Uusivuosi ja juhlat

Anonyymi

Tuli tässä mieleen kun muistin että huomenna tosiaan kaikki pitää hauskaa ja nauttii ystävien seurasta.
Onko muita nuoria joilla ei ole kunnon ystäviä, ainoastaan hyvän päivän tuttuja? Haluaisin järjestää joskus vaikka isot synttärit, juhlia kunnolla uutta vuotta tai vappua sekä mennä porukalla festareille mutta eipä toistaiseksi ole mahdollista.
Jotenkin sattuu ihan helvetisti yksinäisyys ja se että on jäänyt vaan pikku hiljaa sosiaalisista kontakteista kokonaan. Ihmiset eivät enää edes vastaa kun kysyn kuulumisia.
Parisuhdettakaan ei löydy mutta onneksi on töitä paljon niin pystyn pitään pääni jotenkin kasassa..
Muita kohtalontovereita? Miten teillä menee kaikki juhlapyhät?

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se kylläkään aina niin mene, että "kaikki pitää hauskaa ja nauttii ystävien seurasta". Varsinkaan tänä vuonna.

      Nauti siis sinäkin ihan rauhassa omassa seurassasi ja pysy terveenä!

    • Anonyymi

      Moi

      Täällä myös yksi. Koulussa kiusattu ja yksinäinen, armeijassa täysin näkymätön, edes joukkueen kouluttaja ei muistanut nimeä. Amk meni yksinäisyys seurana, ihmetellen toisien illan viettoja ja tuttavapiirejä. Työelämässä minulle ei tule illalluskutsuja, vain työhön liittyviä kalenteri merkintöjä. Nuoremmat ajaa 4-7 vuoden päästä ohitse, se on luonnon- ja busineksenlaki.

      En usko, että tämä tästä enää muuttuu. Ihminen tarvitsee perustarpeiden lisäksi muiden seuraa ja hyväksyntää. Kohtalaisen hukkaan meni eloni. Vaikka tätäkin on vielä varmaan 1/4 osa jäljellä.

      Välillä ajattelen ja kiusaan itseän, että tuollaiset 20-30 vuotiaat ovat jo "eläneet" enemmän kuin minä.

    • Anonyymi

      sama täällä paitsi ei ole enää edes hyvänpäivän tuttuja.. mulla ei ole edes töitä, koska olen tällä hetkellä työkyvytön psyykelääkevieroituksen takia... vittu tämäkin vielä kaiken paskan päälle pitäny kärsiä. Koko elämä on menny jo monta vuotta alamäkeä ja ikää vasta 25 ja musta tuntuu, ettei tästä tule enää mitään.. Ei ole koulutusta, ei töitä, ei ystäviä. Parisuhde on, mutta ei se kavereita korvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2798
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2641
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      36
      2163
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1937
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1905
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      35
      1602
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      112
      863
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      824
    Aihe