ISO 9001:2015

Anonyymi

Te, jotka olette jo tehneet tai olette harkitsemassa laatusertifikaattia, ISO 9001:2015, niin millä perusteella valitsitte/valitsette ulkoisen auditoijan. Meille sanottiin, että arvostetumman sertifikaatin saa, jos auditointifirma on akkreditoitu. Tämä merkintä kuulemma antaa enemmän luotettavuutta. Mitä virkaa sitten on sertifikaatilla, josta tuo merkintä puuttuu? Minulle tulee kuva firmasta, joka paukuttaa liukuhihnalta todistuksia. Tutustuin yhteen akkreditoituun firmaan ja todella tarkkaa työtä tekevät. Toisaalta taas yksi akkreditoimaton tuntuu myöntävän mitä tahansa. Mielipiteitä kaipailen, koska tämä on tietystikin myös hintakysymys.

1

105

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos joku isompi firma vaatia vaikka metallialan PK-alihankintayritykseltään ISO 9001 sertifikaatin, niin sellainenhan on silloin hommattava.
      https://urly.fi/1S50
      Kyllä siihen käy mikä tahansa alan toimisto, jonka ohjeita seuraamalla saa tuon auditoinnin ja sertifikaatin. Rajaa vielä sertifioinin vain vaadittuihin minimitoimintoihin.

      Toisaalta firman laatukäsikirjat ja laatujutut ovat loputon suo kahlattavaksi. Se on vähän kuin uskonto. Että hurahtaako sellaiseen täysillä, ja uskoo kaiken laatuhöpinän, ja sen tuoman uskomattoman tuottavuuden kasvun ym. firman imagoedun. Vai tyytyykö vain sellaiseen tapakristityn rooliin tässä laatupuolen jumpassa.

      Asiaan saa kulumaan vaikka mitenkä paljon aikaa ja rahaa, jos alkaa kunnolla seuraamaan kaikenlaisten tietäjien tarjoamia laatupaketteja ym. Aika pian löytää itsensä istumassa laatuseminaarista Ranskassa tai Japanissa, jos kaiken tarjotun laadukkuuden aikoo ottaa vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      74
      1215
    2. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      528
      1128
    3. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      83
      998
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      79
      948
    5. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      81
      939
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      803
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      778
    8. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      777
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      682
    10. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      202
      631
    Aihe