Varoitus "Helppo-Heikki" uskosta

Anonyymi

Muutamat vl:t ovat niskojaan ylpeästi nakellen kehuskelleet, kun olen torunut tahallisesta synnin tekemisestä, että he saa seuroissa kaikki synnit anteeksi kun vaan kättä nostaa.

Raamatussa on varoituksen sana meille kaikille;
Hebr. 10:

26 Jos me näet teemme syntiä ehdoin tahdoin, senkin jälkeen, kun olemme oppineet tuntemaan totuuden, ei ole enää mitään uhria syntiemme sovitukseksi. [Hepr. 6:4-6 ]
27 Ei ole muuta kuin kauhea tuomion odotus ja ahnas tuli, joka nielee Jumalaa uhmaavat. [Jes. 26:11; Sef. 1:18]
28 Jos joku kieltää Mooseksen lain, hänet tuomitaan säälittä kuolemaan; siihen riittää kahden tai kolmen todistajan sana. [5. Moos. 17:6]
29 Kuinka paljon ankaramman rangaistuksen ansaitseekaan mielestänne se, joka polkee jalkoihinsa Jumalan Pojan, pitää epäpyhänä liiton verta, jolla hänet itsensä on pyhitetty, ja häpäisee armon Henkeä! [Mark. 3:29; 1. Kor. 11:25,27; Hepr. 2:3]
30 Mehän tunnemme hänet, joka on sanonut: -- Minun on kosto, minä olen maksava, sekä myös: -- Herra on tuomitseva kansansa. [5. Moos. 32:35,36; Room. 12:19]
31 On kauheaa joutua elävän Jumalan käsiin. [2. Sam. 24:14]

Ei kannata leikkiä iankaikkisuus asioilla.

16

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puhutteleva Teksti jengille, jolta uupuu elävä yhteys Jeesukseen.

      Hebr.10; 29 Kuinka paljon ankaramman rangaistuksen ansaitseekaan mielestänne se, joka polkee jalkoihinsa Jumalan Pojan, pitää epäpyhänä liiton verta, jolla hänet itsensä on pyhitetty, ja häpäisee armon Henkeä!
      30 Mehän tunnemme hänet, joka on sanonut: -- Minun on kosto, minä olen maksava, sekä myös: -- Herra on tuomitseva kansansa.
      31 On kauheaa joutua elävän Jumalan käsiin.

      Silmiini sattui tuo jae 29, jota Vellut rikkoo kaksin käsin, he ovat nostaneet itsensä Kaikkivaltiaan, oman verensä luovuttaneen Messias Jeesuksen yli, tarkastamatta edes sitä, mikä katumus synnistä on vilkuttelialla.

      Jeesuksesta on vain rippeet; - Suksen veressä jne.

      Varoituksesi on paikallaan lopussa, kun Jeesus valitsee jonot, Matt 25; 11 Jonkin ajan kuluttua toisetkin saapuivat sinne ja huusivat: 'Herra, Herra, avaa meille!' ( lisänä Matt. 7:21-23; Luuk. 13:25-30).
      12 Mutta hän vastasi: 'Totisesti, minä en tunne teitä.'
      13 "Valvokaa siis, sillä te ette tiedä päivää ettekä hetkeä

      Tämän pitäisi olla jopa järkeen käypäkin, vai onko tynnyri liian pimeä.
      Sieltä ei nousta Herran Jeesuksen päälle enää, mutta näkee Jeesuksen omien ilon, tanssin ja laulun Uudessa Jerusalemissa.

      r

      • Anonyymi

        Kyllä juutalaishemmo on nälvijänä mestari.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä juutalaishemmo on nälvijänä mestari.

        Siinähän r kertoo asian, Jeesuksen näkökannasta, ei omastaan.
        Vellut tulevat vain selvästi esiin pakanallisella toimillaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinähän r kertoo asian, Jeesuksen näkökannasta, ei omastaan.
        Vellut tulevat vain selvästi esiin pakanallisella toimillaan.

        Saalemi yrittää nostaa r:n sairasta tulkintaa.


    • Anonyymi

      Provo aloitus. Ei tuollaista sanota, jokainen vl tietää, ettei "vain kättä nostamalla" saa syntejä anteeksi, jos tietoisesti syntiä tekee ja sen tekemistä tahallaan jatkaa.

      • Anonyymi

        Itse mietin myös, että jos tuollaista esiintyisi, se olisi ehkä joidenkin kapinallisten nuorten touhua. Eiköhän jokainen sydämestään vl ajattele niin, että olemme vain yhden sydämenlyönnin päästä iänkaikkisuudesta, ja että Jumala voi ottaa siunauksen pois ja parannus voi jäädä tekemättä, jos tietoisesti eläisimme synnissä, kerran viikossa synnit seuroissa käden heilautuksella "deletoiden". Synti ei ole kuitenkaan mikään leikin asia.

        Tietysti suureen yhteisöön mahtuu monenlaista kulkijaa, ja osa on mukana sosiaalisista tms. syistä, vaikkei uskoisikaan, mutta oikeasti uskovainen ihminen ei suhtaudu syntiin ja syntien anteeksi saamiseen tuolla tavalla kevyesti. Tässä yhden keski-ikäisen vl:n ajatuksia.


      • Anonyymi

        Eipä ole käden nostajia vuosiin näkynyt.


    • Anonyymi

      Aloitus rimmaa hyvin demonipesän ulostuksiin ilman nikkiä, jota helppo-heikki r peesaa.

      • Anonyymi

        Annetaan vl porukan hillua uskollaan. Loppu tulee ja Jeesus ilmoittaa lopputuloksen. Seurakunnan todistuksella voi kuolinilmoituksessa hämätä että pääsi taivaan kotiin mutta vainaja lahoo tuonelassa. Muhii maalämmössä.
        Että sellaista se on vellujen touhu kun ovat vapaaehtoisesti valinneet tien kadotukseen. Tervemenoa ja mukavaa matkaa sinne josta ei ole paluuta. Itsehän te sinne halusitte.


    • Anonyymi

      Välillä törmää noihin vl-liikkeen ns. mätiin kaloihin.

      Suuri osa pyrkii kilvoittelemaan liki niinkuin raamattu opettaa.

      Sekaan mahtuu sosiaalisista syistä mukana olevia vaikka sydän ei ole ollut mukana aikoihin.

      Synnistä maksettii kallein mahdollinen hinta -Jumalan Pojan, Herrani Jeesuksen viaton veri. Synti on vakava - kuoleman vakava asia, jolla ei saa leikkiä ja pitää armoa halpana.

    • Anonyymi

      En millään muotoa jaksa enkä ymmärrä tätä VL-väen arvostelua ja mollaamista.
      Onko ketään, missään, milloinkaan näin paljon moitittu VL- väkeä kuin näillä palstoilla?
      Eikö ihmisillä ole muuta ajattelemista kuin "maalittaa" tätä kansanryhmää, jotka elävät ihan samoissa elämän iloissa ja murheissa kuin kuka tahansa täällä Suomen maassa. He tekevät töitä, hoitavat perheensä, maksavat veronsa ja elävät samaa arkea kuin toisetkin.
      Menkää jo itseenne te haukkujat ja ajatelkaa asioita, jos teitä samoin "piiskattaisinn",
      niin miltä se tuntuisi.
      Antakaa jo rauha ihmisille !!!!

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. VL-porukan synneistä ja lapsien insestistä ei sovi puhua.
        Pitää vain salata ja peittää salarippiopin suojiin jotta ne ei paljastuisi ja saisi jatkua.


      • Anonyymi

        Oikean uskon vuoksi on aina joutunut kärsimään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikean uskon vuoksi on aina joutunut kärsimään.

        Et ole kärsimässä ,jos elät aidosti raamatun opin mukaan ja noudatat ohjeita täysin.Ei anteeksianto ole ainoa armahdus ja oppi autuuteen.
        Oletko ollut himoissa ja vihassa ja anteeksiantamaton,lihan himoa ja kateutta,mä olen oikea-asenne.


      • Anonyymi

        "Menkää jo itseenne te haukkujat ja ajatelkaa asioita, jos teitä samoin "piiskattaisinn",
        niin miltä se tuntuisi.
        Antakaa jo rauha ihmisille !!!!"

        Tämä yllä oleva olisi tullut huutaa julki hoitokokouksissa ja -aikoina, kun kateelliset ja vihollisen riivaamat "hoitajat" kiusasivat sydämestään uskovaisia ihmisiä ilman syytä. Näitä tekoja ei ole vielä korjattu! Uskon, että tälläkin palstalla hoitajina toimineet yrittävät vaientaa totuuden puhujia. Nyt hoitajien kuitenkin tulisi tunnustaa ja korjata asiansa - mitä tulikaan tehtyä.


    • Anonyymi

      Jumala jos se on olemassa kaikki ovat uskontoon katsomatta tervetulleita paitsi lapsiinsekaantuvat ja murhaajat ainakin toivoisin olen itse ateisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2615
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      41
      2500
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      59
      2164
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      109
      2141
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2065
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2050
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      68
      1464
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      135
      1305
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1147
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      62
      1046
    Aihe