Kiinalaiset valehtelee aina tuotteen ja toimituksen arvon tulliluetteloon " tarraan"

Anonyymi

Muutaman kerran tullut sieltä jotakin led valaisimia ja muuta niin tullilipukkeessa on valehdeltu arvo alakanttiin ja sisältökin. Vaikka olisi ollut 30-50 eur arvo ihan jokainen toimitus. Kaverilla sama juttu eli veikkaan että jokaisen kiinasta lähtevän lähetyksen arvo on ollut alakanttiin 1-5 dollaria ja gift.

Tosi isot firmatkin tekevät tätä se on kuulemma tapa. Ilmeisesti että saavat tuotteita myytyä joista muuten menisi alvit ja esim sähköinen tullaus.

Rehellisyyttähän ei voi kiinalaisilta odottaa kun kyse on bisneksestä, ala-arvoisten tuotteiden määräkin valtava. Led valaisia on saanut tehokkaita ja hyviä halvalla kun vertasi mitä täällä myytiin.

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän jokainen voi ihan itse ilmoittaa tulliin jos on paketissa mielestään liianpieni hinta. Ihme lässytystä isänmaan nimeen vannovista pelleistä jotka kuitenkin tilaavat roinaa Kiinasta.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep, tulliin saa aina tehdä ilmoituksen jos siltä tuntuu. Heinäkuun alussa se on sitten jo pakollista, joten harhauttavat ilmoitukset jäävät merkityksettöminä historiaan. Seuraus tietenkin on, että kuluttaja maksaa entistä enemmän:

        https://www.epressi.com/tiedotteet/hallitus-ja-valtio/tilaatko-tavaroita-isosta-britanniasta-1.1.-alkaen-lahetys-on-tullattava.html

        Toivotaan lakiin muutosta tavallisita TULLIN RIKOKSISTA. Järjestäytynyt rikollisuus kerää 90% tulleista ISOVELJELLE Euriipan uniooniin.
        Rikollinen jättää tahallisesti VÄHETÄMÄTTÄ lähtömaan ALVveron verolakisallii vain 22% verokamnnan SUOMESSA mutta tullin rikolliset tekee yhteistyötä poliisin kanssa poliisi tuo rajan yli TYNNYRI tavaraa tulii valvoo silloin 15g kirjeitä.
        Järjestäytynyt rikollisuus siis kavaltaa rahaa isoveljelle Suomen kansalaisilta.
        Samaa on tehty AUTOVEROJEN kanssa poliisi katsoo läpi sormien tullin tehtailemia rikos sarjoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      257
      5885
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3539
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      137
      3491
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3093
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      84
      3023
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      102
      2841
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2470
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      111
      2401
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      179
      2013
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1565
    Aihe