Äkillinen painon lasku

Moi! Olen 16 vuotias tyttö, ylipainoinen sellainen. Muistaakseni ysi luokan terveystarkastuksessa painoin n. 108kg, tarkastus oli 2019 syksyn tai 2020 kevään aikana. Kesällä 2020 muistan painoni olleen n. 106kg. Ammattikoulun aloitettuani 2020 syksyllä kävin terveystarkastuksessa ja painoni oli 104kg, tarkastus oli 14.8.2020.

Nyt kuitenkin painoni on noin 95kg. Eli puolessa vuodessa minulta on lähtenyt n. 10kg. En ole liikkunut sen erityisemmin tai syönyt sen paremmin kuin ennenkään. Syksyllä tein lihaskuntoa kotona tai kävin kävelemässä portaita. Ruokamäärät ovat ehkä vähentyneet ja herkkujen syönti vähentynyt mutta ei sen kummoista. Ei niin suurta, että painoni kuuluisi pudota sitä tahtia mitä se putoaa. Nytkin joulu aikaan olen syönyt suklaata ja muita herkkuja, mutta aina vaa'alla käydessä paino on vain laskenut.

En siis valita että painoa on lähtenyt, se on hyvä juttu, mutta en usko että tällä tavalla se olisi terveellistä tai että niin ei kuuluisi normaalisti tapahtua.

Mitä minun kuuluisi tehdä? Voiko lähtenyt paino yht äkkiä tulla takaisin? En ole kertonut kuin vain yhdelle kaverille aika ohi mennen, joka ei osaa auttaa ja minun on vaikea puhua tälläisista asioista.

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ai niin ja sekin vielä, että nykyään lähes joka kerta kun syön, ei mene pitkään kun joudun jo mennä vessaan kakkoselle ja mahaan sattuu. Mahasta on myös kuulunut normaalia enemmän jotain ihme ääniä nyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe