Onneksi meillä päättäjät laittoivat koululaiset etäopetukseen, joka oli hyvä veto ja saatiin korona tartunnat aisoihin.
Lapset eivät saa helposti ainakaan oireista koronaa ja se oireellinen korona ei leviä juurikaan suurissa määrin heidän keskuudessaan, mutta koska he usein saattavat sairastaa taudin tietämättään ja oireettomina, niin levittävät sitä koulun ulkopuolelle, harrastus piireihin, vanhemmilleen, opettajille ja muille joille osalle tulee oireita ja osalle ei , sekä toiset saattavat saada vakavan muodon.
Hyvä Lempäälä, pystyttiin näyttämään keskaria koronalle
5
160
Vastaukset
- Anonyymi
Lempäälässä sössitään kaikki myös koronan hoito. Kärjessä korona tapausten määrässä vaikka ensimmäisten joukossa laittamassa kuntosaleja kiinni. Täysin pelle johto minun mielestäni ihmiset kuolee liikkumattomuuteen ennen kuin koronaan. Montako koronaa kuntosalilta on tullut?
Nyt yksityiset salit on aivan täynnä väkeä kun kunta salit on kiinni eikä silti koronaa ole salilta lähtenyt. No syökää kotona sairaaksi itsenne ja maatkaa sohvalla. Minä kolistelen rautoja yksityisellä. Kunta saa korvata kaikki salijäsenyydet moninkertaisesti. - Anonyymi
Kunnan hallituksessa on portsareita, työttömiä, automekaanikkoja, kokkeja ties mitä huuhaaporukkaa siellä sitten hoidetaan omiin ja kavereiden liiveihin asiat.
- Anonyymi
Kesällä paikalliseenkuppilaan menet niin siellä on hallituksesta useampi naama kaikki hönössä, parhaimmat haastaa vääntämään kättä hohhoijjaa lembäälä
- Anonyymi
Lempäälässä ei juuri viime aikoina ole ollut tartuntoja, joten rajoitukset ovat toimineet jopa yli odotusten. Epäilemättä Joulun tapaamisista tulee väistämättä koko suomeen enemmänkin tartuntoja, jotka näkyvät vasta viiveellä, joten sitä odotellessa.
Hyvää uutta vuotta -21, otetaan rokotukset ja pyritään siihen asti noudattamaan ohjeita, joka on ainoa tapa päästä koronasta eroon.
Tänään Niklas Hagman kertoi lehdessä kuinka korona otti koville ja hän ei ole vieläkään täysin toipunut siitä ja hän on sentään ollut kovakuntoinen kaveri .
Joten otetaan opiksi, ja yritetään tehdä parhaamme jottei sairatuttaisi. - Anonyymi
Joissain kunnissa ilmoitetaan tarkkaan paikat joissa tartunnan saanut on käynyt tarttuvuusaikana ennen sairastumistaan, josta on huomattavasti ollut hyötyä kun mahdollisesti altistuneet ovat voineet ennakoida sairastumisensa ja välttää kontakteja ennen oireita, jolloin he eivät ole levittäneet tautia läheisiinsä, eikä muihin, riippuen heidän moraalistaan ja yhteiskuntavastuustaan.
Kunnissa joissa on ilmoitettu altistus paikoista, on usein mainittu mm. kuntosalit, ravintolat jne..
Kun on ilmoitettu mahdolliset altistumispaikat, on ilmoitettu minä päivänä ja mihin aikaan tartunnan saanut on käynyt kyseisessä paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433117- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082356- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851425- 391300
- 821159