Mikä lienee syy?
Onko jotain mitä puolustaa jos ei omista mitään.
Reserviläisjärjestöt syyttää koulua ja koteja koska maattomat eivät halua lähteä rintamalle maanomistusta puolustamaan.
Ehkä valtion olisi tarjottava jotain miksi menisi maaton uhraamaan henkensä muiden vuoksi.
Maattomat ei ole kiinnostuneita maanpuollustuksesta
15
1536
Vastaukset
- Anonyymi
Antaa hyvinpalkatun palkkasotilaan tehdä tuo homma , aliupseerin vuosiansio 50-60000 euroa vuodessa. Tuolla rahalla moni lähtisi maanpuollustukseen rauhan aikana.
Sota aikana nuo luikkii länteen tai itään taisteluita karkuun , ketä jää jäljelle , pakotetut . - Anonyymi
Ei ihme jos maanpuolustus ei kiinnosta. Feministit pakottavat miehet vitosen päiväpalkalla vankilan uhalla armeijaan ja itse lusmuavat silläaikaa. Lisäksi moni nuori mies ei halua pikkoloksi kantamaan kunnaivieraiden laukkuja. Syyskuun 2015 tapahtumat Torniossa on vielä ihmisten muistikuvissa. kiitos Sipilä ja Marin!
- Anonyymi
Samaa mieltä. On lottovoitto päästä jo Suomesta pois mamuvapaaseen valtioon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä. On lottovoitto päästä jo Suomesta pois mamuvapaaseen valtioon.
meinaakko saudeja vai ikakia.
- Anonyymi
Onneksi ei ole pakko asua suomessa. Moni on jo siirtänyt kirjat muualle , vain maataloustuki tulee Suomesta tilille.
- Anonyymi
Oliko se Nalle kun siirsi perheensä kirjat ulkomaille veroja pakoon. Maataloustukea maksaa Suomi ja Nallen maita puollustaa maaton hölmö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko se Nalle kun siirsi perheensä kirjat ulkomaille veroja pakoon. Maataloustukea maksaa Suomi ja Nallen maita puollustaa maaton hölmö.
Syntyvyys laskee , miten pitkään riittää maattomia jotka viitsii toisten maita puollustaa ja veroja Suomeen maksaa.
- Anonyymi
Minullekin sieltä pikkasen työeläkettä €uroissa vielä .- Toivottavasti ei Ruplissa :D
Gubbe 72
- Anonyymi
Kannattee muistaa että ilmainen koulutus sairaan hoito ja demokratia ja eritoten lapsien ilmainen koulutus yliopistoa myöten, lisäksi kohtalainen palkka ja kohtalaiset työ olot. Nämä on ollut,...... siis ollut minulla peruste puolustaa Suomea.
Nykyisin näitä asioita on ajettu alas nimenomaan omistavan luokan vaatimuksista.
En siis ole enään nykyään innokas lähtemään rintamalle tapattamaan itseäni toisten hyväksi.
Jos nuo kuvailemani asiat vielä huononee lähden välittömästi pakolaiseksi pois suomesta kun kriisi iskee ja jätän puolustus hommat niille joilla on jotain menetettävää.
Se on aivan sama minkä maan armeija täällä sen jälkeen on ja voihan olla että omistavakin luokka joutuu kurjuuteen mihin ne nyt yrittää minun perhettä ajaa. Silloin se on tasapuolisesti jaettu suomessa se kurjuus.- Anonyymi
Vittu että olet pihalla.....ilmaista ei ole mikään mistä puhuit, kyllä ne kuule veroina otetaan moneen kertaan.Vai millä meinaat että läskimahaiset istuu eduskunnassa?
- Anonyymi
Mentiinkö ojasta allikkoon? Maalaisten elämä on tehty niin kalliiksi, että heikompi aines on valunut kaupunkeihin. Ketä he puolustaisivat? Heitä jotka haukkuvat sossupummeksi? Aha.
- Anonyymi
On kai niillä omaisuus, auto, sukulaiset ja oma henki
- Anonyymi
Tietämättömät kirjoittelee..menkää kokeilemaan asumista ja elämistä muihin maihin..kaipaatte hyvin pian Suomen oloja.
- Anonyymi
Terminä maanpuolustus on vääristävä. Se pitäisi muuttaa ilmanpuolustukseksi, sillä jokainen meistä hengittää tätä samaa ilmaa ja olisi valmis puolustamaan sitä.
- Anonyymi
Aloittaja väärässä. Minulla ei ole lasta ei edes kynsien alla. Talokin vuokratontilla mutta silti puolustamisen Suomea viimeiseen veripisaraan. Tänne ei tunkeudu kukaan pahat mielessä se on jämpti nii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5292619Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532240Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2062206Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131648Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191499Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip501416- 971369
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621181Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise941151Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931055