Hienoa keskusta ja Vanhanen

Anonyymi

9

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki kunnia Vanhaselle. Minustakin fiksu tyyppi, parantunut vuosien mittaan. Presidenttiainesta, ei mikään tuulenhaistelija! Tuota testiä kuitenkin ihmettelen. Kokonaista 34 edustajaa kahdestasadasta vastasi kyselyyn?? En olisi kyllä julkaissut. Vanhanen varmasti huipulla, vaikka vastausprosentti olisi ollut kohtuullinenkin.

    • Anonyymi

      Kansan­edustajat äänestivät hallituksen priimuksen – ”On löytänyt uuden puolen itsestään”

      Valtiovarainministeri Vanhanen on ykkönen. Kakkossija meni pääministeri Marinille ja kolmanneksi tuli elinkeinoministeri Lintilä.

      IS:n ministeripörssin mitalikorokkeelle nousivat koronavuonna päivänpolitiikan ulkopuolelta eturiviin nostettu valtiovarainministeri, koronakriisissä selkeästi ja rauhallisesti maata johtanut pääministeri sekä pulaan joutuneita yrityksiä auttanut elinkeinoministeri.­Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva, Eriika Ahopelto / Aamulehti, Terhi Ylimäinen
      Mika Lehto
      6:01

      IS kysyi, kansanedustajat vastasivat: hallituksen paras ministeri on valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk).

      – Vai niin, olen otettu, mukava kuulla. Oliko tässä kansanedustajat kohderyhmänä, Vanhanen totesi ja kyseli ministeripörssin voitostaan IS:lle.

      IS:n ministeripörssissä 34 kansanedustajaa nimesi kolme parasta ministeriä, ja Vanhasen voitto oli lopulta varsin selkeä.

      Toiseksi parhaaksi ministeriksi kansanedustajat valitsivat pääministeri Sanna Marinin (sd) ja kolmanneksi parhaiten tehtäviään on kansanedustajien mielestä hoitanut elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk).

      Hallituksessa on 19 ministeriä, ja kolme ministeriä ei saanut kyselyssä yhtään ääntä.
      https://is.mediadelivery.fi/img/978/9ce088f7cc8c4a98a450d4e8a2270187.jpg.webp

      • Anonyymi

        Keskustan ministerit pärjäsivät loistavasti muihin verattuina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskustan ministerit pärjäsivät loistavasti muihin verattuina.

        Tässä kyselyssä oli kysytty vain 34:ltä. Vastaajat oli valittu satunnaisesti puolueiden kannatuksen suhteessa. Jutussa se selitettiin.


    • Anonyymi

      Jos minulta olisi kysytty niin olisin vastannut samoin, parhaiten pärjänneet ministerit: Marin ja Vanhanen.
      Vanhanen on nostanut itsensä valtiomiesluokkaan. Hyvää työtä tehnyt.
      Toivottavasti alkaa näkyä keskustan kannatuksessa. Olen koko ajan ollut sitä mieltä, että keskustan meno hallitukseen oli hyvä asia. Ainoastaan hallituksessa voi edistää itselleen törkeitä asioita. Hyvä hallitus meillä onkin!

    • Anonyymi

      Tässä tuore kysely, jota ei kepulehdissä paljon levitellä

      MTV:n kysely: Kuinka puolueiden puheenjohtajat ovat onnistuneet tehtävässään?
      Annika Saarikko (kesk.) jää hallituspuolueiden johtajista viimeiseksi. Omiltaan huonoimmat arvosanat saa Petteri Orpo (kok.).
      Jopa Ohisalo saa paremman arvosanan kuin Saarikko.

    • Anonyymi

      Kuunnelkaa Malista ja Peltokangasta s......n tunarit jo silmät aukee jos ymmärtää kuunnella.

      • Anonyymi

        Herra auta köyhää ja turvetuottajaa avaamaan kepulien silmät.


      • Anonyymi

        Noita kahta hölmöäkö? Ei kiitos.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      119
      3714
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      28
      2773
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2635
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      130
      2348
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2154
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      37
      1717
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1096
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1010
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      984
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      79
      966
    Aihe