Verensokerit ylös

Anonyymi

Eihän se voi olla mitenkään mahdollista, koska sokerin glykemiaindeksi on paljon pienempi kuin esim. viljalla (kokojyvävilja mukaan lukien). Suklaa sisältää lisäksi runsaasti rasvaa, jolla on glykemiaindeksiä alentava vaikutus.

Maitosuklaan verensokeria nostava indeksiluku onkin vain 43 ja tumman suklaan 23. Samalla kun kaurapuuron ja ruisleivän vastaavat ovat lähes 70. Ruisleipä nostaa verensokeria siis lähes kaksi kertaa suklaata nopeammin. Onko suomalaisten tutkijoiden glykemiatietämys noin huteraa vai oliko kyseessä tahallinen harhautus? Sitä on vähän vaikea uskoa, koska tämä tieto on niin helppo tarkistaa kaikille avoimista tieteellistä lähteistä.

2

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kumpikohan noin muuten on terveellisempi valinta, annos kaurapuuroa vai puoli levyä maitosuklaata?! Diabetes on sydämen ja verisuonten terveyteen vaikuttava tauti.

    • Anonyymi

      Jopahan jotakin-taas kerran

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      135
      5365
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      189
      4491
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4420
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4113
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      49
      3910
    6. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3690
    7. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3650
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      34
      3516
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      16
      3465
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3449
    Aihe