Hyvää joulua sussukikuskeille

Anonyymi

Ei anneta tunnottoman ohjauksen pilata joulunrauhaa. Vaikka harmittaahan se koko ajan kun auto ei meinaa pysyä kaistallaan.

6

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos, kiitos!

      Taas on maa valkoisena ja talvikelit alkavat. Vasta sanoin töissä, että on pari asiaa josta ei todennäköisesti opi pois ja ne ovat (Suzukin) neliveto ja automaattivaihteet. Neliveto on oikeastaan hävittänyt vanhat ongelmat nousta huonon näkyvyyden koti-pihasta yleiselle tielle. Liukkailla keleillä etuveto-autoilla oli pieni pakko ottaa hiukan vauhtia jopa uudenkarheilla talvirenkailla ja jos joutui pysähtymään, oli haettava uusi vauhti. Suzukin nelivedolla voi tielle nousta kuin sulan maan kelillä konsanaan.

      Sama on, kun piti liittyä autovirtaan isommalle tielle. Todella vilkkaassa risteyksessä periaatteessa on nopeusrajoitus, mutta sitä noudatetaan todella huonosti. Etuvetoisella kiihdytys liukkailla keleillä vaati oleellisesti pidemmän välin autojonossa. Kuinkas ollakaan, Suzukin nelivedolla tämäkin kyttääminen on taakse jäänyttä elämää.

      Vitara on ollut alla jo vuosia ja odottelen sitä ensimmäistä vikaa, joka ilmoittelisi itsestään. No, pyyhkijän sulat piti vaihtaa, mutta itse en laske kulumaa viaksi. Lunta tupruttaa tälläkin hetkellä ja anoppilassa aurataan teitä todella säästellen, ja kohta pitäisi visiteerata siellä joulun merkeissä. Kuten varmaan arvaat, matka taitetaan luotettavasti ja vakaasti Vitaralla ja mahdollinen lumituiskukaan ei ole kuin vuodenaikaan kuuluvaa sääilmiötä. Siis kun matkat pääsee taittamaan luotettavalla ja vakaasti kelissä kuin kelissä kulkevalla Vitaralla. Eipä ole aikaisemmin ollut autoa, jossa ominaisuudet, käyttökulut, pettämätön luotettavuus ja hinta ovat näin kompaktissa paketissa.

      Arvaat varmaan minkä merkkinen auto on minulla seuraavana vuorossa?

      • Anonyymi

        Toivottavasti Suzuki joka on oikeastaan Toyota. Siinä on jo ohjaus kunnossa.


      • Anonyymi

        Kannattaako joskus olevien marginaali kelien takia sentään autoa valita? Joskin hyvänä plussana tietenkin. Kyllähän Suzuki Vitara hybridi ihan harkinnan arvoinen auto on. Jälleen myyjä täällä Suur helsingin alueilla vaan ei oikein innosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaako joskus olevien marginaali kelien takia sentään autoa valita? Joskin hyvänä plussana tietenkin. Kyllähän Suzuki Vitara hybridi ihan harkinnan arvoinen auto on. Jälleen myyjä täällä Suur helsingin alueilla vaan ei oikein innosta.

        "Kannattaako joskus olevien marginaali kelien takia sentään autoa valita?"

        -"Käyttäjän vaatimuksia" seuraavalle autolle joskus neljä-viisi vuotta sitten.

        -pienehkö kulutus = pienehkö auto kahdelle henkilölle
        -maineeltaan vähävikainen
        -(momentinmuunnin) automaatti (vene & traileri merestä tarkat peruuttelut ja pyörittelyt ahtaissa paikoissa traikku perässä.
        -neliveto edellisen ja yleisemminkin ahkeran eräjormailun johdosta muutenkin kuin vene perässä.

        Kun variaattoria ja kaksoiskytkintä ei oikein kukaan suositellut vetohommiin, jossa koukkupaino mitataan välillä yli 85% saakka, niin automaatiksi valikoitui perinteinen ja luotettava ja kestävä momentinmuunnin. Kun Vitarassa ja kait yleisestikin Suzukeissa nelivetosysteemi on keskimääräistä pikkuautoa monipuolisempi ja Youtuben perusteella ristiriipunnat jne. näyttivät sujuvan kilpailijoita paremmin, alkoi härmistymään mikä merkki ja mikä malli seuraava tulisi olemaan.

        Huolimatta varsin laajasta koeajelusta ainakin viidellä eri Vitaralla ja myös todella hankalissa keliolosuhteissa, live-elämä tuotti silti yllätyksen. Yllätys oli positiivinen ja johtui siitä, miten hemmetin hyvin kaikki on toiminut yli ennakko-odotusten. Aikaisemmin olen kirjoitellut kokemuksista vetää vene Vitaralla Suomen läpi Inarille, homman vaivattomuus yllätti slloinkin.

        Veneen kiskominen aikaisemmin keskikokoisella etuveto-farkulla vierailla rampeilla oli aikaisemmin suurempi kuin pieni jännäämisen paikka. Kumia kärysi ja kytkin joutui koville, samalla kun pelotti sanooko se joku päivä sopimuksen irti. Se, miten eleettömästi täsmälleen sama traikku venepaketti nousee Vitaralla merestä, on vanha muistaen edelleen hämmästelyni aihe.

        Yksi luotto-marjapaikoista on himppasen ohuesti hoidetun metsäautotien päässä ja matkalle sattuu vielä aivan hemmetinmoinen mäki. Kerran aikanaan pääsi kaatosade yllättämään ja takaisin tullessa mäen kiipeäminen sateen pehmentämällä tiellä etuvetoisella oli enempi rallimainen suoritus vauhtia äärimmillään pitämällä. Uutena samassa paikassa hiukan samantyyppisissä olosuhteissa vasiten stoppasin rinteen pahimpaan paikkaan ja lähdin liikkeelle. Vaikutti sille, ettei yksikään rengas edes yrittänyt ruopaista sillä kertaa.

        Kuten sanottu jo usein, yhteenkään aikaisempaan autoon en kokonaisuus huomioon ottaen ole ollut niin tyytyväinen kuin Vitaraan olen ollut. Ainoa asia, jonka kanssa joutuu hiukan säätämään l. kaatamaan takapenkin selkänojia, on edellistä farkkua pienemmät tavaratilat.


    • Anonyymi

      Harmi kun skodavw ohjaus menee hukkaan kun auto pajalla seisoo yhtenään ja kalliit viat vie leivän pöydästä

      elämä on valintoja

    • Anonyymi

      Jos tarkastelee ulosajotilastoja, niin ylivoimaisesti huonoin ohjaus on noissa saksalaisissa, Ei vaan pysy ojien välissä. ei sitten millään!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      141
      2817
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      274
      2487
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      30
      1483
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1462
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1192
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1143
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1032
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      305
      894
    Aihe