Kaikkein tärkeintä elämässä on löytää oikea ihminen

jonka kanssa haluaa elää lopun elämän, ja joka haluaa sitä samaa ehdottomasti ja vilpittömästi - aina.

Huonossa suhteessa on aina yksin. Toinen ei ymmärrä eikä ajattele asioita samoin.

Olen väsynyt tähän henkiseen yksinäisyyteen ja epätoivoon. Tiedän, että elämä tulee jatkumaan tällaisena.

Ole sinä viisaampi ja rohkeampi omassa elämässäsi.
39667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Ihminen on aina yksin. Eikö teille milleniaaleille opetettu eksistentialismia teineinä

Äänestä

Jos olet onneton niin eikö kannattaisi miettiä että noi sun periaatteet on huonoja.

Äänestä

Kannattaa varmaan noudattaa omaa neuvoasi, lopettaa huono suhde ja lähteä etsimään sitä oikeaa.

Äänestä
  • Oikeassa olet. Ei riitä voimat siihen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oikeassa olet. Ei riitä voimat siihen.

    Kyllä riittää. Puhu rohkeasti peloistasi ammattilaiselle, tai jossain ilmaisessa paikassa tai ystäville, jollekin läheiselle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oikeassa olet. Ei riitä voimat siihen.

    Ei tämä nyt niin vakavaa ole hitsin lellikki. Syö suklaata.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei tämä nyt niin vakavaa ole hitsin lellikki. Syö suklaata.

    Mää syön.

    sivusta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mää syön.

    sivusta

    Hyvä 👍

    Äänestä

Olet oikeassa - elämänkumppanin löytyminen on yksi ihanimmista asioista. Elämäsi tulee jatkumaan tuollaisena, höpö höpö! Tiedätkö, että elämässä parasta on se, että meidän päätöksemme ja valintamme ja tekomme muuttavat tulevaisuutta joka hetki! Täten sinulla on mahdollisuus luoda haluamasi elämä. Ala elää ilman muiden asettamia rajoitteita, kuuntele intuitiotasi ja elä unelmaasi. Tällä en tarkoita aluksi mitään suurta, voit ottaa pieniä askelia vaikka joka päivä. Ala muuttamaan asioita pikkuhiljaa mieleiseksesi ja tee joka päivä mistä nautit. Sinä olet tärkein henkilö elämässäsi. Muista levätä ja nauttia elämästä toiminnan askeleiden rinnalla.

Unelmien kumppani saattaa löytää sinut sattumalta kun säteilet iloa elämässäsi. ;) Riippuvuussuhteet taas ovat yleensä hankalia, niissä ei ole iloa niin paljoa. Ajattelen, että molemmilla puoliskolla täytyy olla jotain omaa, jotain mistä ammentaa. Eli ei niin että "tässä nyt vaan yhdessä yritetään".

Olen itse kokenut suuria vastoinkäymisiä, ja monet ihmettelevät, miten olen noussut. Nyt kuitenkin tuntuu siltä, että elän unelmaani. Unelman elämiseen ei vaadita rahaa, täydellisiä ihmissuhteita, hienoa uraa tai täydellistä terveydentilaakaan. Riittää, että keskityt itseesi ja omiin tarpeisiisi ja haluihisi jokapäiväisessä elämässä. Tämä meni nyt vähän sivuraiteille, mutta se, jolla on vain 1 euro, ja joka kokee itsensä rikkaaksi on paljon rikkaampi kuin se, joka omistaa enemmän, mutta ei koe itseään rikkaaksi. Jonain päivänä rahaa voi olla enemmän.

Sanoisin vielä, että elämänkumppaniakin tärkeämpää elämässä on itsensä löytäminen. Se oikea ihminen olet sinä itse. Rakkaus tulee luoksesi.

Tsemppiä itsensä hoitamiseen, itsestä iloitsemiseen ja rakkauden löytämiseen ap 🥰😊🤗

Äänestä
  • Ihana kirjoitus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihana kirjoitus.

    Ja totta.

    Itsensä löytäminen on prosesssi, joka yleensä kypsyy 35-50v kohdalla, Murroksessa voi huomata olevansa väärän ihmisen kanssa tsi väärässä ammatissa. Itselleen kannattaa olla armollinen, asioita ehtii muuttaa myös vähitellen. Toinen taito on säilyttää itsensä myös parisuhteessa. Siihen tietysti auttaa empaattinen ja normaalilla tavalla joustava puoliso, niin kuin se, että on yhdessä sen oikeaa kanssa (samat arvot).

    Ap:lle sanoisin, että se vie paljon energiaa kun yrittää ja yrittää väärän kanssa. Arjesta tulee suorittamista. Arjen helppous ja ilo katoaa. Se syö sisältä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja totta.

    Itsensä löytäminen on prosesssi, joka yleensä kypsyy 35-50v kohdalla, Murroksessa voi huomata olevansa väärän ihmisen kanssa tsi väärässä ammatissa. Itselleen kannattaa olla armollinen, asioita ehtii muuttaa myös vähitellen. Toinen taito on säilyttää itsensä myös parisuhteessa. Siihen tietysti auttaa empaattinen ja normaalilla tavalla joustava puoliso, niin kuin se, että on yhdessä sen oikeaa kanssa (samat arvot).

    Ap:lle sanoisin, että se vie paljon energiaa kun yrittää ja yrittää väärän kanssa. Arjesta tulee suorittamista. Arjen helppous ja ilo katoaa. Se syö sisältä.

    Tässä vaiheessa olen. Näin se on. Arjessa ei ole mitä haluan, jakamista, romantiikkaa ja seksiä. Enkä voi niitä hänen kanssaan saada.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihana kirjoitus.

    Höpö höpö ! Sehän oli loistava ;)

    Äänestä

Olisihan se mukava ollut joku löytää, mutt niin ei ollut tarkoitettu mun kohdalle. Vaikka en yksin olisi halunnut elämääni elää, niin eipä ollut vaihtoehtoja, ei tullut ikinä ketään kohdalle. En vaan ollut ulkoisesti viehättävä kelvatakseni kenellekään. Eikä tällä ulkonäöllä ollut mahdollisuuksia saada ystäviä ja työnsaantikin on ollut aina rankempaa, kun ei ollut tarpeeksi nätti esim.kauppaan töihin. Ei ollut mahdollisuuksia tehdä sillä alalla töitä mistä tykkäs, kun ei ollut nätit kasvot myyjän työhön. Ja muutamiin töihin on taas terveyssyistä johtuvia esteitä. Joskus ajatellut ett Luojalla ollut huumoria mut luodessaan, olen kaupanalan töihin liian ruma ja siihen alaan jossa ei haittaa rumempi naama, niin mun terveys ei kestä sitä😂😂. Nykyään olen vieläkin tietoisempi omasta rumuudestani mentyäni tyhmyyttäni yhdelle kaupanalan kurssille, ajattelin kokeilla ett kuvittelinko oikeasti olevani liian ruma myyntityöhön. Työharjoittelupaikassa tuli selväksi etten kuvitellut, kun kassalla olisi pitänyt harjoitella, niin mut ajoi sieltä pois mua nuorempi, nätti nainen. Ei yhden kerran vaan muutamia kertoja myöhemminkin, hänen mielestään mun näköisen paikka ei ollut alkuunkaan kassalla, ilmeistä näkyi inho, mitä tunsi mun näköistä kohtaan. Sen jälkeen en pystynyt enää menemään kassalle harjoittelemaan, ajattelin ettei näin ruman paikka ole kassalla vaan pitää olla nuori ja nätti siihen työhön. Ei se kauppias mun näköistä edes aikonut palkkatyöhön ottaakaan, oli ottanut ilmaseks hyllyttäjäksi vaan, ei panostanut opastamiseen, eikä näyttöihinkään, miks olis, kun ei tarkoitus ollut ottaa töihinkään. Nyt tuo ala on sitten kuopattu lopullisesti mun kohdalta. Nyt pitäis löytää uusi ala, aloittaa taas nollapisteestä. Ikääkin on liikaa joka paikkaan, hoitotyö myös on poissuljettu, terveys ei kestä sitäkään vaan musta tulis itsestäni siinä työssä työkyvytön. Ehkä variksenpelättimeksi saattais kelvata tai matojen ruuaksi😂😂. Jos olisin kymmenisen vuotta sitten tiennyt miten epäonnistunut elämässäni tulen olemaan, olisin jättänyt lääkäriin menon väliin, olisin saanut sen sydärin ja pukkaisin nyt horsmaa mullan alla tai olisin tuhkana kaatiksella.

Äänestä
  • No mutta hei, ei sillä ole mitään väliä, yhtä sama vaikka olet nyt sitten elossakin.

    Äänestä

  • Nyt nukutaan.

    Äänestä

Onko se oikein että pidät kiinni ihmisestä josta välität muttet rakasta?

Äänestä

Älä ole surullinen!
Arki ja ankeus tappavat ihmisen. Joka suhteessa itsellensä täysin oikean ihmisen löytyminen on tuurissaan, harva onnistuu. Ja joskus voi olla tyytyväinen ihan vaan siihen, että on joku siinä vierellä ystävänä.

Väsynyt minäkin ja luopunut toivosta jo. Suuriin elämänmuutoksiin ei ole voimia

Äänestä
  • Kiitos siitä, että jaoit ajatuksesi kanssamme. Sinä tiedät mitä tarkoitan ja millaista elämää elän. Toivotan sulle hyvää joulua ja... voimia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiitos siitä, että jaoit ajatuksesi kanssamme. Sinä tiedät mitä tarkoitan ja millaista elämää elän. Toivotan sulle hyvää joulua ja... voimia.

    <3 Hyvää joulua! Voimia sinnekin. Tiedän <3

    Äänestä

Kaikkein tärkeintä elämässä on päättää paikka jossa viettää ikuisuutensa. Elämä vai kuolema, Jeesus vai Saatana. Hyvä ja paha eivät mahdu samaan pakettiin. Jos valitset eron Jumalasta olet oikeasti erossa hänestä ja erossa hyvyydestä.

Äänestä
  • Joo. Mitä sillä oikealla ihmisellä tekee ilman Jeesusta? Mitäs sitten kun se oikea kuolee? Kaikki on turhuutta ilman Jeesusta, tuulen tavoittelua. Oikea ihminen ja Jumala on Jeesus.

    Äänestä

Kaikkein tärkein elämässä on löytää itsensä ja elää omannäköistä elämää.

Äänestä
  • Juuri noin se on. Mielekäs työ ja omannäköinen elämä työn ulkopuolella. Muiden kannattaa olla ihan hiljaa, koska asioita pitää saada miettiä omassa rauhassa ilman ulkopuolisten "mielipidettä".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri noin se on. Mielekäs työ ja omannäköinen elämä työn ulkopuolella. Muiden kannattaa olla ihan hiljaa, koska asioita pitää saada miettiä omassa rauhassa ilman ulkopuolisten "mielipidettä".

    Kun olisi saanutkin tehdä työtä josta tykkäsi, mutt en, kaupanalan töissä pitää olla nätti naamaltaan ett kelpaa niihin töihin ja mä en nätti ollut niin en kelvannut.

    Äänestä

Totta. Siksi ehkä olisikin hyvä aina edes kerran päästä juttelemaan henkilölle, joka tuntuu oikealta.

Äänestä

En lue kun tämän otsikon mutta en usko että tuo on tärkeintä elämässä.mielestäni tärkeintä on oppia elämään yksin.luottamaan itseensä ja siihen että on riippumaton mistään ulkoisesta.että elämä kantaa ja kun siihen luottaa se menee just niin oikein kun sen pitikin mennä. 💎

Äänestä
  • Nämä elämä kantaa ja ovia aukeaa fraasit ovat idioottien lauseita. Heitä itseään ei kiinnosta muu ihmisten pahoinvointi ja nauttivat siitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nämä elämä kantaa ja ovia aukeaa fraasit ovat idioottien lauseita. Heitä itseään ei kiinnosta muu ihmisten pahoinvointi ja nauttivat siitä.

    Kyllä se näin on että happinaamari pitää elämässä ensin laittaa itselle, sitten toiselle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nämä elämä kantaa ja ovia aukeaa fraasit ovat idioottien lauseita. Heitä itseään ei kiinnosta muu ihmisten pahoinvointi ja nauttivat siitä.

    No jaa..voithan aina uskotella itsellesi mitä uskottelet.mutta jos onnesi toisesta etsit hänessä sen myös menetät.itsessään onnellinen ei menetä mitään vaikka mitä tapahtuisi💎

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No jaa..voithan aina uskotella itsellesi mitä uskottelet.mutta jos onnesi toisesta etsit hänessä sen myös menetät.itsessään onnellinen ei menetä mitään vaikka mitä tapahtuisi💎

    Olen samaa mieltä 😇👍

    Äänestä

Elämän paradoksi on se, että sen oikeimman löytää vasta sitten kun lakkaa etsimästä.

Äänestä
  • Tämäkin🙂💎

    Äänestä

Ehkä kannattaa kuitenki palauttaa mieleen se, miksi tuon nyt niin huonolta tuntuvan kanssa alunperin yhteen sovittautui, ja mikä, arkiko sen yhteyden tappoi. Kärpäsistä voi paisua härkäsiä, ja tilanteet eskaloituu. Vaikkei suhde jatkuisikaan, se sivistyneen päättämisen voi ottaa haasteena itselleen, henkisenä kasvuprosessina. Ex-suhteiden läpikäymättömät asiat tahtovat siirtyä seuraaviin.

Äänestä
  • Ehkäpä suurin oppi on että mikään ei ole pysyvää.kaikesta tässä elämässä täytyy olla valmis luopumaan.kaikki on ohikiitävää.ns.harhaa.mihinkään ei saa koukuttua.mitään ei saa pitää itsestäänselvyytenä.se mitä oli eilen etkä ymmärtänyt arvostaa,menetit tänään ja nyt itket.elä siis tässä hetkessä.näe onni tässä hetkessä.jos et siihen kykene ja sen menetät ni kuka on tyhmä😊💎

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ehkäpä suurin oppi on että mikään ei ole pysyvää.kaikesta tässä elämässä täytyy olla valmis luopumaan.kaikki on ohikiitävää.ns.harhaa.mihinkään ei saa koukuttua.mitään ei saa pitää itsestäänselvyytenä.se mitä oli eilen etkä ymmärtänyt arvostaa,menetit tänään ja nyt itket.elä siis tässä hetkessä.näe onni tässä hetkessä.jos et siihen kykene ja sen menetät ni kuka on tyhmä😊💎

    .sekin että ei ole mitään oikeaa.kaikki me tietyllätavalla ollaan toisillemme oikeita. Ollaan täällä maapallolla jo monesti kierretty ja siten siskoja ja veljiä .äitejä ja isiä.ihan maasta ja kansalaisuudesta riippumatta.saati uskonnosta.jokatapauksessa samaa sukua.täällä sitten nämä fanaattiset uskikset joiden luulis eniten rakastavan ,vihaa.vastakkainasettelee.pelkää ja provosofoi.nousee omiaan vastaan.aiheuttaa uskonsotia ym kun tuomion vaitsee rakkauden sijaan.tuollaisten itsekkäiden minäminäuskisten joukkoon en tahdo. Mieluummin menen sinne mikä minulle ylhäältä määrätään.olkoon mitä on. Näin itsekkääseen.omahyväiseen rahanahneeseen manipuloivaan maailmaan en vittu enää tahxo syntyä! Mieluummin lakkaan olemasta ilman mitään taivaan ihanuutta. Pitäkää tunkkinne💎

    Äänestä

Ei muuten ole, tärkein tehtävä on hyväksyä itsensä just sellaisena kun on!

Äänestä
  • Yhdyn tähän kommenttiin täysin.

    Äänestä

Mikä on elämäsi tärkein ihmissuhde, pisin ja vaativin? Se olet sä itse. Musta aloittaja on väärässä. On hienoa, jos onnistuu löytämään sen oikean rinnalleen. Mutta ei se tärkeintä ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

jonka kanssa haluaa elää lopun elämän, ja joka haluaa sitä samaa ehdottomasti ja vilpittömästi - aina.

Huonossa suhteessa on aina yksin. Toinen ei ymmärrä eikä ajattele asioita samoin.

Olen väsynyt tähän henkiseen yksinäisyyteen ja epätoivoon. Tiedän, että elämä tulee jatkumaan tällaisena.

Ole sinä viisaampi ja rohkeampi omassa elämässäsi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu