https://www.is.fi/politiikka/art-2000007713868.html
Tässä juttu, jota ei varmasti etelän mediassa laajasti levitetä. Kansanedustajat äänestivät ministerit järjestykseen ja keskusta pärjäsi hienosti.
Hienoa keskusta ja Vanhanen
9
78
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki kunnia Vanhaselle. Minustakin fiksu tyyppi, parantunut vuosien mittaan. Presidenttiainesta, ei mikään tuulenhaistelija! Tuota testiä kuitenkin ihmettelen. Kokonaista 34 edustajaa kahdestasadasta vastasi kyselyyn?? En olisi kyllä julkaissut. Vanhanen varmasti huipulla, vaikka vastausprosentti olisi ollut kohtuullinenkin.
- Anonyymi
Kansanedustajat äänestivät hallituksen priimuksen – ”On löytänyt uuden puolen itsestään”
Valtiovarainministeri Vanhanen on ykkönen. Kakkossija meni pääministeri Marinille ja kolmanneksi tuli elinkeinoministeri Lintilä.
IS:n ministeripörssin mitalikorokkeelle nousivat koronavuonna päivänpolitiikan ulkopuolelta eturiviin nostettu valtiovarainministeri, koronakriisissä selkeästi ja rauhallisesti maata johtanut pääministeri sekä pulaan joutuneita yrityksiä auttanut elinkeinoministeri.Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva, Eriika Ahopelto / Aamulehti, Terhi Ylimäinen
Mika Lehto
6:01
IS kysyi, kansanedustajat vastasivat: hallituksen paras ministeri on valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk).
– Vai niin, olen otettu, mukava kuulla. Oliko tässä kansanedustajat kohderyhmänä, Vanhanen totesi ja kyseli ministeripörssin voitostaan IS:lle.
IS:n ministeripörssissä 34 kansanedustajaa nimesi kolme parasta ministeriä, ja Vanhasen voitto oli lopulta varsin selkeä.
Toiseksi parhaaksi ministeriksi kansanedustajat valitsivat pääministeri Sanna Marinin (sd) ja kolmanneksi parhaiten tehtäviään on kansanedustajien mielestä hoitanut elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk).
Hallituksessa on 19 ministeriä, ja kolme ministeriä ei saanut kyselyssä yhtään ääntä.
https://is.mediadelivery.fi/img/978/9ce088f7cc8c4a98a450d4e8a2270187.jpg.webp- Anonyymi
Keskustan ministerit pärjäsivät loistavasti muihin verattuina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustan ministerit pärjäsivät loistavasti muihin verattuina.
Tässä kyselyssä oli kysytty vain 34:ltä. Vastaajat oli valittu satunnaisesti puolueiden kannatuksen suhteessa. Jutussa se selitettiin.
- Anonyymi
Jos minulta olisi kysytty niin olisin vastannut samoin, parhaiten pärjänneet ministerit: Marin ja Vanhanen.
Vanhanen on nostanut itsensä valtiomiesluokkaan. Hyvää työtä tehnyt.
Toivottavasti alkaa näkyä keskustan kannatuksessa. Olen koko ajan ollut sitä mieltä, että keskustan meno hallitukseen oli hyvä asia. Ainoastaan hallituksessa voi edistää itselleen törkeitä asioita. Hyvä hallitus meillä onkin! - Anonyymi
Tässä tuore kysely, jota ei kepulehdissä paljon levitellä
MTV:n kysely: Kuinka puolueiden puheenjohtajat ovat onnistuneet tehtävässään?
Annika Saarikko (kesk.) jää hallituspuolueiden johtajista viimeiseksi. Omiltaan huonoimmat arvosanat saa Petteri Orpo (kok.).
Jopa Ohisalo saa paremman arvosanan kuin Saarikko. - Anonyymi
Kuunnelkaa Malista ja Peltokangasta s......n tunarit jo silmät aukee jos ymmärtää kuunnella.
- Anonyymi
Herra auta köyhää ja turvetuottajaa avaamaan kepulien silmät.
- Anonyymi
Noita kahta hölmöäkö? Ei kiitos.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524306S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094123Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364050Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko643899- 853344
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643218IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1453199Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171572- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291095