Peruutus tutka

Anonyymi

Missähän vika? Audi a3 v 2004 peruutustutka piippaa vain n. 2s kun laittaa pakin päälle sitten loppuu ja missähän sijaitsee peruutus yksikkö?

3

3036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Peruutustutkan pääyksikkö sijaitsee useimmissa Audeissa takana peräkontin vasemmalla tai oikealla puolella verhoilun takana. Tarkemmin saa selville sijainnin kun kuuntelee tarkkaan että kummalta puolelta se peruutustutkan piippaus ääni kuuluu, koska se piipperikaiutin sijaitsee samalla puolella. Jommalla kummalla puolella sijaitsee myös bose hifijärjestelmän vahvistin joka ei sijaitse samalla puolella kuin perutustutkan pääyksikkö.

      Ongelmasi voi johtua siitä, että yksi parkkitutkan antureista ei toimi ainakaan kunnolla, jolloin peruutustutkan pääyksikkö menee vikatilaan ja pois päältä.
      Auton merkistä riippumatta yleisin syy siihen miksi peruutustutkan anturi(t) lakkaa toimimasta vaikka ei olisikaan tapahtunut mitään törmäystä anturin kohdalle. Johtuu yleensä siitä että anturiin on päässyt likaa ja vettä joka sitten talvella on jäätynyt kiinni anturiin. Anturia voi toisinaan hyvällä tuurilla saada takaisin toimintakuntoon ilman minkäänlaista purkamista sillä tavalla, että virrat poissa päältä, ulkoilman lämpötilan ollessa yli 1c ruiskauta muutaman ruiskauksen esim. WD40 kaikkiin niihin parkkitutkan antureihin jotka sijaitsevat auton takapuskurissa. Sitten liinalla pyyhit ylimääräiset aineet pois mitä jäi antureiden ulkopuolelle. Sitten ennen testaamista odota ainakin puoli tuntia että WD40 ponnekaasut ovat haihtuneet pois antureista. Noin vanhassa Audissa ei taida olla ollenkaan parkkitutkalla antureita auton etupuskurissa.

      • Anonyymi

        Ok kiitoksia, täytyy kokeilla


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10895
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8167
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5221
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3626
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3558
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3514
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2499
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2001
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe