"Tähän asti Digi- ja väestötietovirasto on vastaanottanut ja käsitellyt eroakirkosta.fi -sivuston kautta tulleita ilmoituksia. Kyseisessä palvelussa ei käytetä vahvaa tunnistautumista."
"Digi- ja väestötietovirasto on ollut asiasta yhteydessä myös eroakirkosta.fi -sivuston vastuuhenkilöihin ja tuonut esille ilman vahvaa tunnistautumista toimivan kanavan riskit."
https://dvv.fi/-/digi-ja-vaestotietoviraston-vahva-suositus-vahvan-tunnistamisen-palveluiden-kayttamiselle
Mitään korjausta eroakirkosta.fi-sivustoon ei viranomaisen ilmaisemasta huolesta huolimatta ole tehty. Sivuston ylläpitäjät osoittavat tällä välinpitämättömyyttä ja vastuuttomuutta.
Hankkeilla on lakimuutos, joka estää eroakirkosta.fi:n nykyisenkaltaisen vastuuttoman toiminnan. Ennen lainmuutosta viranomainen kehottaa välttämään eroakirkosta.fi:tä sen riskien takia.
Viranomainen: eroakirkosta.fi-sivuston käytössä riski
19
352
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä on yritys sulla, mutta ei se kirkon alamäkeä miksikään muuta.
https://www.chartgo.com/share.do?id=139ca5e2aa- Anonyymi
Jos eroaa, kandee tehdä se turvallisesti eikä eroakirkosta.fi:ssä, jota viranomainen neuvoo välttämään.
- Anonyymi
Mikä viranomainen? Missä linkki? Et suinkaan valehtele, taidat olla hihupersu.
- Anonyymi
Linkki on aloituksessa. Lue ennen kuin kommentoit, se mitä kommentoit. Kiitos. Ja varo viranomaisen neuvon mukaisesti riskisivua. Kiitos.
On tämä aika ihanaa! Enää ei edes toivota kirkon jäsenmäärän kasvua, ei edes eroamisen loppumista. Kun nyt vaan eroaisivat jotain toista kautta.
Vähän kuin raittiusliike, joka pyytäisi enää että ostakaa viinat naapurikaupunkin alkosta.- Anonyymi
Mistä sinä tuon käsityksen sait? Aloittaja puhuu vain siitä, että ek.fi on viranomaisten silmissä ongelma. Se johtaa ek.fi:n alasajoon.
- Anonyymi
Mitä mieltä Msalo olet siitä, että jäät historiaan Vapariliiton tuhoon kuivettajana? Ja jos sitten vielä eroakirkosta-sivusto jouduttaisiin ajamaan alas hallinnollisista syistä johtuen, ja kirkko voisi jopa potkaista sinut pois lehtiensä bloggaripalstaltoilta, kun ei enää pelkää sinua, niin mitä sitten aiot tehdä? Onko suunnitelmia? Viihdytkö Vapariliiton komulaisten kanssa jatkossa? Luku- ja dokupiireissä baari-iltoja?
- Anonyymi
Toivottavasti riskisivu suljetaan tämän vuoden aikana. Viranomaisasia kuuluu viranomaisille eikä hämäräyhdistykselle.
- Anonyymi
Tuntuu että jengillä on mennyt sisu kaulaan ek.fi:ssä. Nyt vain kiukutellaan kaikella tapaa, ettei tarvitsisi keskustella vääjäämättä tapahtuvasta ek.fi:n alasajosta. Lapsellista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuntuu että jengillä on mennyt sisu kaulaan ek.fi:ssä. Nyt vain kiukutellaan kaikella tapaa, ettei tarvitsisi keskustella vääjäämättä tapahtuvasta ek.fi:n alasajosta. Lapsellista.
Vaikka Ek.fi siirryttäisiin vahvaan tunnistautumiseen, niin ek.fi palvelua ei tarvitse lopettaa, sillä siellä voisi pitää vaikkapa kuvallisia askel askeleelta olevia ohjeita kuinka DVV hankalasti käytettävää palvelua käytetään ja samalla tarkistaa, että kirkosta eroamisen sivu on helposti löydettävissä (suora linkki) ettei sitä tarvitse etsiä DVV huonosti laadituilta sivuilta.
Vahva tunnistautuminen on hyvä asia, koska se säästää viranomaisen työmäärää ja erot astuvat voimaan heti eikä viikon päästä.
Huonona puolena on se, ettei kirkosta eroamisesta saisi enää mitään taustatietoa eikä varsinkaan reaaliaikaista dataa ja kuvaajia. DVV ei sellaista tarjoaisi, eikä tule tarjoamaan. Anonyymi kirjoitti:
Vaikka Ek.fi siirryttäisiin vahvaan tunnistautumiseen, niin ek.fi palvelua ei tarvitse lopettaa, sillä siellä voisi pitää vaikkapa kuvallisia askel askeleelta olevia ohjeita kuinka DVV hankalasti käytettävää palvelua käytetään ja samalla tarkistaa, että kirkosta eroamisen sivu on helposti löydettävissä (suora linkki) ettei sitä tarvitse etsiä DVV huonosti laadituilta sivuilta.
Vahva tunnistautuminen on hyvä asia, koska se säästää viranomaisen työmäärää ja erot astuvat voimaan heti eikä viikon päästä.
Huonona puolena on se, ettei kirkosta eroamisesta saisi enää mitään taustatietoa eikä varsinkaan reaaliaikaista dataa ja kuvaajia. DVV ei sellaista tarjoaisi, eikä tule tarjoamaan.Kuvaajat täytynee tehdä tulevaisuudessa yhä enemmän kirkon tilastoista, reaaliaikaisuus on siitä kaukana. Helmikuun alussa saadaan tietää DVV:n ja muiden lähteiden osuus verrattuna ek:n käyttä eronneisiin, odotamme mielenkiinnolla.
Ajatus, että viranomainen kieltäisi ek:n sivut, on täysin naurettava ja ääliömäinen.- Anonyymi
Rmtob kirjoitti:
Kuvaajat täytynee tehdä tulevaisuudessa yhä enemmän kirkon tilastoista, reaaliaikaisuus on siitä kaukana. Helmikuun alussa saadaan tietää DVV:n ja muiden lähteiden osuus verrattuna ek:n käyttä eronneisiin, odotamme mielenkiinnolla.
Ajatus, että viranomainen kieltäisi ek:n sivut, on täysin naurettava ja ääliömäinen."Ajatus, että viranomainen kieltäisi ek:n sivut, on täysin naurettava ja ääliömäinen."
Sehän on pian totta, kun lainmuutos menee eduskunnassa läpi. - Anonyymi
Rmtob kirjoitti:
Kuvaajat täytynee tehdä tulevaisuudessa yhä enemmän kirkon tilastoista, reaaliaikaisuus on siitä kaukana. Helmikuun alussa saadaan tietää DVV:n ja muiden lähteiden osuus verrattuna ek:n käyttä eronneisiin, odotamme mielenkiinnolla.
Ajatus, että viranomainen kieltäisi ek:n sivut, on täysin naurettava ja ääliömäinen.Eihän ole. Koska vahva tunnistautuminen säästää viranomaistyötunteja kun eroaminen automatisoituu. Nyt EK.fi lähettämät elektroniset viestit lukee DVV ihminen ja syöttää käsin tietokantaan viranomaisvastuulla.
Olisi järkevää että vahva tunnistautuminen tulisi pakolliseksi.
Ikävä kääntöpuoli on tuo tilastotiedon menettäminen mitä EK.FI tarjoaa. Anonyymi kirjoitti:
Eihän ole. Koska vahva tunnistautuminen säästää viranomaistyötunteja kun eroaminen automatisoituu. Nyt EK.fi lähettämät elektroniset viestit lukee DVV ihminen ja syöttää käsin tietokantaan viranomaisvastuulla.
Olisi järkevää että vahva tunnistautuminen tulisi pakolliseksi.
Ikävä kääntöpuoli on tuo tilastotiedon menettäminen mitä EK.FI tarjoaa.Toisessa ketjussa totesinkin, että olemme laittaneet DVV:lle viestiä ja kysyneet saisiko eronneiden määrät avoimena datana.
Anonyymi kirjoitti:
"Ajatus, että viranomainen kieltäisi ek:n sivut, on täysin naurettava ja ääliömäinen."
Sehän on pian totta, kun lainmuutos menee eduskunnassa läpi.Voi olla, että kirkosta eroamiseen vaaditaan tulevaisuudessa vahva tunnistautuminen.
Sen sijaan ajatus, että viranomainen kieltäisi ek:n sivut, on täysin naurettava ja ääliömäinen.- Anonyymi
Rmtob kirjoitti:
Voi olla, että kirkosta eroamiseen vaaditaan tulevaisuudessa vahva tunnistautuminen.
Sen sijaan ajatus, että viranomainen kieltäisi ek:n sivut, on täysin naurettava ja ääliömäinen.Niin miksipä mitään sivuja kieltäisi mutta DVV ei enää ottaisi vastaan sieltä tehtyjä ilmoituksia kun pitää olla vahva tunnistautuminen. Se on käytännössä sama kuin kieltäisi.
Mitä EK.FI tekisi jos sen kautta ei voi erota eikä mitään dataakaan saisi.
EK.FI jäisi enää neuvontapalvelu eli askel askeleelta kuvalliset ohjeet miten eroaminen DVV sivuilla tapahtuu ja suorat linkit eroamiseen ettei tarvitse etsiä DVV vaikeakäyttöistä sivustolta. Anonyymi kirjoitti:
Niin miksipä mitään sivuja kieltäisi mutta DVV ei enää ottaisi vastaan sieltä tehtyjä ilmoituksia kun pitää olla vahva tunnistautuminen. Se on käytännössä sama kuin kieltäisi.
Mitä EK.FI tekisi jos sen kautta ei voi erota eikä mitään dataakaan saisi.
EK.FI jäisi enää neuvontapalvelu eli askel askeleelta kuvalliset ohjeet miten eroaminen DVV sivuilla tapahtuu ja suorat linkit eroamiseen ettei tarvitse etsiä DVV vaikeakäyttöistä sivustolta."Niin miksipä mitään sivuja kieltäisi mutta DVV ei enää ottaisi vastaan sieltä tehtyjä ilmoituksia kun pitää olla vahva tunnistautuminen. Se on käytännössä sama kuin kieltäisi."
Se, että sivujen luonne muuttuu siltä osin, että käyttäjä ohjataan DVV:n sivuille eroamaan, on täysin eri asia kuin se, että ek:n sivut kiellettäisi.
Milloin tuo muutos sitten tapahtuu? Kyseessä on julkisen sektorin (DVV) puuhastelu, en yhtään ihmettelisi jos homma jatkuisi entisellään vielä vuosia.
Ek ei tietenkään voi välittää vahvaa tunnistautumista, pelkkä ohjaaminen DVV:n sivuille riittää hyvin. Hyvin harva tietää ylipäätään, mikä DVV on. Eroakirkosta-sivu kertoo jo nimellään, mistä on kyse.
- Anonyymi
Uskovaisten sivulle taas voi antaa huoleti henkilökohtaisia tietojaan.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a3e4157a-2b52-48dc-be6d-f02b58ee87d8 Onko aloittaja tyytyväinen, jos eroluvut säilyvät entisellään, EK ohjaa DVV:lle, tilastojen raakadatan tuottaa DVV ja grafiikat siitä muodostaa EK?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi6210125Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit156873Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?726352Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j856154Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus294309Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset114302Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k654255Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464150Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?443898Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2903291