Jonkin aikaa näytti siltä, että EU:sta ei kertakaikkiaan voi erota. Kun neuvottelut olivat loppusuoralla, EU laittoi kovan kovaa vastaan ja lentoliikenteen poikki Iso-Britanniaan (Koronamutaation varjolla, mutta kaikkihan tietää, että kyse oli neuvottelutaktiikasta).
Nyt kuitenkin näyttää siltä, että Iso-Britannia on "great again" ensi vuoden alusta., EU-vapaa, itsenäinen. Sitä on varmaan syytä juhlia kunnolla, aiotko sinä?
Aiotko juhlia Iso-Britannian eroa EU:sta?
4
85
Vastaukset
- Anonyymi
Sais hajota koko EU ja suojatyöpaikat loppuis mitättömiltä isänmaan myyjiltä.Aion juhlia ja jos sen päivän vielä näkisi kun muut maat Suomi mukana eroaisivat perässä voisi skoolata oikein kunnolla.
- Anonyymi
Eiköhän tässä parin kolmen viikon kännit taas riipasta.
- Anonyymi
Brexitiä juhlivat Suomessa vain puupääpersut. Me muut säästämme juhlimisen siihen hetkeen kun Skotlanti hyväksytään EUn jäseneksi, se näyttää nyt jo enemmän kuin todennäköiseltä.
- Anonyymi
Jotta Skotlanti voisi liittyä EU:hun, sen on ensin erottava Iso-Britanniasta, eikä se onnistu niin vaan, koska Iso-Britannia ei olisi sitten enää Iso.
Joten skotlantilaiset voivat unohtaa haaveensa EU:sta, samoin walesilaiset. Ja pohjoisirlantilaiset haluavat pysyä osana Iso-Britanniaa.
Mutta huomenna IB on taas itsenäinen. Mitä he tekevät kaikilla niillä rahoilla, jotka säästyvät EU:n jäsenmaksuista? Iso-Britanniasta tulee Great again!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153