On tämä sellainen paikka tämä Suomi ja Pori, että täällä pitää tavallisen ihmisen pelätä poliisia, ettei se käy kimppuun ja aiheuta vahinkoa. Ettei se pidättele ilman syytä.
Oi maamme suomi
Anonyymi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Onneksemme kansalaisuudesta voi luopua.
Noloa sekin olisi jos poliisilta puutttuisi pidätyskyky
Suomi on maa, jossa tavallisen ihmisen ei tarvitse pelätä poliisia.
Kyllä tarvitsee.
Siinä tapauksessa se on mielivaltaa eikä kansanvaltaa. Se ei ole enää oikein eikä sitä tarvitse noudattaa/totella.
Samoin voi tehdä ilmoituksen esim. oikeusasiamiehelle väärästä toiminnasta.
Kun poliisi käy syyttömän ihmisen päälle, pakottaa hänet mukaansa sanomatta syytä, kysyttäessä pidätysmääräystä sanovat ettei ole pidätys kyseessä vaan huostaanotto.
Mitään paperia ei ole esittää, mitään lupia tai määräyksiä ei näytetä. Henkilö tavallinen kansalainen eikä mitään rikostekisteriä.
Ei milloinkaan ole tullut selitystä miksi ja kenen toimesta tämä tehtiin.
Onko syytä vetää porin poliisi valtakunnanoikeuteen ja syytteeseen? Varsinkin kun rikkoivat omaisuutta huomattavan summan edestä. Mitään näytettä ei ole esitetty, mitään perusteita tällaiselle ei ole. Lisäksi poliisi valehteli, ja vielä jälkeenpäin valehtelee, että on muka esitetty paperi miksi on pidätetty, vaikka ei ole esitetty. Eikä se ollut heidän mukaansa pidätys. Mikä se sitten oli?
Lain pitää koskea myös poliisia, syyttömiä ihmisiä ei pidätellä huvin vuoksi ja selittämättä, eikä asiakkaalle valehdella.
Että näin porin poliisi kohtelee aikuisia selviä ihmisiä.
Huostaanottoja ei tehdä "tavalliselle" kansalaiselle.
Mitä poliisi rikkoi? Todisteet?
"aikuinen selvä ihminen" eli sinä? :D
Poliisilta voi esimerkikisi pakkohoitoon viemiseen pyytää virka-apua.
Poliisi vain suorittaa tehtävän eikä rupea diagnosoimaan onko pakkohoitoon vienti tarpeeton tai tarpeellinen.
Vaikuttaa siltä, että poliisi saattaa toimia avunantajana rikokseen?
Terveydenhuollossa lääkärit tekevät paljon hoitovirheitä ja vääriä diagnooseja.
Poliisin olisi syytä oman oikeusturvansa vuoksi pyytää myös toiselta lääkäriltä tutkimukset ja lausunto.
Kyllä huostaanottoja tehdään tavalliselle kansalaiselle.
Siisnpoliisi voi pidättää ihmisen, vaikka ei tiedä onko hän tehnyt mitään tai ei, onko mitään syytä tehdä niin vai ei.
Heilläkö on oikeus tehdä niin sanomatta syytä, kertomatta kenen toimesta, salaamalla toimeksiantaja ja valehtelemalla. Aiheutetaan syyttömälle ihmiselle vahinkoa niin henkisiä, fyysisiä kuin taloudellisia.
Sitten suojellaan, ketään ei saa syyttää vaikka he ovat toimineet perustuslain vastaisesti.
Ei huostaanottoja tehdä tavalliselle kansalaiselle.
Sinun pitää jotenkin aiheuttaa syy kyseiseen toimintaan ihan itse.
Huostaanottoja tehdään laittomasti, kuten tässäkin tapauksessa.
Jos ei poliisi muuhun pysty kuin valehtelemaan ja salaamaan kuka tällaisen käskyn on antanut niin kyseessä on laiton pidätys, virkavelvollisuuden rikkominen, ihmisoikeusloukkaus, perustuslain vastainen toimi, oikeuksien evääminen.
Jos suomen poliisi hajottaa syyttömien kotia murtautuessaan, vahingoittaa hänen terveyttään ja taloudellista tilaansa, niin poliisi on yhtä kuin rikollinen. Kukaan ei halua elää maassa jossa poliisi käy syyttömän ihmisen kimppuun. Venäjän pitäisi olla rajan tuolla puolen.
Ei tarvitse olla Einstein tietääkseen kuka on poliitikkomme asian takana jota piilotellaan.
Jospa ne olikin desantteja
Porin poliisiin ei voi luottaa missään asiassa.
Mitä melestäsi nyt salataan.
En tiedä vaikka sinun mukaasi minun pitäisi.
A. .Einstein
Ei ne ollu poliiseja
Mitä ne sitten olivat?
Jospa kyse oli tällaisesta tapauksesta?
https://youtu.be/xXEiCmaRUcc
Että niin.
Melko varmasti samat tekijät kuin tässä videossa.
Porin tapaus on erittäin paljolti saman tapainen kuin juutuupissa esitelty, jossa myös siepattu vietiin ilman mitään syytä.