VW Clean diesel huijausmoodin esittely
Näin se toimii
Clean Diesel, videolla esitelty ensin normaali ajomoodi ja testimoodi sen jälkeen. Testimoodi oli käytössä kun autolle haettiin viranomaisten lupa.
https://www.youtube.com/watch?v=lMxRfOsR69Y
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Todella puhdasta toi Diesel
- Anonyymi
Miksi arabit ratsastavat kameleilla
Ruotsalainen auto hmm
Miksi arabit ratsastavat kameleilla ja ruotsalaiset ajavat Volvoilla?
Arabit saivat valita ensin - Anonyymi
Huono läppä!
Tyhmäkin näkee, että videon käyntivikainen savuttaja on 10 vuotta vanhempaa vuosikertaa kuin autot joihin yrität viitata Toyotan terminologialla (Clean Diesel) ja EA189 dieseleiden aiheuttamaan skandaaliin vuonna 2015.
Videon ALH on 90-luvun lopun dieseleitä ja EA189-sarja 10 vuotta myöhempää.
Peukaloimittomista EA189-dieseleistä ei saa näkyvää mustaa savua aikaiseksi millään ilveellä. Siitä pitää huolen vakiovarusteinen DPF.- Anonyymi
eikös kohu alkanut jo vuonna 1999-audissa ensin vw
haenko linkin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eikös kohu alkanut jo vuonna 1999-audissa ensin vw
haenko linkin?Ei alkanut. Turha vaiva hakea olematonta linkkiä!
Kohu koski EA189-sarjan dieseleitä, jotka ovat päästöluokassa EU5. Niissä oli kohua aiheuttanut huijaussofta, joka määrättiin moottorinohjauksen päivityksellä poistettavaksi. Suomessa nuo dieselit on kaikki päivitetty 3.5.2018 mennessä kampanjakoodilla 23R7, joten yhtään autoa ei ole liikenteessä jossa olisi tuo kohuttu huijausohjelmisto.
Katso linkistä pariakymmentä automallia koskeva kampanja "Moottorin ohjainlaite":
https://recall.trafi.fi/#vclass=Henkilöauto&mark=Volkswagen&model= - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Ohhoh! Kylläpä trollipoika meni palasiksi kun faktat tuotiin esille!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ohhoh! Kylläpä trollipoika meni palasiksi kun faktat tuotiin esille!
"Niissä oli kohua aiheuttanut huijaussofta"
Suomeksi sanottuna: niihin oli valmistaja asentanut suunnittelemansa päästöhuijausohjelman huijatakseen tarkoituksellisesti asiakkaat ja viranomaiset.
Kuinka idiootti pitäisi olla että iskisi kätensä uudelleen samaan pacgaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ohhoh! Kylläpä trollipoika meni palasiksi kun faktat tuotiin esille!
"Ohhoh! Kylläpä trollipoika meni palasiksi kun faktat tuotiin esille!"
Tuon edellä oli ala-arvoinen herjaava natsi-kommentti. Onneksi ylläpito toimii välipäivinäkin ja poisti sen.
Opiksi muille räkyttäjille! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Niissä oli kohua aiheuttanut huijaussofta"
Suomeksi sanottuna: niihin oli valmistaja asentanut suunnittelemansa päästöhuijausohjelman huijatakseen tarkoituksellisesti asiakkaat ja viranomaiset.
Kuinka idiootti pitäisi olla että iskisi kätensä uudelleen samaan pacgaan?"Suomeksi sanottuna: niihin oli valmistaja asentanut suunnittelemansa päästöhuijausohjelman huijatakseen tarkoituksellisesti asiakkaat ja viranomaiset."
Tämä nyt oli selvä kaikille ilman tarkennustasikin! Ei siitä kohua muuten olisi noussutkaan ja tuomioita luettu.
Tästä asiasta elämöinti ei ole tätä päivää. Kuten tuolla aikaisemmin oli kirjoitettu, kaikki kyseiset autot on saatettu asetuksia vastaaviksi jo yli 2,5 vuotta sitten.
- Anonyymi
Laitoshoidokki vajuukin vakio spammia. N 10v viihdyttänyt vajuukki kuuppaansa tällä aiheella. .Älä ruoki trollia. Älä vastaa provoihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Halla-aho: Emme halua, että punavihreä hallitus jatkaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007761119.html Alkaa olla nykyhallituksella lopun ajat.4645594Mikäs emäntä se joka listi lapset ja itsensä?
Oli muhokselta,ouluun saakka piti mennä toteuttamaan tuokin asia. Onneksi ei silti rekan alle ajanut. Ei nimiä, toki ne tulee minfoon. Mutta niillä ei915230Miksi Helmi ja Julia haluavat lehden kanteen?
Itseään paljon vanhemman miehen kanssa? Dannyn ”tyttöystävä” Helmi Herra Ylpön ”tyttöystävä” Julia. Onhan näitä ollut kautta aikain. Muutama vuosi kun985008Riinan oudot selitykset
Riina sanoo iltiksen haastattelussa että avioliiton ongelmat johtuvat siitä ettei häntä katsottu tai hänestä kiinnostuttu kun liikkuivat Kallen kanssa604464- 1483334