Lääketeollisuus ja koronarokotteet

Anonyymi

Kun lääketeollisuus valehtelee mielialalääkkeiden haitoista ja vaaroista sekä vähättelee niitä...

Miksi se EI tekisi samoin myös koronavirusrokotteiden tapauksessa?

14

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan samasta syystä, miksi tänne ei tilattu sputnikki rokotetta.

    • Anonyymi

      Mielialalääkkeiden aiheuttamien isojen haittojen jälkeen en todellakaan ota koronarokotetta.

      • Anonyymi

        Sama täällä, en minäkään. Pitäköön rokotteensa.

        Saman porukan, joka stigmatisoi SSRI-vieroitusoireista kärsiviä ja vakuuttelee SSRI-lääkkeiden olevan vaarattomia, vakuutteluihin koronarokotteen vaarattomuudesta pitäisi sitten uskoa? Kuka todella on niin lammas, että uskoo?


    • Anonyymi

      Niinhän se läketeollisuus tekee. Ei myönnä haittoja. Hirmuinen kiire myydä jotain rokotteentapaista jonka haittoja ei kukaan tiedä. Bill Gates pistänyt hirmuiset rahat rokotteisiin ja ne on saatava myydyksi suunnitelman mukaisesti. En missään tapauksessa ota sellaista. Jos joku lääkäri uskaltaa vähänkin epäillä rokotuksia niin se on potkut sille tai muunlainen vainoaminen tai rangaistus.
      Katsokaapa tämä video. Moni muu vastaava on poistettu verkosta viranomaisten toimesta. Eläkeläisenä pystyy puhumaan asiasta ainakin ilman potkujen riskiä.
      https://terveyssummit.fi/olli-erkola-hpv-rokotteiden-riskit/

    • Anonyymi

      Minä kyllä ajattelin ottaa rokotteen heti kuin mahdollista.

      Ensinnäkin, en kestä sitä ajatusta, että tartuttaisin muita ihmisiä, ennen oireiden alkamista. (mikä koronasta tekeekin vaikean taltutettavan.) Vaikka minullakin on omat anitpatiani esimerkiksi, hoitosysteemiä vastaan, niin niillä ihmisillä joita päivittäin tapaan on aika vähän osaa ja arpaa siinä kokonaisuudessa.

      Rokotteen jälkeen ei myöskään tarvitse pelätä mahdollisia rajoituksia mitä on väläytelty vaikkapa euroopassa, ettei rokottamattomana voisi kulkea linja-autossa. Tuskin tapahtuu heti ensimmäisenä suomessa, mutta jokainen zombi leffoja katsonut tietää, että pandemia ei pysähdy pelkällä käsidesillä.

      Eikä se minulta ole pois, jos siinä sivutuotteena tarjoan laumasuojaa kanssaihmisille. Kaikille heille, jotka syystä tai toisesta ovat rokottamatta.

      Mutta se laumasuojan todellinen benchmarkkaus, ei tapahdu tällä foorumilla, vaan ns. köyhissä maissa. Saadaanko sinne tarpeeksi rokotetta, ettei pandemia jää kytemään sinne, ja lähde kiertämään palloa, kausinfluenssan tapaan.

      • Anonyymi

        Saako sinusta tai kenestäkään tehtyä steriiliä ja bakteeritonta? Tajuutko?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saako sinusta tai kenestäkään tehtyä steriiliä ja bakteeritonta? Tajuutko?

        Ei minun syyni olla ottamatta rokotetta ole antipatioissa hoitosysteemiä kohtaan, vaan luottamuksen puutteessa lääkeyhtiöihin ja lääketurvallisuuteen ja lääketestaukseen. Lisäksi herkistyin lääkkeille vieroitusaikana lääkkeistä. Otan mieluusti sen riskin saanko koronan mielummin kuin otan rokotteen jossa laitan kehooni jotain sinne kuulumatonta ainetta johon voin reagoida huonosti. Huonoa omaatuntoa en aio rokotteen ottamattomuudesta kokea. Olen toipumassa lääkehaitoista. Siihen sopii huonosti uudet huonot lääkereaktiot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei minun syyni olla ottamatta rokotetta ole antipatioissa hoitosysteemiä kohtaan, vaan luottamuksen puutteessa lääkeyhtiöihin ja lääketurvallisuuteen ja lääketestaukseen. Lisäksi herkistyin lääkkeille vieroitusaikana lääkkeistä. Otan mieluusti sen riskin saanko koronan mielummin kuin otan rokotteen jossa laitan kehooni jotain sinne kuulumatonta ainetta johon voin reagoida huonosti. Huonoa omaatuntoa en aio rokotteen ottamattomuudesta kokea. Olen toipumassa lääkehaitoista. Siihen sopii huonosti uudet huonot lääkereaktiot.

        Minun hermostoni ja aivokemiani ovat sekaisin SSRI-lääkevieroituksen takia. Niitä ovat sekoittaneet lisäksi vieroitusoireiden hoitaminen uusilla SSRI-lääkkeillä ja neuroleptillä. Kehoni ja mieleni ovat rikki.

        Tästä syystä sanon koronarokotteelle kiitos ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saako sinusta tai kenestäkään tehtyä steriiliä ja bakteeritonta? Tajuutko?

        Hyvin sanottu. Ehkä paras argumentti laumasuojan puolesta. En todellakaan aijo tilata pizzaa postiluukusta kurjan loppu elämäni ajan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saako sinusta tai kenestäkään tehtyä steriiliä ja bakteeritonta? Tajuutko?

        Mutta bakteerithan kuuluvat elimistöön ja ovat täysin luonnollisia. Ei ihminen voisi elää bakteerittomana.


    • Anonyymi

      Lääkeyhtiöt saavat vastuuvapauden koronarokotteen mahdollisista riskeistä. EU-maiden valtiot neuvottelevat niistä parhaillaan. Samoin toimittiin sikainfluenssarokotteen kanssa: sitä pidettiin niin tarpeellisena, ja saada se nopeasti markkinoille, että valtiot ottivat kontolleen vahingonkorvaukset.

      Vahinkoja tulikin, narkolepsiaa yli kahdellesadalle lapselle ja nuorelle Suomessa. He saivat korvauksia, mutta eivät lääkeyhtiöiltä vaan veronmaksajilta. Jotkut rokotteen käyttäjät saivat kroonisen väsymysoireyhtymän, joka on vakava ja invalidisoiva neurologinen sairaus. He joutuvat yhä kiistelemään korvauksista.

      Seura-lehden artikkeli: Koronarokote on riskitön bisnes
      https://seura.fi/asiat/tutkivat/koronarokote-on-riskiton-bisnes-laakeyhtioille/

      "Harva suomalainenkaan tietää, että käytännössä kaikki lääkeyhtiöt vaativat vastuuvapautta: sitä, ettei niiltä saa periä jälkikäteen korvauksia odottamattomista rokotehaitoista."

      Itse en aio ottaa rokotetta. Pelkään mahdollisia pitkäaikaishaittoja. Tiedän että moni silti ottaa. En haluaisi että asia kärjistyy yhteiskunnassa, ymmärrän kyllä halun saada virus aisoihin rokotteella. Ei voi kuitenkaan pakottaa ketään ottamaan niinkin suuria terveysriskejä kuin nyt todennäköisesti tulee olemaan koronarokotteessa, kun sitä on ehditty kehittää niin lyhyen aikaa.

    • Anonyymi

      Lääkeyhtiöiden toimintaan kuuluu yleensäkin mahdollisimman suurten katteiden saaminen keinolla millä hyvänsä. Itse uskoin siihen, että lääkkeiden kehittäminen on kallista, ja että yritetään saada kehityskulut takaisin, mutta edes se ei pidä paikkaansa. Lääkeaine on voitu kehittää valtion laboratorioissa, ja jokin lääkeyritys saa sille myyntiluvan vailla omia ansioitaan. Kyseinen lääke pyritään tietysti saamaan mahdollisimman laajaan käyttöön, jonka jälkeen sen hinta nostetaan pilviin. Ja Suomen tapauksessa siinä vaiheessa poistetaan Kela-korvaukset, jolloin ne köyhät ihmiset ovat pulassa, joille lääkäri on kyseisen lääkkeen määrännyt. Jo siinä on hyvä syy välttää lääkkeitä.

      Monessa lääkkeessä ilmenee ajan myötä yllättäviä haittavaikutuksia. Joissain haittavaikutusten lisäksi myös yllättäviä etuja, kuten se, että metformiini pidentää elinikää.

      Elämässä on riskinsä. Itse tiedostan sen, että voin kuolla vaikkapa johonkin infektiotautiin. Koko loppuelämä on tästä eteenpäin joka tapauksessa vain vanhenemista ja rapistumista, joten kuolen mieluummin nopeaan tautiin kuin virun hauraana ja muistamattomana vanhuksena hoitolaitoksessa. Eli nk. suorilta jaloilta kuoleminen kelpaa minulle mitä parhaiten. Elämässä on valintoja, ja oma valintani on välttää lääkkeitä.

      Kannattaa muistaa, että vuosikuolleisuus Suomessa on vajaat prosentin verran, mutta yksilökohdalla elinikäinen kuolleisuus on 100 %. Ei viikatemiestä pääse lääketieteen avulla pakoon. Se saavuttaa meistä jokaisen kuitenkin. Biologisessa mielessä lisääntymisiän ylittänyt on tarpeeton ja valmis kuolemaan. Se on luonnonlaki, eikä sitä pitäisi äärettömiin pyrkiä vastustamaan.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        LoL,

        mut vaikka meneeki nyt vähän asian sivuun, niin se mikä on ihanaa, niin psykoosi sairaat ei todellakaan mee näin helppoon. onko syynä sit se että heitä on kiusattu ja kusetettu pienestä pitäen. En tiedä, mutta skeptisyys on heidän "factory setting."

        Hoitajan kuntoa voi kukin googlata hakusanalla Tiffany Dover, ja vetää siitä omat johtopäätöksensä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3174
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1589
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe