Lexus ES vs Camry

Anonyymi

Ilmeisesti perustuu samaan rakenteeseen? Tietääkö joku mitä eroja näissä on käytännössä? ES hinnat alkaen 50k€ ja Camry noin 40k€. Varusteita varmasti Lexuksessa enemmän mutta entä ajettavuus, ohjaus, alustan mukavuus, melu jne?

Muutenkin olisi kiva kuulla ES 300h kokemuksia.

11

1550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei kai kukaan kuvittele Camrya oikeesti 40 tonnin autoksi.

        Verottomat hinnat:
        Vastaavat luxury/style

        Viro 28900e
        Suomi 37400e

        Arvonlisäveron ero huomioidenkin Suomi lisää todella reilusti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai kukaan kuvittele Camrya oikeesti 40 tonnin autoksi.

        Verottomat hinnat:
        Vastaavat luxury/style

        Viro 28900e
        Suomi 37400e

        Arvonlisäveron ero huomioidenkin Suomi lisää todella reilusti.

        Nykyisestä Camrysta ei enää uusia tehdastilauksia.
        Facelift tulossa alkuvuodesta, myös plug-in Camry.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyisestä Camrysta ei enää uusia tehdastilauksia.
        Facelift tulossa alkuvuodesta, myös plug-in Camry.

        Miksi pilata kätevä ja vaivaton itselataava joka sopii kaikille, päänvaivaa aiheuttavallla plugarilla (missä latauspisteitä? onko vapaata? jne) joka sopii vain osalle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi pilata kätevä ja vaivaton itselataava joka sopii kaikille, päänvaivaa aiheuttavallla plugarilla (missä latauspisteitä? onko vapaata? jne) joka sopii vain osalle?

        Plugari on käytännössä kotilataajalle. Ei sitä juuri kannata harkita jos pitää turvautua julkisiin latauspisteisiin. Paitti jos haluaa srituskkyä.

        Tojon plugarit kuluttaa saman verran kuin sama auto itselataavana joten hyvin voi ostaa plugarin. Toyotana plugari vaan on kovin kallis, ainakin RAV4.

        Euroopassa ei töpselittömien myynti putoaa jatkuvasti. Jo 2020 se ylitti dieselit heittämällä. 2021 lultavasti töpseliautoja myydään Euroopassa yhtä paljon kuin töpselittömiä.
        Tämä on syy miksi Toyotankin on tarjottava töpselimalleja.

        Voisi kuvitella, ainakin toivon että Toyota on fiksaa Camry plugariin RAV4 surkean lämmitysratkaisun mikä johtaa siihen että vähän kovemmilla pakkasilla auto ei edes kulje sähköllä kun polttis käynnistyy heti ja sähköä ei akusta juuri oteta.
        Tämä siksi koska auton ilmalämpöpumppu ei toimi -10 kireämmällä puolella ollenkaan ja kaikki lämpö tehdään polttomoottorilla. Käytännön raja on jossain -4 asteen tuntumassa.

        Ilmeisesti Suzukin versio RAV4stä käyttää vastuksia lämmitykseen joten sillä voisi ajaa sähköllä myös talvella. Ehkä Camryyn tulee tämä Suzukille tehty tekniikka.


    • Anonyymi

      mites tää tehocamry jota e ituoda suomeen...mikä malli olikaan

    • Anonyymi

      Lekussa sisustassa vähän paremman näköistä muovia ja jopa kangas parempaa. Ei kannata oikeasti edes harkita kalliin hintansa takia kunpaakaan.

      • Anonyymi

        Camry on preemium ja Lexus on luxus auto.


      • Anonyymi

        Mazdan sisusta laadukkaampi kuin toyossa tai lexuksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mazdan sisusta laadukkaampi kuin toyossa tai lexuksessa.

        Mazdan sisusta muka laadukkaampi kuin Toyotassa ja Lexuksessa. Taidat olla aika urpo kun tuollaista edes kehtaat brovoilla. Sama kuin väittäisin että: Ladan sisusta on laadukkaampi kuin Skodassa ja Audissa.


    • Anonyymi

      Kummatkin muovisia..ja etuvetoja..ei autoja

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      126
      3579
    2. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      225
      2558
    3. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      214
      1995
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      56
      1839
    5. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1202
    6. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      67
      1017
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      20
      960
    8. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      889
    9. Koulussa puukotus

      Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p
      Helsinki
      28
      835
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      73
      798
    Aihe