoille kun astut askeleen niin sitten jo palaa punainen.

    • Anonyymi

      Kävelijöistä ja pyöräilijöistä yli puolet ei noudata liikennesääntöjä liikennevaloissa vaan menevät punaisia päin. Hämeenkatu taitaa Tampereella olla ainoa paikka missä kävelijät ja pyöräilijät liikennevaloissa noudattaa liikennesääntöjä, koska liikenne on vilkkaampaa ja on pakko sen vuoksi noudattaa. Mutta syy liikennesääntöjen noudattamiseen ei ole liikennesäännöt vaan pakko.

      • Anonyymi

        Oikeasti vain 16% kävelijöistä noudattaa sääntöjä. Pyöräilijöistä vain 0,0074%. Kävelijät ja pyöräilijät on vaarallisia muita kohtaan ja ovat sitä mieltä, että he saavat aiheuttaa muiden kuoleman. Autoilijat on hätää kärsimässä, vaikka nostavat kaikkia sääntöjä aina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikeasti vain 16% kävelijöistä noudattaa sääntöjä. Pyöräilijöistä vain 0,0074%. Kävelijät ja pyöräilijät on vaarallisia muita kohtaan ja ovat sitä mieltä, että he saavat aiheuttaa muiden kuoleman. Autoilijat on hätää kärsimässä, vaikka nostavat kaikkia sääntöjä aina.

        Hassu tarina. Kerro lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hassu tarina. Kerro lisää.

        Kyllä tuon täytyy olla totta kun on noin tarkat prosenttilukemat...


      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa! Hämeenkatu ja keskusta on kuulema ihan kuollut mesta kun siellä ei enää ole liikennettä.


    • Anonyymi

      Ajoin Teiskontietä aamupäivällä, valitettavasti ihan jokaisessa valoristeyksessä kävelijä käveli punaisilla .
      Sama jatkui kaupungilla, heillä on eri säännöt, sama ongelma pyöräilijät, niin se oikeasti on.
      Iltapäivällä ajelin kaupungilla ja pyöräilijät eivät vällitä mitään mistään liikennevaloista ym. säännöistä.

      • Anonyymi

        Kyllä, varmasti juuri noin. Puhut aivan täysin totta.


    • Anonyymi

      Ei Tamperelaiset sen enempää punasia päin kävele kuin muutkaan. punaisia päin kävellään jopa Tukholmassa.

    • Anonyymi

      Minä kävrlen usein päin punaisia yhdessä sidteyskohdassa. On tyhmää seistä monta minuuttia kun autoillakin on punainen valo pitkään. Olen jo pitkällä menossa ennenkuin autojen valo muuttuu vihreäksi. Joutuìsin vielä senkin jälkeen seistä nökottämään siellä suojatien valoissa valoissa ennen kuin muuttuvat vihreiksi. Valojen ajastuksessa on vikaa.

    • Anonyymi

      Joku kohlo yritti sahata koko tolpaa poikki, kun näytti punasta. Vain mansessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      170
      4146
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      113
      3581
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      251
      3039
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1749
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      164
      1376
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1285
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      32
      1170
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      64
      981
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      67
      862
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      89
      856
    Aihe