Persu kannatus nousuun?

Anonyymi

Jussi on miehisestä näkökulmasta katsottuna oikeassa, mutta ongelma saattaa juuri olla se ettei naisten prioriteetit ole samat, ja kuten sanot, monilla ei ole visiota.

Itse asiassa sanoisin, että juuri naisilta puuttuu yleistäen visio. He eivät lähde "valloittamaan" maailmaa omilla yrityksillään tms. koska pitkän ajan tähtäin puuttuu, se ei kiinnosta heitä. Naisten luonteeseen kuuluu elää hetkessä ja hakea nopeaa tyydytystä (mielihyvää) ja mieluiten ilman suurta vaivaa (usein miesten lompakolla). Siihen ei tarvita visioita.

Ihan samalla lailla kun edellä kirjoitin matriarkaattisten yhteiskuntien puutteesta, meillä ei myöskään ole juuri lainkaan naisia globaalien suuryritysten perustajina, tutkimusretkeilijöinä, avaruuden valloittajina jne. Feministit syyttävät patriarkaattia, mutta todellinen syy on, että naisia ei edes kiinnosta nämä miehiset "valloitushankkeet". Jos kiinnostaisi he tietenkin tekisivät niitä ihan riippumatta siitä mitä miehet sanovat.

Ne naiset, jotka nyt nousevat ns. pinnalle tekevät sen pitkälti miesten avustamina: naisastronautit ovat olemassa vain sen takia, että miehet rakensivat heille ensin raketit ja avaruuspuvun, naisia on suuryritysten johdossa vain sen takia, että miehet ensin rakensivat yritykset jne. jne. Miehet, levittelevät nyt ne punaiset matot, jonka puitteissa naiset kävelevät valmiiseen pöytään. Objektiivisesti katsottuna naisten ns. menetys on siis aika vaatimatonta. Ei sen takia, että se olisi naisille mahdotonta vaan sen takia, että kiinnostus puuttuu.

Politiikkakaan ei ole immuuni miesten ja naisten fundamentaalisille henkisille eroille. Meidät on evoluution puolesta muokattu stereotyppisillä henkisillä kyvyillä, jotka väistämättä myös paistavat läpi politiikassa riippuen siitä kumpi sukupuoli on korostetussa (ei välttämättä enemmistössä) asemassa.

Persuja kritisoidaan usein siitä ettei he ymmärrä houkutella naisia puolueen kannattajiksi. Herää kysymys, onko persujen agenda edes houkutteleva naisille. Entä jos tässä pyritään lobbaa äänestäjäkuntaa, joka ei edes ole kiinnostunut persujen perinteisesti miehisestä agendassa jossa yhteiskunnan suojaamisen fokus ja järjestys on pinnalla. Ehkä visiot, josta Jussi puhuu, ei kiinnosta naisia. Ehkä he juuri haluavat vahvan isävaltion, joka raamittaa heidän elämän, niin että ei tarvitse vaivaa itsensä visiolla ja "valloituksilla".

https://hommaforum.org/index.php/topic,518.msg3256111.html#msg3256111

Laittakaan jakoon twitteriin ja naamakirjaan!

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis mitä, häh, Jussi miehinen? Kyllä persujen sonnimannekiini on ehdottomasti Putkonen!!!!!!!

      • Anonyymi

        Naisethan haluaa että niitä kopeloidaan. Varsinkin sellaiset vanhat naiset jotka eivät ole kovinkaan kauniita. Ne nostaa usein raiskaussyytteen sitten jälkeenpäin kun ei huvita alkaa seurustelee


    • Anonyymi

      Mutta hallitus on nyt julistanut kaikki terroristinaiset syyntakeettomiksi. Tämä tulee helpottamaan Persujen matkaa huomattavasti

      • Anonyymi

        Breivik ei ollut syyntakeeton. Halla-ahon kaveri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Breivik ei ollut syyntakeeton. Halla-ahon kaveri.

        Breiviik oli pelkästään kaheli


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3970
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      20
      3558
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3357
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3254
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3061
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2925
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      80
      2769
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2677
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2387
    Aihe