Onneksi meillä päättäjät laittoivat koululaiset etäopetukseen, joka oli hyvä veto ja saatiin korona tartunnat aisoihin.
Lapset eivät saa helposti ainakaan oireista koronaa ja se oireellinen korona ei leviä juurikaan suurissa määrin heidän keskuudessaan, mutta koska he usein saattavat sairastaa taudin tietämättään ja oireettomina, niin levittävät sitä koulun ulkopuolelle, harrastus piireihin, vanhemmilleen, opettajille ja muille joille osalle tulee oireita ja osalle ei , sekä toiset saattavat saada vakavan muodon.
Hyvä Lempäälä, pystyttiin näyttämään keskaria koronalle
5
190
Vastaukset
- Anonyymi
Lempäälässä sössitään kaikki myös koronan hoito. Kärjessä korona tapausten määrässä vaikka ensimmäisten joukossa laittamassa kuntosaleja kiinni. Täysin pelle johto minun mielestäni ihmiset kuolee liikkumattomuuteen ennen kuin koronaan. Montako koronaa kuntosalilta on tullut?
Nyt yksityiset salit on aivan täynnä väkeä kun kunta salit on kiinni eikä silti koronaa ole salilta lähtenyt. No syökää kotona sairaaksi itsenne ja maatkaa sohvalla. Minä kolistelen rautoja yksityisellä. Kunta saa korvata kaikki salijäsenyydet moninkertaisesti. - Anonyymi
Kunnan hallituksessa on portsareita, työttömiä, automekaanikkoja, kokkeja ties mitä huuhaaporukkaa siellä sitten hoidetaan omiin ja kavereiden liiveihin asiat.
- Anonyymi
Kesällä paikalliseenkuppilaan menet niin siellä on hallituksesta useampi naama kaikki hönössä, parhaimmat haastaa vääntämään kättä hohhoijjaa lembäälä
- Anonyymi
Lempäälässä ei juuri viime aikoina ole ollut tartuntoja, joten rajoitukset ovat toimineet jopa yli odotusten. Epäilemättä Joulun tapaamisista tulee väistämättä koko suomeen enemmänkin tartuntoja, jotka näkyvät vasta viiveellä, joten sitä odotellessa.
Hyvää uutta vuotta -21, otetaan rokotukset ja pyritään siihen asti noudattamaan ohjeita, joka on ainoa tapa päästä koronasta eroon.
Tänään Niklas Hagman kertoi lehdessä kuinka korona otti koville ja hän ei ole vieläkään täysin toipunut siitä ja hän on sentään ollut kovakuntoinen kaveri .
Joten otetaan opiksi, ja yritetään tehdä parhaamme jottei sairatuttaisi. - Anonyymi
Joissain kunnissa ilmoitetaan tarkkaan paikat joissa tartunnan saanut on käynyt tarttuvuusaikana ennen sairastumistaan, josta on huomattavasti ollut hyötyä kun mahdollisesti altistuneet ovat voineet ennakoida sairastumisensa ja välttää kontakteja ennen oireita, jolloin he eivät ole levittäneet tautia läheisiinsä, eikä muihin, riippuen heidän moraalistaan ja yhteiskuntavastuustaan.
Kunnissa joissa on ilmoitettu altistus paikoista, on usein mainittu mm. kuntosalit, ravintolat jne..
Kun on ilmoitettu mahdolliset altistumispaikat, on ilmoitettu minä päivänä ja mihin aikaan tartunnan saanut on käynyt kyseisessä paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien992266- 2191917
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761742Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381210
- 1221108
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27682390kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180681Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47655Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo50651