Te, jotka olette jo tehneet tai olette harkitsemassa laatusertifikaattia, ISO 9001:2015, niin millä perusteella valitsitte/valitsette ulkoisen auditoijan. Meille sanottiin, että arvostetumman sertifikaatin saa, jos auditointifirma on akkreditoitu. Tämä merkintä kuulemma antaa enemmän luotettavuutta. Mitä virkaa sitten on sertifikaatilla, josta tuo merkintä puuttuu? Minulle tulee kuva firmasta, joka paukuttaa liukuhihnalta todistuksia. Tutustuin yhteen akkreditoituun firmaan ja todella tarkkaa työtä tekevät. Toisaalta taas yksi akkreditoimaton tuntuu myöntävän mitä tahansa. Mielipiteitä kaipailen, koska tämä on tietystikin myös hintakysymys.
ISO 9001:2015
1
105
Vastaukset
- Anonyymi
Jos joku isompi firma vaatia vaikka metallialan PK-alihankintayritykseltään ISO 9001 sertifikaatin, niin sellainenhan on silloin hommattava.
https://urly.fi/1S50
Kyllä siihen käy mikä tahansa alan toimisto, jonka ohjeita seuraamalla saa tuon auditoinnin ja sertifikaatin. Rajaa vielä sertifioinin vain vaadittuihin minimitoimintoihin.
Toisaalta firman laatukäsikirjat ja laatujutut ovat loputon suo kahlattavaksi. Se on vähän kuin uskonto. Että hurahtaako sellaiseen täysillä, ja uskoo kaiken laatuhöpinän, ja sen tuoman uskomattoman tuottavuuden kasvun ym. firman imagoedun. Vai tyytyykö vain sellaiseen tapakristityn rooliin tässä laatupuolen jumpassa.
Asiaan saa kulumaan vaikka mitenkä paljon aikaa ja rahaa, jos alkaa kunnolla seuraamaan kaikenlaisten tietäjien tarjoamia laatupaketteja ym. Aika pian löytää itsensä istumassa laatuseminaarista Ranskassa tai Japanissa, jos kaiken tarjotun laadukkuuden aikoo ottaa vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761697
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa3471268- 661179
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html195940- 44898
- 69778
- 49770
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244537715- 119664
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79640