Paikallislehden ilmestymiskerrat vähenevät!

Anonyymi

Luen Kauhajoki-lehteä. Uusimmassa numerossa lehti kertoo siirtyvänsä ilmestymään tulevana vuonna vain kerran viikossa. Kauhajoki-lehden tilaushinta/vuosikerta on 125 euroa. Luvassa on lehti kerran viikossa eli noin 52 numeroa.

Olen myös eteläsuomalaisen alle 10 tuhannen asukkaan pikkukaupungin - syntymäkotikuntani - paikallislehden tilaaja.
Se lehti ilmestyy kaksi kertaa viikossa. Vuosikerran tilaus maksaa149 €, joka hinta sisältää myös näköislehden. Hinnalla saa kaksi lehteä viikossa eli noin 100 numeroa.

En voi olla hämmästelemättä Kauhajoen paikallislehden tilaa. Eteläisen Etelä-Pohjanmaan keskuksen(!?) väki osaa kyllä lukea. Journalismi on vaikea ala. Onko lehdessä luettavaa?

24

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      olis paljon parempi, kun tulis vain kerran kuussa eli 12 numeroa vuodes,niin lehti ajais saman asian,kun siinä ei ole mitään ei mitään, jaa pomppo palloa no hyvä sekin ,mutta ei se vanhempia ihmisiä lämmitä muuta kuin hellan viriä,se lämmittää

      • Anonyymi

        12 numeroa vuodessa, eli neljännes tästä vuoden alusta tulevasta, on seuraava vaihe? Hinta pysyy tietysti entisenä, eli noin kympin yksi lehti.


    • Anonyymi

      Noin 50 Suupohjan Seutua ja Ykköset tulevat laajalle alueelle ilmaiseksi. Kauhajoki-Lehen Iso-jako lehti on aika monelle ilmainen, tilaajille yli 2 euroa maksava. Maksulliset tilaajat ovat heille maksuhenkilöinä.

      • Anonyymi

        Oikeesti haluanko maksaa yli kahta euroa tuosta lehdestä, kun Suupohjan Seudusta saa riittävästi paikallisinfoa. Perustelut ilmestymispäivästä torstai olivat kummallisen ontuvia .


      • Anonyymi

        Tilaajat maksavat myön isojaon, ei kyllä mee oikein.


    • Anonyymi

      Keskusteluketjun avaajana haluan korostaa huoltani kauhajokisten heikosti kiinnostavan paikallislehden tilasta. Noin ei julkisen sanan osalta asioiden sopisi olla yli 13000 asukkaan, itseään dynaamiseksi mainostavan kaupunginkaan kannalta.

      Ilmeisesti enimmälle osalle kaupungin päättäjistä asia on merkityksetön, vaikka kaupunki on vähemmistöosakas lehteä kustantavassa osakeyhtiössä.

      Kaupungin oma tiedottaminen on sen uudistuspyrkimyksistä huolimatta varsin heppoista. Enemmältään se vaikuttaa vain "facessa ololta"! Ja omien kuvien julkaisulta.

      Jos asia kiinnostaa, kannattaisi vähän verrata tilannetta Kauhajokea hieman suuremman (aiemmin oli pienempi) Lapuan kaupungin tiedottamista ja sitä selvästi virkistävän Lapuan Sanomien julkaisemia juttuja!

      Edelleen olen sitä mieltä, että kauhajokiset ansaitsivat paremman paikallislehden!

    • Anonyymi

      Päätoimittajan omat näkemykset (keskustapuolue, uskonto ja järjestöt, joissa itse mukana) ovat räikeästi painottuneita lehdessä. Kaupungin omistus ei saisi vaikuttaa siihen, että lehti ei koskaan ole kriittinen kaupungin asioita käsitellessään. Tilaajakunta vähenee vähenemistään, eikä tilannetta tarvitse ihmetellä. Lehden pitäisi herättää keskustelua asioista, niin se olisi myös itse mielenkiintoinen. Nyt ei näin ole ja jos mitään muutosta ei tule, niin ennuste tälle osakeyhtiölle ei ole kovin hyvä.

      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta ja analyyttisestä vastauksesta!
        Se tällä palstalla harvinaista herkkua.


    • Anonyymi

      Esiintymiskykyinen ja paljon tietävä Koivuniemi pärjäisi halutessaan myös politiikassa. On ehkä lupautunut / valittu liian moneen tehtävään eri yhdistyksissä, mikä kyllä toisaalta laajentaa asioiden tietämystä.

      • Anonyymi

        Kommentti Tuomaan muista kuin lehtimieskyvyistä on tässä ketjussa outo, koska nyt keskustellaan Kauhajoki-lehden tason ja kiinnostavuuden laskemisesta!


    • Anonyymi

      Ei met osaa etes lukee, onko pornokuvii? 🤔

      • Anonyymi

        Tulee "kotiporno" kuvat takasivulle!


    • Anonyymi

      Siitä vain perustamaan kilpailijaa lehdelle. Kysyntää varmasti olisi.

      • Anonyymi

        Myllysanomien pitäisi aktivoitua.


    • Anonyymi

      Ei tuu joka viikko kait nyt lomaaki välis pitää olla....

    • Anonyymi

      Tällä järjestelyllä saadaan tuplattua toimituksen palkat. Puolet töistä samalla hinnalla.

    • Anonyymi

      Kirjoittaas vaikka Mylliksen pökäleistä ja koko sivun kokoonen kuva lehtehen, ois siinä lukijoilla makean naurun paikka.

      • vois tuomas tulla ottaan kuvan mun tyhjistä viinapulloista ois siinä lukijoilla ihasteltavaa.


    • Anonyymi

      Karunan siirtohinnat ovat median mukaan kallistuneet 15%. Paikallislehden kilohinta kallistui kerralla 100%:lla. Se siitä yhteiskuntavastuusta.

      • Anonyymi

        Joo, kova on hinnan nousu yhtä lehteä kohden. Suupohjan Seutu pärjää näköjään ilman tilausmaksuja.


    • Anonyymi

      Kyllä tilaushinnan pitää puolittua, kun vastine, eli lehtimäärä, puolittuu. Muutoin tuloo kapina.🤨

    • Anonyymi

      ensimmäinen järkevä teko lopettaa perjantain lehti kokonaan

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3288
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3047
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2530
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2323
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2056
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1923
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1653
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1499
    Aihe