Jos on joku puolitunnettu julkkis tai supertähti tai bloggaaja on näemmä oikeus tehdä eri tavalla kuin tavallisella kansalla.
Koronarajoituksista ja maailman laajuisesta pandemiasta ei tarvitse välittää. Koska somejulkkis tarvitsee materiaalia ja luxus-kuvia instaansa, on niitä pakko hankkia lomailemalla ja bilettämällä ahkerasti.
Kaikki julkkikset tuntuvat juoksevan pikkubileissä, matkustavan ulkomailla ja kotimaassa, vaikkeivat he paljon muuta teekään. Lappiin saa mennä tungeksimaan.
Ihan kuin heillä olisi joku erivapaus olla noudattamatta koronasääntöjä. Hyvä materiaali someen tuntuu oikeuttavan lomailun.
Muiden ihmisten odotetaan noudattavan rajoituksia. Pidetään maskia, käytetään käsidesiä, rajoitetaan perheen ja suvun tapaamista, rajoitetaan liikkumista ja menoja. Ja sitten nämä somettajat juoksevat huveissa pitkin päivää. Ihan kuin heillä olisi joku oikeus siihen.
Muut rajoittavat elämäänsä ja toiset vain huvittelevat. Tottakai itsekin haluaisi bilettää ja matkustella, mutta se on vastuutonta. Lisäksi nämä ihmiset näyttävät esimerkkiä muille, heitä pidetään ihailtavina ja halutaan tehdä samalla tavalla, että jos toikin menee, niin miksen minä.
▪︎▪︎▪︎▪︎
Samaan liittyen Maisa- ja Martina-fanien käytös. Koska joku on idoli, niin hänelle sallitaan kieroilu ja lakien rikkominen. Martina jätti palauttamatta treenimaksut ja hummasi rahat, tätä puolustellaan, ja ajatellaan, että hänellä on oikeus tähän, kun toiset vaan sattuvat fanittamaan häntä. Samoin pysäköintirikkeet ja vastaavat hyväksytään.
Maisa kun kerran on niin kaunis ja ihailtava, niin tottakai hänen on saatava vikitellä muiden miehiä, pettää ja rikkoa ihmissuhteita ja ihmisiä. On vaan kateellisten puhetta, jos ei hyväksy psykopaattista toimintaa. Myös lasten uhkailu puukolla ja lelujen rikkominenkin on näemmä okei. Nämä siis fanien mielestä.
Vaikka joku olisi ihailtava ja kaunis jonkun mielestä, ei se anna tuolle ihailun kohteelle lupaa käyttäytyä väärin muita kohtaan tai rikkoa lakia.
Tämän takia en ymmärrä kummankaan naisen faneja; teot ovat vääriä tai kyseenalaisia. En pysty enkä halua ihailla henkilöä, joka tekee noita asioita.
Fanit jotenkin sulkevat silmänsä noilta asioilta tai sanovat, että ne ovat hyväksyttäviä, koska idolia on kiusattu niin paljon tai hän on muuten niin ihana, niin on oikeus tehdä noin.
Ehkä nämä fanit samaistuvat tai ihailevat joitain piirteitä, mitä kokevat idolissaan olevan ja sitten katsovat, että hänellä on vain niin rankkaa muiden ihmisten takia.
Julkkisten erioikeudet koronakriisissä ja muutenkin
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Nää s...nan somesiepot ovat olevinasn jotsin yli-ihmidiä, joita tavisten rajoitukset eivät kodke!
- Anonyymi
Todisteet pöytään että jätti palauttamatta treenimaksut ja hummasi rahat. Ja mikä tuo puukkojuttu on? Todisteet pöytään. Ja esim. Vuokatissa oli 1000 ihmistä uutisten mukaan. En tiedä kuinka paljon Levillä oli ihmisiä, varmasti aika paljon. Mutta Martina ei sinne olisi saanut mennä. Ja sinun vuodatuksesta puuttui kokonaan Sofia. Miten ihmeessä? Tämä Suomen suurimman huumejutun päätekijän tyttöystävä joka odottaa tuomiotaan. Lisäksi matkustelee koko ajan sinne ja tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 535203
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on254556En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛153739Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h973715Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443603Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1273433Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53070Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682906- 252589
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta352183