Uusivuosi ja juhlat

Anonyymi

Tuli tässä mieleen kun muistin että huomenna tosiaan kaikki pitää hauskaa ja nauttii ystävien seurasta.
Onko muita nuoria joilla ei ole kunnon ystäviä, ainoastaan hyvän päivän tuttuja? Haluaisin järjestää joskus vaikka isot synttärit, juhlia kunnolla uutta vuotta tai vappua sekä mennä porukalla festareille mutta eipä toistaiseksi ole mahdollista.
Jotenkin sattuu ihan helvetisti yksinäisyys ja se että on jäänyt vaan pikku hiljaa sosiaalisista kontakteista kokonaan. Ihmiset eivät enää edes vastaa kun kysyn kuulumisia.
Parisuhdettakaan ei löydy mutta onneksi on töitä paljon niin pystyn pitään pääni jotenkin kasassa..
Muita kohtalontovereita? Miten teillä menee kaikki juhlapyhät?

3

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se kylläkään aina niin mene, että "kaikki pitää hauskaa ja nauttii ystävien seurasta". Varsinkaan tänä vuonna.

      Nauti siis sinäkin ihan rauhassa omassa seurassasi ja pysy terveenä!

    • Anonyymi

      Moi

      Täällä myös yksi. Koulussa kiusattu ja yksinäinen, armeijassa täysin näkymätön, edes joukkueen kouluttaja ei muistanut nimeä. Amk meni yksinäisyys seurana, ihmetellen toisien illan viettoja ja tuttavapiirejä. Työelämässä minulle ei tule illalluskutsuja, vain työhön liittyviä kalenteri merkintöjä. Nuoremmat ajaa 4-7 vuoden päästä ohitse, se on luonnon- ja busineksenlaki.

      En usko, että tämä tästä enää muuttuu. Ihminen tarvitsee perustarpeiden lisäksi muiden seuraa ja hyväksyntää. Kohtalaisen hukkaan meni eloni. Vaikka tätäkin on vielä varmaan 1/4 osa jäljellä.

      Välillä ajattelen ja kiusaan itseän, että tuollaiset 20-30 vuotiaat ovat jo "eläneet" enemmän kuin minä.

    • Anonyymi

      sama täällä paitsi ei ole enää edes hyvänpäivän tuttuja.. mulla ei ole edes töitä, koska olen tällä hetkellä työkyvytön psyykelääkevieroituksen takia... vittu tämäkin vielä kaiken paskan päälle pitäny kärsiä. Koko elämä on menny jo monta vuotta alamäkeä ja ikää vasta 25 ja musta tuntuu, ettei tästä tule enää mitään.. Ei ole koulutusta, ei töitä, ei ystäviä. Parisuhde on, mutta ei se kavereita korvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      51
      2514
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1779
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1636
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1572
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe