Olavinlinna kaupungin rahasampona

Anonyymi

Kumpi tuo kaupungille enemmän rahaa: keskimääräinen oopperakesä vai viimekesäinen 44000 kävijää? Nyt faktat tiskiin, eikä sitä tavallista jargonia.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä vaiheessa, kun rajat ulkomaille auki, niin Savonlinnaan ei tule tuollaista turistiryntäystä eli yksi vuosi ei muuta mitään.

    • Anonyymi

      Ihmisillä oli kerrankin tilaisuus käydä linnassa kullekin sopivana päivänä. Heinäkuu parhaana lomakuuna jatkossa rahvaalle ja oopperat elokuussa pönöttäjille ja keskieurooppalaille turisteille heidän lomakaudellaan. Kyllä lämmintä piisaa elokuussakin. Näin saataisiin linnankäyttötulot maksimoitua.

      • Anonyymi

        Kuka haluaa kuulua "rahvaaseen"`? Ei kukaan. Rahvaan vastakohta on kulttuuripersoona, älykkö. Oopperajuhlat kuuluvat kaikille suomalaisille.


    • Anonyymi

      Onhan siellä linnassa nykyisin paljon muutakin tapahtumaa kuin ooppera. Ja saisi ollakin. Monipäiväiset keskiaikatapahtumat olisivat ihan jees ja niitä voitaisiin pitää monta kertaa vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      32
      2638
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1367
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      337
      1058
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      962
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      894
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      869
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      760
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      746
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      676
    Aihe