Niinistö antoi pyyhkeet Haavistolle, Ohisalolle ja Marinille. Sisäinen turvallisuus ja sitä koskeva lainsäädäntö ovat jääneet ajastaan jälkeen eivätkä kestä kansainvälistä vertailua. Maahan imuroidaan jopa ISIS-väkeä. Maahantulijoille ei ole pantu vastuuta vaan jaettu rahaa ja etuja.
Presidentin lausunnon takana on takana suurempi huoli, sillä ei TP ilman syytä astu hallituksen varpaille. Niinistö on ilmeisesti parhaiten informoitu maan asioista ja on katsonut välttämättömäksi ottaa sen vastuun, jota nykyiset poliitikot eivät ole kyenneet tai edes tahtoneet kantaa.
Kepu menetti loistavan pelipaikan ryhtymällä tukemaan Haavistoa ja hänen temppujaan. Kepu jopa otti poliittisen vastuun kantaakseen äänestäessään Haavistolle luottamusta.
Presidenttikin jo kummeksuu Haaviston ja Ohisalon toimintaa. Kepu sen sijaan Haavistoa ja Ohisaloa poliitikkoineen yhä kannattaa ja kannattelee. Miksi?
Haaviston kannattajana kepu sai osan Niinistön risukimpusta.
Presidentin lausunnon takana on takana suurempi huoli, sillä ei TP ilman syytä astu hallituksen varpaille. Niinistö on ilmeisesti parhaiten informoitu maan asioista ja on katsonut välttämättömäksi ottaa sen vastuun, jota nykyiset poliitikot eivät ole kyenneet tai edes tahtoneet kantaa.
Kepu menetti loistavan pelipaikan ryhtymällä tukemaan Haavistoa ja hänen temppujaan. Kepu jopa otti poliittisen vastuun kantaakseen äänestäessään Haavistolle luottamusta.
Presidenttikin jo kummeksuu Haaviston ja Ohisalon toimintaa. Kepu sen sijaan Haavistoa ja Ohisaloa poliitikkoineen yhä kannattaa ja kannattelee. Miksi?
Haaviston kannattajana kepu sai osan Niinistön risukimpusta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Niinistö on kokoomuslainen ja puhuu niin kuin kokoomuslainen osaa.
Ongelma ei ole Niinistön puheissa vaan kepulaisten järjen juoksussa....
Kunnia SS-miehille! Alas Punamulta Kepulistan
Niinistö ei ole kokoomuslainen, vaan Suomen kansan presidentti.
Tasavallan Presidentti Sauli Niinistö puhuu täyttä asiaa.
Siksipä pitää heti Haaviston prtaatua ministerin toimestaan, ei osaa sitä.
Rytin jälkeen Suomen paras presidentti Sauli Niinistö. On meillä ollut hyvä tuuri, että hänet saatiin ja muhkealla äänimäärällä. Väyrysen äänimäärä laittoi selkäkeikka nauruksi;-))
Hyvin presidentti Sauli Niinistö on tullut "ulos" kotimaan asioissa , josta nyt hitusen ymmärrän.
Mitähän kepun lihava tyttö tuumaa, kun presidentti moitti puhessaan kepua. On ollut ihan hiljaa.
Kepun aisankannattajapojut tykkää pulleista tytöistä
Yksi tärkeä teko Niinistöltä puuttui: hallituksen erottaminen.
Sen sijaan UKK osasi erottaa sekä yksittäisiä ministereitä että koko hallituksen.
Kekkonen teki ne nimittämiset ja erottamiset Neuvostoliiton käskyjen mukaan. Pahiten "suomettunut" presidentti ja ajautui täysin venäläisten holhoukseen.
Sinulta taisi unohtua tuossa kaikkein selkein risujen kohde eli ympäristöministeri Krista Mikkonen. Niinistö kertoi, että hän on saanut lukuisan määrän palautetta erityisesti nuorilta ympäristöasioihin liittyen. Niinistö aivan selvästi näkee, että ilmaston lämpötilan hillinnässä ei selvästikään ole tehty riittävästi. Niinistöhän on aiemminkin julistanut, että Suomen tulee olla edelläkivijä ja suorastaan ykkönen ilmastoasioiden hoidossa. Hän taitaa olla tässä kohdin kovasti samoilla linjoilla Kokoomuksen toisen aiemman puheenjohtajan Pertti Salolaisen kanssa. Tämä on tietysti kepuille kipeä paikka ja Niinistön ilmastokannoista mielellään vaietaan.
Vihreä puolue on näyttänyt oikan karvansa. Tärkeää on itersektionaalinen feminismi ja holtion maahantulo eli anarkia. Ympäristöasiat ovat vihreissä jääneet sivuun, ellei niitä jo vastusteta.
Kepun sauma yheistyössä vihreiden kanssa on siinä, että kepu antaa vihreiden matuttaa maan ja demoralisoida lapset jo koulussa. Vihreät sallivat kepun kahmia täysin tarpeettomat maakuntahallinnot hillotolppineen. Lisäksi keput saavat tuhota luonnon.
>>Hän taitaa olla tässä kohdin kovasti samoilla linjoilla Kokoomuksen toisen aiemman puheenjohtajan Pertti Salolaisen kanssa. Tämä on tietysti kepuille kipeä paikka ja Niinistön ilmastokannoista mielellään vaietaan.<<
Miksi kepu tai mikään muukaan puolue ottaisi kantaa presidentin kantoihin? Puolueet tekevät politiikkaa hallituksessa ja eduskunnassa, presidentti puolestaan omassa linnassaan ja väliin ulkomaanmatkoillaankin aikana, kun ne ovat sallittuja. Niinpä Niinistön annetaan kaikessa rauhassa selittää jopa Yhdysvaltain presidentille mustaa jäätä ilman että puolueet ottaisivat siihen kantaa.
Kepulle tärkeintä on kajautella kutsuhuutoja.
Kepu vaihtoi uskottavuutensa Haaviston kannatteluun ja tukemiseen. Presidenttikin jo kummeksuu menoa.
Tätä kolmikkoa ei kiinosta muu ,kuin ministerin palli ja kova palkka. Saavat siten maksettua suuret henkilökohtaiset lainansakin. Esim. köyhyystutkija Ohisalo osti äskettäin 500000 euron sijoitusasunnon. On siinä maksamista.
Juha Sipilää Sauli varoitti jo 2015 maahanmuutosta-kanna vastuu
vielä mulli on edustaja