Onko korona laittanut lainarahat totaalisesti kiinni vai mikä on ongelma. Luottotiedot ovat kunnossa A-luokkaa, eikä aikaisempia velvollisuuksiakaan ole laminlyöty, eli ei pyöri perintätoimistoilla. Mutta järjestelylainaa hakiessani törmäsin johonkin credit score -palveluun, joka antamillani yhteystiedoilla katsoi minun kuuluvan johonkin huonoimpaan mahdolliseen F-luokkaan. Lainaa ei tipu edes 50€ jos haluaisin sellaista ottaa. Kokeiltu on pientäkin summaa ihan kokeeksi. Olen työssäkäyvä ollut jo kahdeksan vuotta vakituisessa työsuhteessa kohtuullisella palkalla.
Muutin huhtikuussa uuteen osoitteeseen ja ihmettelin kun osoitetietoni eivät olleet päivittyneet esim. puhelinoperaattorille. Selvittelin asiaa maistraatin sivuista ja selvisi, että minulla oli automaattinen tietojen luovutus pois päältä ja siksi muuttoilmoituksen yhteydessä meidän perheestä minä olin ainoa jonka tiedot eivät päivitelleet minnekään. Lieköhän tällä sekaannuksella mitään vaikutusta, vaikka uusi osoite on manuaalisesti päivitetty asiakastiedolle ja muualle. Tosin operaattori (elisa) ei ole saanut kolmannellakaan yhteydenotolla muutettua henkilötietoihini päivitettyjä osoitetietoja, enkä jaksa heidän kanssaan siitä enää kohta tapella.
Esimerkiksi norwegian ei anna edes tarjoustaan lainavertailussa ilmoittaen, että yhteystietoni eivät vastaa heillä olevia vaikka olen ne sinnekin aikaisemmin käsin päivittänyt. Minulla siis on heidän luottokorttinsa.
Ehkä tämä on vaan sattumaa eikä syy, mutta kuitenkin. Ei sillä että olisi nyt mikään pakko velkaa ottaa, mutta järjestelylainalla saisin kuukaudessa pari sataa euroa vähemmän maksettavaa yhdistelemällä lainoja kun ne niitä kovasti mainostaa.
Miksi en saa enää lainatarjouksia
3
83
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa ei edelleenkään ole virallisia positiivisia luottopisteitä käytössä. Epävirallinen Asiakastiedon positiivinen rekisteri on luotottajia varten. Joku on tuotteistanut Credit Score palvelun halukkaita varten. Ongelmasi löysitkin, tietojenluovutuskielto.
- Anonyymi
Tietojen luovutuskielto tosiaan tekee sen, ettet saa lainaa.
Toki se luokitus on lähempänä
F, kuin A, jos olet jo niin velkaantunut, että vippifirmojen yhdistämisiä pitää miettiä. - Anonyymi
Ostamisen ja myymisen lakipykälät pitäisi olla salaiset. Loistoa tarjosi myös itse valehtelija aikanaan Jeesuksellekin. Suomen asiakastiedolle on täysin samat rajat kuin sille. Nimenomaan sille, johon lakikin on turhaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937558
- 403622
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021846- 241060
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32943Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27911Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53807Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31732Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26662