Te, jotka olette jo tehneet tai olette harkitsemassa laatusertifikaattia, ISO 9001:2015, niin millä perusteella valitsitte/valitsette ulkoisen auditoijan. Meille sanottiin, että arvostetumman sertifikaatin saa, jos auditointifirma on akkreditoitu. Tämä merkintä kuulemma antaa enemmän luotettavuutta. Mitä virkaa sitten on sertifikaatilla, josta tuo merkintä puuttuu? Minulle tulee kuva firmasta, joka paukuttaa liukuhihnalta todistuksia. Tutustuin yhteen akkreditoituun firmaan ja todella tarkkaa työtä tekevät. Toisaalta taas yksi akkreditoimaton tuntuu myöntävän mitä tahansa. Mielipiteitä kaipailen, koska tämä on tietystikin myös hintakysymys.
Vastaukset 1
- Anonyymi
Jos joku isompi firma vaatia vaikka metallialan PK-alihankintayritykseltään ISO 9001 sertifikaatin, niin sellainenhan on silloin hommattava.
https://urly.fi/1S50
Kyllä siihen käy mikä tahansa alan toimisto, jonka ohjeita seuraamalla saa tuon auditoinnin ja sertifikaatin. Rajaa vielä sertifioinin vain vaadittuihin minimitoimintoihin.
Toisaalta firman laatukäsikirjat ja laatujutut ovat loputon suo kahlattavaksi. Se on vähän kuin uskonto. Että hurahtaako sellaiseen täysillä, ja uskoo kaiken laatuhöpinän, ja sen tuoman uskomattoman tuottavuuden kasvun ym. firman imagoedun. Vai tyytyykö vain sellaiseen tapakristityn rooliin tässä laatupuolen jumpassa.
Asiaan saa kulumaan vaikka mitenkä paljon aikaa ja rahaa, jos alkaa kunnolla seuraamaan kaikenlaisten tietäjien tarjoamia laatupaketteja ym. Aika pian löytää itsensä istumassa laatuseminaarista Ranskassa tai Japanissa, jos kaiken tarjotun laadukkuuden aikoo ottaa vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a6491353- 971159
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta194870Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.316815Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä219749- 58703
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o175661Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht225615Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88610Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut21561