Te, jotka olette jo tehneet tai olette harkitsemassa laatusertifikaattia, ISO 9001:2015, niin millä perusteella valitsitte/valitsette ulkoisen auditoijan. Meille sanottiin, että arvostetumman sertifikaatin saa, jos auditointifirma on akkreditoitu. Tämä merkintä kuulemma antaa enemmän luotettavuutta. Mitä virkaa sitten on sertifikaatilla, josta tuo merkintä puuttuu? Minulle tulee kuva firmasta, joka paukuttaa liukuhihnalta todistuksia. Tutustuin yhteen akkreditoituun firmaan ja todella tarkkaa työtä tekevät. Toisaalta taas yksi akkreditoimaton tuntuu myöntävän mitä tahansa. Mielipiteitä kaipailen, koska tämä on tietystikin myös hintakysymys.
Vastaukset 1
- Anonyymi
Jos joku isompi firma vaatia vaikka metallialan PK-alihankintayritykseltään ISO 9001 sertifikaatin, niin sellainenhan on silloin hommattava.
https://urly.fi/1S50
Kyllä siihen käy mikä tahansa alan toimisto, jonka ohjeita seuraamalla saa tuon auditoinnin ja sertifikaatin. Rajaa vielä sertifioinin vain vaadittuihin minimitoimintoihin.
Toisaalta firman laatukäsikirjat ja laatujutut ovat loputon suo kahlattavaksi. Se on vähän kuin uskonto. Että hurahtaako sellaiseen täysillä, ja uskoo kaiken laatuhöpinän, ja sen tuoman uskomattoman tuottavuuden kasvun ym. firman imagoedun. Vai tyytyykö vain sellaiseen tapakristityn rooliin tässä laatupuolen jumpassa.
Asiaan saa kulumaan vaikka mitenkä paljon aikaa ja rahaa, jos alkaa kunnolla seuraamaan kaikenlaisten tietäjien tarjoamia laatupaketteja ym. Aika pian löytää itsensä istumassa laatuseminaarista Ranskassa tai Japanissa, jos kaiken tarjotun laadukkuuden aikoo ottaa vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591061
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan76849Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli68821- 62760
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52720- 67697
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk8672Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti315647Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33623Mersumies201
Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....16520