Englanti pois kouluista
Nouse riennä suomenkieli!
Jos ei sillä pärjää niin oma vika.
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä itsenäisessä Suomen valtiossa jossa oma kieli, pitäisi Suomella pärjätä.
- Anonyymi
Palstasta päätellen persut ovat todella suomen intensiiviopetuksen tarpeessa. Älykkäämmät voivat lukea muitakin kieliä, mieluiten useampia.
- Anonyymi
pakkoenglanti on fasismia. Skotlantilaiset ovat kääntynässä takaisin mm. gaelinkielisiksi ja muutenkin irtaantumassa Iso-Britaniasta.
Savolaisten, raumalaisten, kainuulaisten ja meänkielisten pitää saada omat valtiot.- Anonyymi
Kyllä! Ruotsin kielisilläkin on oma saari ja maakunta hallinto
- Anonyymi
Ei niin pientä asiaa, ettei persu puhuisi läpiä päähänsä. Gaelin kieltä puhutaan aktiivisesti vain Hebridien saarilla. Puhujia on alle 60 000, eli noin prosentti Skotlannin väestöstä. Puhujien määrän on ollut laskusuunnassa.
- Anonyymi
Jep ja kunhan persut vielä oppis yhdys sanat!
- Anonyymi
Joo, sehän se tärkeintä tässä onkin. Tuo huutomerkki ei kuulu tuohon lauseeseen.
- Anonyymi
Hyvä olisi oppia myös Isojen ja Pienten kirjaimien oikea käyttö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Halla-aho: Emme halua, että punavihreä hallitus jatkaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007761119.html Alkaa olla nykyhallituksella lopun ajat.2703276Henkirikos Tohmajärvellä
En ole paikkakuntalainen joten jääköön arvailut tekijöistä sikseen, vaikka tiettyyn suuntaan ne on syytä yhdistääkin.. Poliisi sai lauantaina aamuyöl493232Miksi Helmi ja Julia haluavat lehden kanteen?
Itseään paljon vanhemman miehen kanssa? Dannyn ”tyttöystävä” Helmi Herra Ylpön ”tyttöystävä” Julia. Onhan näitä ollut kautta aikain. Muutama vuosi kun412136