Moi! Olen 16 vuotias tyttö, ylipainoinen sellainen. Muistaakseni ysi luokan terveystarkastuksessa painoin n. 108kg, tarkastus oli 2019 syksyn tai 2020 kevään aikana. Kesällä 2020 muistan painoni olleen n. 106kg. Ammattikoulun aloitettuani 2020 syksyllä kävin terveystarkastuksessa ja painoni oli 104kg, tarkastus oli 14.8.2020.
Nyt kuitenkin painoni on noin 95kg. Eli puolessa vuodessa minulta on lähtenyt n. 10kg. En ole liikkunut sen erityisemmin tai syönyt sen paremmin kuin ennenkään. Syksyllä tein lihaskuntoa kotona tai kävin kävelemässä portaita. Ruokamäärät ovat ehkä vähentyneet ja herkkujen syönti vähentynyt mutta ei sen kummoista. Ei niin suurta, että painoni kuuluisi pudota sitä tahtia mitä se putoaa. Nytkin joulu aikaan olen syönyt suklaata ja muita herkkuja, mutta aina vaa'alla käydessä paino on vain laskenut.
En siis valita että painoa on lähtenyt, se on hyvä juttu, mutta en usko että tällä tavalla se olisi terveellistä tai että niin ei kuuluisi normaalisti tapahtua.
Mitä minun kuuluisi tehdä? Voiko lähtenyt paino yht äkkiä tulla takaisin? En ole kertonut kuin vain yhdelle kaverille aika ohi mennen, joka ei osaa auttaa ja minun on vaikea puhua tälläisista asioista.
Äkillinen painon lasku
1
87
Vastaukset
Ai niin ja sekin vielä, että nykyään lähes joka kerta kun syön, ei mene pitkään kun joudun jo mennä vessaan kakkoselle ja mahaan sattuu. Mahasta on myös kuulunut normaalia enemmän jotain ihme ääniä nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 807732
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on857691Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666099Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist555016En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204179Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53930- 383652
- 83617
- 313567
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..303510