Hyvä Lempäälä, pystyttiin näyttämään keskaria koronalle

Onneksi meillä päättäjät laittoivat koululaiset etäopetukseen, joka oli hyvä veto ja saatiin korona tartunnat aisoihin.

Lapset eivät saa helposti ainakaan oireista koronaa ja se oireellinen korona ei leviä juurikaan suurissa määrin heidän keskuudessaan, mutta koska he usein saattavat sairastaa taudin tietämättään ja oireettomina, niin levittävät sitä koulun ulkopuolelle, harrastus piireihin, vanhemmilleen, opettajille ja muille joille osalle tulee oireita ja osalle ei , sekä toiset saattavat saada vakavan muodon.
5215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lempäälässä sössitään kaikki myös koronan hoito. Kärjessä korona tapausten määrässä vaikka ensimmäisten joukossa laittamassa kuntosaleja kiinni. Täysin pelle johto minun mielestäni ihmiset kuolee liikkumattomuuteen ennen kuin koronaan. Montako koronaa kuntosalilta on tullut?
Nyt yksityiset salit on aivan täynnä väkeä kun kunta salit on kiinni eikä silti koronaa ole salilta lähtenyt. No syökää kotona sairaaksi itsenne ja maatkaa sohvalla. Minä kolistelen rautoja yksityisellä. Kunta saa korvata kaikki salijäsenyydet moninkertaisesti.

Äänestä

Kunnan hallituksessa on portsareita, työttömiä, automekaanikkoja, kokkeja ties mitä huuhaaporukkaa siellä sitten hoidetaan omiin ja kavereiden liiveihin asiat.

Äänestä

Kesällä paikalliseenkuppilaan menet niin siellä on hallituksesta useampi naama kaikki hönössä, parhaimmat haastaa vääntämään kättä hohhoijjaa lembäälä

Äänestä

Lempäälässä ei juuri viime aikoina ole ollut tartuntoja, joten rajoitukset ovat toimineet jopa yli odotusten. Epäilemättä Joulun tapaamisista tulee väistämättä koko suomeen enemmänkin tartuntoja, jotka näkyvät vasta viiveellä, joten sitä odotellessa.
Hyvää uutta vuotta -21, otetaan rokotukset ja pyritään siihen asti noudattamaan ohjeita, joka on ainoa tapa päästä koronasta eroon.
Tänään Niklas Hagman kertoi lehdessä kuinka korona otti koville ja hän ei ole vieläkään täysin toipunut siitä ja hän on sentään ollut kovakuntoinen kaveri .
Joten otetaan opiksi, ja yritetään tehdä parhaamme jottei sairatuttaisi.

Äänestä

Joissain kunnissa ilmoitetaan tarkkaan paikat joissa tartunnan saanut on käynyt tarttuvuusaikana ennen sairastumistaan, josta on huomattavasti ollut hyötyä kun mahdollisesti altistuneet ovat voineet ennakoida sairastumisensa ja välttää kontakteja ennen oireita, jolloin he eivät ole levittäneet tautia läheisiinsä, eikä muihin, riippuen heidän moraalistaan ja yhteiskuntavastuustaan.
Kunnissa joissa on ilmoitettu altistus paikoista, on usein mainittu mm. kuntosalit, ravintolat jne..
Kun on ilmoitettu mahdolliset altistumispaikat, on ilmoitettu minä päivänä ja mihin aikaan tartunnan saanut on käynyt kyseisessä paikassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onneksi meillä päättäjät laittoivat koululaiset etäopetukseen, joka oli hyvä veto ja saatiin korona tartunnat aisoihin.

Lapset eivät saa helposti ainakaan oireista koronaa ja se oireellinen korona ei leviä juurikaan suurissa määrin heidän keskuudessaan, mutta koska he usein saattavat sairastaa taudin tietämättään ja oireettomina, niin levittävät sitä koulun ulkopuolelle, harrastus piireihin, vanhemmilleen, opettajille ja muille joille osalle tulee oireita ja osalle ei , sekä toiset saattavat saada vakavan muodon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu