T.Soini vaati sitoumuksen loikkaamattomuudesta

Anonyymi

Mitkäs rangaistukset astuivat voimaan kun T.Soini ja kumppanit itse loikkasivat?
Perussuomalaisten kansanedustajilla loikkauskielto
"Perussuomalaisten kansanedustajaehdokkaat ovat joutuneet allekirjoittamaan kirjallisen sitoumuksen, että he liittyvät puolueen eduskuntaryhmään ja myös pysyvät siinä, jos tulevat valituksi eduskuntaan. Sitoumus on annettu ehdokkaasi suostumisen yhteydessä.
Puoluejohtaja Timo Soini vahvistaa Suomen Kuvalehden haastattelussa, että tällainen sitoumus on ehdokkailta vaadittu.
”Haluttiin nyt ihmisiltä sitoutuminen perussuomalaiseen linjaan etenkin, kun on veivattu julkisuudessa mahdollisella (eduskuntaryhmän) hajoamisella”, hän perustelee.
Perussuomalaisten poliittinen orjasopimus on tuskin juridisesti pitävä, sillä perustuslaki takaa kansanedustajille varsin laajan itsenäisyyden ja poliittisen toimintavapauden."
suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/timo-soini-vaati-kirjallisen-sitoumuksen-perussuomalaisten-kansanedustajilla-loikkauskielto/

14

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taisin ministeriauton takapenkillä olla mielessä vain omat edut.

    • Anonyymi

      Soinin aloitteestä säädettiin laki, jonka nojalla puolueesta loikkaavan kansanedustajan puoluetuki jää sille puolueelle, josta loikkari lähtee eikä siirry hänen mukanaan hänen uuden puolueensa hyväksi.

      Näin Soini tuli säädättäneeksi Lex Soini -nimellä tunnetun lain, joka koetteli lopulta häntä itseään ja hänen Sinisiään kovalla kouralla, kun Sinisten puoluetuet jäivät hallo-aholaiselle Persupuolueelle

      • Anonyymi

        Soini itse ei edes muista olleensa missään sinisessä puolueessa että näin heidän uhrautumisensa palkitaan


    • Anonyymi

      Siniset on täysin eri puolue kuin perussuomalaiset.

      • Anonyymi

        Samanlainen äärioikeistolainen änkyrä puolue


    • Anonyymi

      Soinin mukaan hän ei loikannut, vaan hän jättäytyi pois politiikasta. Ja vieläpä ministerinä! Sinisistä Soini on vain sitä mieltä, että loikkarit ovat luusereita...

      Soini on poliittisen pelin mestari ja Sinisille hän teki sellaiset temput, ettei ne heti unohdu! Siniset siis olivan vain osa Soinin suunnitelmaa.

      • Anonyymi

        "Siniset siis olivan vain osa Soinin suunnitelmaa."

        Kyllähän kaiken takana oli Juha Sipilä, ja Soinikin oli lopultaa vaan palkollinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Siniset siis olivan vain osa Soinin suunnitelmaa."

        Kyllähän kaiken takana oli Juha Sipilä, ja Soinikin oli lopultaa vaan palkollinen.

        Nykyään tsoini on vain pvennamo haukkuu kaikkea mikä liikkuu ja kaikkea mikä ei liiku itsessä ei ole nähnyt mitään vikaa, vikaa, vikaa


    • Anonyymi

      Pääsisiköhän herra soini taas rukous aamiaiselle veronmaksajien piikkiin mitähän tämä sininen tulevaisuus nykyään tekee muuta kuin nauttii suurta sopeutumiseläkettä

    • Anonyymi

      Kyllä sinisiä nyt noilottaa niin noilottaa että.

    • Anonyymi

      Soinin kaveri whissybacka loikkasi taas!!11111

      • Anonyymi

        Ei ole mihinkään loikannut. On edelleen sinisissä.
        Ymmärrätkö että voi olla sitoutumattomana toisen puolueen listalla. Vaikkapa niin kun tässä tapauksessa Kokoomuksen listalla.
        Voi olla myös vaaliliitossa toisen puolueen kanssa.
        Auttaisiko asioihin perehtyminen ettei lähde virheellisen tiedon levittäjäksi.


    • Anonyymi

      Öyhöillä on paljon opittavaa hipstereistä. Kalliossa (hesa) purettiin vastaanottokeskus ja tilalle nousee uusia asuntoja hipstereille.

      Hipsterit osaavat hankkiutua eroon asuinalueensa ei-toivotusta aineksesta. Osaako Halla-ahon klaani?

    • Anonyymi

      Voi teitä! Soini ja muut eivät loikanneet mihinkään. Persustivat uuden ryhmän. Aivan eri asia. Soini isänmaallisena miehenä ei halunnut natsien hallitsemaan puolueeseen.
      Osaajat ja ministeriaines lähti. Halla-aholle jäi natsit, hörhöt ja kylähullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      1995
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1707
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1676
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1453
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1228
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1092
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      990
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      69
      882
    9. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      879
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      877
    Aihe