Aika ennen persuja.

Anonyymi

Kaikki muistelevat aina vanhaa hyvää aikaa. Se ei olekkaan klisee, vaan ennen persuja todellakin suomi voi hyvin ja sitä aikaa kaivataan usein takaisin.

6

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Logiikka taas niin hukassa ettei ole pienintäkään epäselvyyttä sille. mistä näitä aivopieruja taas tulee kuin liukuhihnalta.

      Jos ennen olisi kaikki olllut hyvin, persuja ei olisi koskaan edes syntynyt. Sama homma nykyajan kohdalla jos ongelmia ei olisi persujen kannatus olisi alle 10%.

      Vaihtoehtopuolueena Soini onnistui persut kauppaamaan ja läpi meni. Hillitolpalleen päästyään mihin tähtäsi 20v möi nahkansa ja persujen tarina oli siinä ja olisi sitä tänäkin päivänä jos Sipilä ja Orpo ei olisi potkinut Halla-aholaisia pihalle hallituksesta.

      • Anonyymi

        aina kun yhteiskunnalla pyyhkii huonosti persujen kaltaisten puolueiden kannatus kasvaa. Ei mikään uusi ilmiö jota vain vahvistaa Hutisalon kaltaiset natsikortin heiluttelijat


    • Anonyymi

      2011 muutti kaiken. Sen jälkeen on mennyt huonosti.
      Mitä tapahtuikaan silloin??

    • Anonyymi

      Ennen persuja kaikki puolueet olivat persuja, kommunisteja lukuun ottamatta.

    • Anonyymi

      Tarkoitat varmaankin 90-luvun suuren laman jälkeistä nousukautta, kun Nokian matkapuhelimet pitivät Suomea pystyssä?

      2008 maailmanlaajuinen finanssikriisi oli PS:n syytä, vai menetitkö rahasi 2000-luvun alun IT-kuplan puhjetessa, koska persut?

      Taitaa olla vain 30-luvun Saksan tyylistä vihapuhetta, kun kaikki ikävä projektoidaan joihinkin toisiin.
      Nytkin kaikista ikävyyksistä ovat vastuussa aloittaja itse ja hänen laillaan äänestänyt enemmistö.

      • Anonyymi

        No niin nyt aletaan katsomaan pöljää persua, havukka-Ahon ajattelijaa. Onkohan muuten Halla-Ahosta saanut elokuva inspiraation?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2748
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2591
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      30
      2108
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1887
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1855
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      33
      1592
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      814
    Aihe