Koska Vesilahti on osa Suomea ja Suomi kuuluu Euroopan Unioniin, koskettaa tämä meitäkin.
Rahallisesti.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007709988.html
"Kun korona iski maaliskuun alussa valtavalla voimalla ensin Italiaan ja sitten Espanjaan, jokainen valtio toimi hätäpäissään niin kuin parhaaksi näki. Yhdenkään maan – ehkä Saksaa lukuun ottamatta – prioriteettilistalle ei noussut pahimmassa hädässä olevien jäsenmaiden auttaminen."
"Rokoteoperaatio tarjoaa EU:lle mahdollisuuden pestä kasvojaan. Siis jos se onnistuu. "
"Der Spiegelin mukaan johtavat rokotevalmistajat BionTech/Pfizer ja Moderna olisivat tarjonneet jo alkuvaiheessa satoja miljoonia rokotteita lisää EU:n alkuperäisen tilauksen päälle, mutta tarjous ei jostain syystä kelvannut komissiolle."
"EU:lle olisi vaikea kuvitella nolompaa tilannetta kuin hävitä Trumpin hallinnon alkuun panemalle rokoteohjelmalle ja brexit-Britannialle."
Onko tämä EU se mihin haluamme kuulua?
EU toheloi rokotetilaukset
8
58
Vastaukset
- Anonyymi
Eu on kuin Kepu.
- Anonyymi
Ensin ostettin loppuun keväällä WC paperit ja nyt loppuu pian maskit,eikä rokotteista tietoakaan. Meidän maata johtaa syvästä mustasta ja haisevasta tunnelista ulos tunkenut höpö höpö hallitus. Kakrahallitus kokemusta vailla ja se saa jatkaa kuin mitään kiirettä ei olisi .
- Anonyymi
Paska eu paska hallitus.
- Anonyymi
Pirkanmaan koronatilanne on epävakaa – Viimeisimmät tartunnat ovat peräisin ulkomailta ja ravintoloista. Ravintolat , kippolat ja ruokalat kiinni siihen asti kunnes kaikki kansa on saanut rokotuksen.
- Anonyymi
Tohelointi jatkuu.
- Anonyymi
Samat naamat aina vesilahtelaisissa kaupoissa ja ilman maskia,mutta olutta ja tupakkaa kyllä älytään ostaa. Ei kai nämä supersankarit ota rokotettakaan sitten kun siihen annetaan mahdollisuus.Jos laki sallisi niin kauppiaat saisi antaa sellaisille porttikiellon kauppoihinsa jos ei käytä maskia. Mutta kuten edellinen kommentoi, TOHELOINTI VAAN JAKUU !!!!!!!!!!!!
- Anonyymi
Iso-britannia on rokotttanut lähes kolmanneksen kansalaisistaan. I-b ei ole eussa.
- Anonyymi
Suomen poliitikot on lampaita eu:ta kohtaan eikä uskalleta vaatia että nyt perkele niitä rokotteita pohjoiseenkin.Meidän rahat kyllä jumalauta osataan jaella eteläeuroopan kriisimaille.Koronabakteerit viihtyvät pakkasessa ja viileämmässä ilmastossa eli rehottavat viimeiseen asti skandinaviassa kunnes rokotteet loppuu kun etelän ihmiset on kaikki saaneet.Ja me jäädään ilman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1566384Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745286Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213320Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1262550Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712306Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12068Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191506- 821235