Evandalle tehtiin 60tkm huolto. Hinta oli mieletäni aika korkea: 900 euroo. Olihan siinä jakohihnan vaihto mutta... No edullisempi kuitenkin kuin entisen alfan huolto: 1200 euroo. Silti yllätti.
Kallis huolto
evandalle
91826
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joo hinnat tuntuu olevan nykyään törkeän korkeita, etenkin jakohihnan vaihto. Naapuri on viemässä Meganea pikapuoliin huoltoon jossa vaihdetaan myös jakohihna, pelkän hihnan vaihdon hinta-arvio on yli 400€. Siihen sitten päälle vielä muut työt. Oman Nubiran 15tkm:n huolto maksoi aikoinaan 300€ ja eihän siinä tehty käytännössä mitään muuta kuin vaihdettiin öljyt.
Munkin entiseen 406:een maksoi pelkkä hihnan vaihto 384e ( 100e vesipumpusta).
Miten muuten Nubiran 15tkm:n huolto on voinut maksaa noin paljon? Juuri kyselin omaan farkku Nubiraani 15tkm:n huoltohintaa ja se oli muistaakseni noin 155e...
No johan on erot huoltojen hinnoissa. Onko tuo 155€ ihan merkkiliikkeen hinta? Käytin oman Nubiran viime kesänä tuossa 15tkm:n huollossa merkkiliikkeessa (Länsi-auto) ja kyllä se vain noin 300€ maksoi. Ainoa ylimääräinen työ oli "naksumisen" takia vaihdettu vasen tuulilasinpyyhkimen sulka mutta sekin meni takuuseen.
Huollossa ei tehty mitään muuta kuin vaihdettiin moottoriöljyt ja öljynsuodatin. Tai no kyllähän ne tarkistivat jarrujen kunnon ja muuta vastaavaa mutta mitään vaihdettavaa/korjattavaa ei ollut. Auto menee aivan kohta 30tkm:n huoltoon, saa nähdä paljon maksaa.
Jos ajatellaan että 1800 mummonmarkkaa pelkästä öljynvaihtohuollosta, jossa vaihdetaan öljyt suodatin ja annetaan sitten ns. valohoitoa, niin on se törkeä hinta. Korjaamon tuntiveloitus on siinä 55-70 euroa tunnilta, eli saa sitä valohoitoa antaa reippasti öljynvaihdon lisäksi.
Olen täysin samaa mieltä. Hinnat ovat aivan käsittämättömiä. Valitettavasti oman kokemukseni mukaan tämä ei ole kuitenkaan mitenkään harvinaista. Myös edellisen auton ja monien tuttujen autojen huollattaminen on todella kallista. Edellä mainitsemani esimerkki Renault Meganen jakohihnan vaihdosta on melkein yhtä törkeä juttu. Osat maksavat lähes tarkalleen 100€ (tarkistettu on) eli työstä veloitetaan yli 300€!!
Tilasin juuri eilen Nubiralleni 15tkm:n huollon Turun Autohallista eli merkkiliikkeestä. Hinnaksi kerrottiin 158,15€.
Eli Nubira oli tänään 30tkm:n huollossa Länsi-Autossa. Öljyt suodatin vaihdettu, raitisilmasuodatin myös vaihdettu ja kesärenkaat laitettu alle. Mitään vikaa yms. ei ollut. Hinta 242€ josta 15€ otettiin renkaiden vaihdosta.
Ja sitten korjaus edellisiin teksteihini. Tuossa papereita selatessa huomasin että se 15tkm:n huolto maksoikin 192€, eikä 300€ kuten aikaisemmin väitin. Muisti teki tepposet, tiedä sitten mistä tuon 300€ sain päähäni.
Tulipa vaan tos mieleen että onko noi huollot sit itte niin vaikeita toteuttaa?Tietenkin vaatimus että, takuu pysyy yllä ja sidottu vielä merkkiliikkeiden tekemiin huoltoihin?.On noi huollot pirun kalliita.Noilla huollon ottamilla hinnoilla jo ostaisi itselle huoltopääte mikä kertoo mikä autoa milloinkin vaivaa eikä noi öljyn suodattimien vaihdot vaikeita oo.Jakopäänremmin vaihdot onnistuu muuallakin kuin merkkiliikkeissä.Pystyvätkö katkaisemaan takuun jos huollattaa "halvemmissa" paikoissa??
Eihän Chevroletin huolto ole maahantuojaan sidottu vaan merkki-korjaamoon jos Eestin GM huoltaa niin takuu säilyy ja taatusti kaksi kertaa Metro-autoa edullisempi.
Kato netistä Eesti GM chevrolet