Missähän vika? Audi a3 v 2004 peruutustutka piippaa vain n. 2s kun laittaa pakin päälle sitten loppuu ja missähän sijaitsee peruutus yksikkö?
Peruutus tutka
3
3084
Vastaukset
- Anonyymi
Peruutustutkan pääyksikkö sijaitsee useimmissa Audeissa takana peräkontin vasemmalla tai oikealla puolella verhoilun takana. Tarkemmin saa selville sijainnin kun kuuntelee tarkkaan että kummalta puolelta se peruutustutkan piippaus ääni kuuluu, koska se piipperikaiutin sijaitsee samalla puolella. Jommalla kummalla puolella sijaitsee myös bose hifijärjestelmän vahvistin joka ei sijaitse samalla puolella kuin perutustutkan pääyksikkö.
Ongelmasi voi johtua siitä, että yksi parkkitutkan antureista ei toimi ainakaan kunnolla, jolloin peruutustutkan pääyksikkö menee vikatilaan ja pois päältä.
Auton merkistä riippumatta yleisin syy siihen miksi peruutustutkan anturi(t) lakkaa toimimasta vaikka ei olisikaan tapahtunut mitään törmäystä anturin kohdalle. Johtuu yleensä siitä että anturiin on päässyt likaa ja vettä joka sitten talvella on jäätynyt kiinni anturiin. Anturia voi toisinaan hyvällä tuurilla saada takaisin toimintakuntoon ilman minkäänlaista purkamista sillä tavalla, että virrat poissa päältä, ulkoilman lämpötilan ollessa yli 1c ruiskauta muutaman ruiskauksen esim. WD40 kaikkiin niihin parkkitutkan antureihin jotka sijaitsevat auton takapuskurissa. Sitten liinalla pyyhit ylimääräiset aineet pois mitä jäi antureiden ulkopuolelle. Sitten ennen testaamista odota ainakin puoli tuntia että WD40 ponnekaasut ovat haihtuneet pois antureista. Noin vanhassa Audissa ei taida olla ollenkaan parkkitutkalla antureita auton etupuskurissa.- Anonyymi
Ok kiitoksia, täytyy kokeilla
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk785607Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6473692SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1083034Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3132853"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1251912Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6701807Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141561Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871463Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241441Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .2291121