Ovatko ihmiset viisastuneet vai vippi puljut mennyeet kiinni kun Suomi24 pikavippi palstalla nykyisin niin hiljaista?
Vastaukset 17
- Anonyymi
Vippifirmat ovat viisastuneet. Enää ei voi paikata luottotappioita ylisuurilla koroilla.
- Anonyymi
Ei vaan ollaan pienellä breikillä venttaamassa että luottotiedot palautuu.
- Anonyymi
Ei ne varmaan koronan aikana uskalla antaa, liikaa nääs ottajia.
- Anonyymi
Jotain kehitystä on tosiaan tapahtunut. Aika harvoin enää joku idiootti avaa ketjun kyselemällä typeryyksiä.
- Anonyymi
Persaukiset ei vissiin saa enää vippiä mistään. Siksi radiohiljaisuus.
- Anonyymi
Ei uskottava selitys. Luulisi että meteli olisi siinä tapauksessa viisi kertaa kauheampi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei uskottava selitys. Luulisi että meteli olisi siinä tapauksessa viisi kertaa kauheampi.
Baarit kiinni, niin ei tartte vippailla?
- Anonyymi
Ennen vuoden 2013 pikavippilakia täällä oli todella vilkasta.
Mutta sitä mukaa kun lakeja on kiristetty, pikavippien tarjonta on pienentynyt ja aiheutuneet ongelmat ovat samalla asteittain vähentyneet. - Anonyymi
Osa on tauolla 10% korkokaton ajan.
- Anonyymi
Taisi viime vuonna romahtaa niin monen velkakorttitalot, että sen vuoksi on nyt hiljaisempaa. Lainaa ei enää saa maksuhäiriöisenä.
- Anonyymi
Tämähän se. Olihan se aikamoista toimintaa toi edellinen. Persaukiset pystyi hakemaan ja saamaan tuhansien eurojen vippejä useammasta paikasta samaan aikaan. Ihme ja kumma etteivät sitten pystyneet maksamaan kymmeniä tuhansia takaisin korkoineen.
- Anonyymi
Vivus on ainakin lopettanut kokonaan
- Anonyymi
Ite täs ainakin olen tauolla vippihommista ja odottelen jospa ne velat vanhentuisi 2025-2026 mennessä. Tultava heti tänne kysylemään vinkkejä paikoista jahka tiedot ajallaan puhdistuu, mutta ensin ois tarkoitus alotella kulutusluotoilla ja vipit sekä osamaksukaupat sit lopuks. Oi niitä kultaisia muistoja silloin 2010 vuoden aikoihin kun paikkoja syntyi kuin sieniä sateella. Korpela paperiltakin tuli tuolloin satku otettua ja yhdestä sun toisesta.
- Anonyymi
”Tultava heti tänne kysylemään vinkkejä paikoista jahka tiedot ajallaan puhdistuu, mutta ensin ois tarkoitus alotella kulutusluotoilla ja vipit sekä osamaksukaupat sit lopuks”
Tuskin saat enää mitään, koska olet mustalla listalla, jollaista ei virallisesti ole edes olemassa.
Lisäksi siihen mennessä Suomeen on tullut jo positiivinen luottorekisteri. Vippfirmoilla on jo nyt Asiakastiedon ylläpitämä reaaliaikainen kuluttajaluottojen kyselyjärjestelmä, jossa nykyisin ovat mukana perinteiset pankitkin Osuuspankkia ja Nordeaa lukuunottamatta. Nordealla taitaa kuitenkin olla mukana jokin tytäryhtiö, ja sitä kautta sekin saa tietoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
”Tultava heti tänne kysylemään vinkkejä paikoista jahka tiedot ajallaan puhdistuu, mutta ensin ois tarkoitus alotella kulutusluotoilla ja vipit sekä osamaksukaupat sit lopuks”
Tuskin saat enää mitään, koska olet mustalla listalla, jollaista ei virallisesti ole edes olemassa.
Lisäksi siihen mennessä Suomeen on tullut jo positiivinen luottorekisteri. Vippfirmoilla on jo nyt Asiakastiedon ylläpitämä reaaliaikainen kuluttajaluottojen kyselyjärjestelmä, jossa nykyisin ovat mukana perinteiset pankitkin Osuuspankkia ja Nordeaa lukuunottamatta. Nordealla taitaa kuitenkin olla mukana jokin tytäryhtiö, ja sitä kautta sekin saa tietoja.Pyh, tuollaiset on erittäin helppo kiertää kun vaan on vähänkin hoksottimia. Ennen kuin on yhtäkään lainaa mistään , tekee hakemukset valmiiksi jokaiseen paikkaan ja kun on alustava myönteinen päätös lopulta monesta eri paikasta niin ne on siinä tietsikan näytöllä monessa eri ikkunassa valmiina odottamassa sitä viimeistä napinpainallusta "olen lukenut ehdot ja hyväksyn luoton". Muutaman sekunnin välein klik-klik-klik-klik ja louvot virtaavat tilille iloisesti. Ei tarvita mitään muuta kuin hiukan pelisilmää niin helppoa on edelleen. Kaikki ei vaan osaa.
Ps. Älkää ikinä antako esim. Rahalaitoksen tai muun vastaavan "kilpailuttaa " lainojasi. Oikeasti ne päinvastoin kilpailuttaa luotonhakijat vippipaikoille joilta ne rahansakin saavat. Nämä jakavat tietosi joka paikkaan ja vähänkään heikommat hakijat putoavat pois pelistä jo alkuunsa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyh, tuollaiset on erittäin helppo kiertää kun vaan on vähänkin hoksottimia. Ennen kuin on yhtäkään lainaa mistään , tekee hakemukset valmiiksi jokaiseen paikkaan ja kun on alustava myönteinen päätös lopulta monesta eri paikasta niin ne on siinä tietsikan näytöllä monessa eri ikkunassa valmiina odottamassa sitä viimeistä napinpainallusta "olen lukenut ehdot ja hyväksyn luoton". Muutaman sekunnin välein klik-klik-klik-klik ja louvot virtaavat tilille iloisesti. Ei tarvita mitään muuta kuin hiukan pelisilmää niin helppoa on edelleen. Kaikki ei vaan osaa.
Ps. Älkää ikinä antako esim. Rahalaitoksen tai muun vastaavan "kilpailuttaa " lainojasi. Oikeasti ne päinvastoin kilpailuttaa luotonhakijat vippipaikoille joilta ne rahansakin saavat. Nämä jakavat tietosi joka paikkaan ja vähänkään heikommat hakijat putoavat pois pelistä jo alkuunsa.Tosi älykäs ei leuhki eikä paljasta mitään, taidatkin olla pikkutekijä.
- Anonyymi
Odotellaan että luotto tiedot taas palautuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59900Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87637
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 43583
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56574- 7542
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24531- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520- 61515
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37506
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14491Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132449- 42428
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45409Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26399