Jokohan vois aloittaa maanviljelyn?

Aattelin olla aikaani edellä ja kylvää ruista ja kauraa ja laittaa mansikan taimet pellolle. Maissikin olisi hyvä.
En ole koskaan ollut maanviljelijä mutta nyt perustin tilan ja ostin traktorin, kohta pöllyää.
Ranch von ruginen, on tilan nimi. Teretulemasta töihin, jos haluu, 9 e päiväpalkka.
Mieluiten omat lapiot mukana. Ja haalarit. Ja reipas mieli ja eväät.
9126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voin tulla sinne vääntämään torttua 9e päiväpalkalle...

Äänestä

Kaikkea sitä taasen! Että ihan perustit tilan ;D Miksi perustaa tilaa, kun joka päivä lopettaa neljä tilaa Suomessa, joten valmiita tilojakin on tarjolla vaikka kuinka, jos vaan on haluja alkaa viljelemään. https://www.sss.fi/2018/08/maatilojen-ahdinko-kasvaa/

Äänestä

Ei löydy netistä tuolla nimellä. Laitatko osoitteen niin tulen ajamaan traktoria.

Äänestä
  • No ei varmasti löydy, koska aloittajalta pelkkää trollia. Palstan vakihörhö näitä aloituksia tänne tekee, milloin mitäkin käyhyyttä...

    Äänestä

Aloittaja on myöhässä eikä aikaansa edellä. Syyskylvöt tehdään syksyn alussa. Myös monia kasvimaan kasviksia voi kylvää jo syksyllä.

Äänestä

Vai perustit tilan? Ethän sinä työtön selviä edes aamulla ylös sängystä.

Äänestä
  • No en nii, siksihän haluankin että tulisit meille töihin, niin seinä tekisit ne hommat ja minä pomottaisin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No en nii, siksihän haluankin että tulisit meille töihin, niin seinä tekisit ne hommat ja minä pomottaisin.

    Laitatko osoitteen niin tulen ajamaan traktoria.

    Äänestä

Voisin tulla kylvämään siemenet vaimosi ettei sinun lapsistasi tulisi kaltaisiasi yhteiskunnan roskia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aattelin olla aikaani edellä ja kylvää ruista ja kauraa ja laittaa mansikan taimet pellolle. Maissikin olisi hyvä.
En ole koskaan ollut maanviljelijä mutta nyt perustin tilan ja ostin traktorin, kohta pöllyää.
Ranch von ruginen, on tilan nimi. Teretulemasta töihin, jos haluu, 9 e päiväpalkka.
Mieluiten omat lapiot mukana. Ja haalarit. Ja reipas mieli ja eväät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu