Te, jotka olette jo tehneet tai olette harkitsemassa laatusertifikaattia, ISO 9001:2015, niin millä perusteella valitsitte/valitsette ulkoisen auditoijan. Meille sanottiin, että arvostetumman sertifikaatin saa, jos auditointifirma on akkreditoitu. Tämä merkintä kuulemma antaa enemmän luotettavuutta. Mitä virkaa sitten on sertifikaatilla, josta tuo merkintä puuttuu? Minulle tulee kuva firmasta, joka paukuttaa liukuhihnalta todistuksia. Tutustuin yhteen akkreditoituun firmaan ja todella tarkkaa työtä tekevät. Toisaalta taas yksi akkreditoimaton tuntuu myöntävän mitä tahansa. Mielipiteitä kaipailen, koska tämä on tietystikin myös hintakysymys.
ISO 9001:2015
1
105
Vastaukset
- Anonyymi
Jos joku isompi firma vaatia vaikka metallialan PK-alihankintayritykseltään ISO 9001 sertifikaatin, niin sellainenhan on silloin hommattava.
https://urly.fi/1S50
Kyllä siihen käy mikä tahansa alan toimisto, jonka ohjeita seuraamalla saa tuon auditoinnin ja sertifikaatin. Rajaa vielä sertifioinin vain vaadittuihin minimitoimintoihin.
Toisaalta firman laatukäsikirjat ja laatujutut ovat loputon suo kahlattavaksi. Se on vähän kuin uskonto. Että hurahtaako sellaiseen täysillä, ja uskoo kaiken laatuhöpinän, ja sen tuoman uskomattoman tuottavuuden kasvun ym. firman imagoedun. Vai tyytyykö vain sellaiseen tapakristityn rooliin tässä laatupuolen jumpassa.
Asiaan saa kulumaan vaikka mitenkä paljon aikaa ja rahaa, jos alkaa kunnolla seuraamaan kaikenlaisten tietäjien tarjoamia laatupaketteja ym. Aika pian löytää itsensä istumassa laatuseminaarista Ranskassa tai Japanissa, jos kaiken tarjotun laadukkuuden aikoo ottaa vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911097
- 125866
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103835"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 69572
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist32473