Olenko muka lääkäriä tarpeessa?!

Anonyymi

Olen Tamperelainen 15-vuotias tyttö ja painan 39 kg ja pituus 160cm. Vanhempani uhkaa minua lääkäriin, mutta en usko että tarvisin hoitoa vaikka en syö ja olen joskus oksentanutkin voiko joku kertoa, että joudunko sairaalahoitoon ja miten saisin parannettua veriarvoja verikokeita varten ja että pitäisikö minut viedä hoitoon, koska en itse usko, että pitäisi?!!!?!!

2

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      veriarvoja voi parantaa syömällä.Mutta olet alipainoinen.Mutta sä et halua syödä joten veriarvoja ei voi muuten nostaa.

    • Anonyymi

      Tota menoo sä kuolet. Siitä tosin tuskin vähät välität. Asia mistä ehkä välität on se että ihmisen ollessa kuolemanvaarassa voidaan hänet laittaa myös tahdosta riippumattomaan hoitoon joka tarkoittaa käytännössä pakkohoitoo. Toinen vaihtoehto on se että itse haluat osastolle/suostut hoitoon jolloin esim. pakkokeinojen käyttö on oman ymmärrykseni mukaan vaikeampaa. Pakkokeinoilla tarkoitan esim. lepositeitä ja kyllä he nenämahaletkunkin voivat vastentahtoisesti laittaa. Eli jos/kun osastohoitoon joudut ja kriteerit on myös tahdosta riippumattomaan hoitoon lähettämiseen kannattaa sun sinne vapaaehtoisesti mennä.
      Toki paino ei suoraan kerro kuolemanvaarasta ja vaikka luiden paino merkkaa paljon. Tosiaan noista verikokeista ja lääkärintarkastuksesta saa enemmän tietoo kun pelkästä painosta, pituudesta ja iästä.
      Sanoit myös että vanhemmat uhkailee lääkärillä, ne on vaan huolissaan ja haluaa pitää tyttärensä hengissä. Se myös tarkoittaa että ne todennäköisesti tietää sulla olevan syömisen kanssa ongelmia. Ja muutenkin, jos uskot ettet tarvitse hoitoa niin mitä haittaa siitä lääkäristä on? Jos tosiaan oot terve ei niillä oo tarvetta sua hoitoon pistää. Ja vaikka sut osastolle pistettäis ei sielläkään sua pahoinpidellä, ainakaan tayssissa missä itsekin psykiatrisella oon ollu. Ei ne hoitajatkaan sulle pahaa halua, toi hoitajan työ todella on kutsumusammatti, pieni palkka ja paljon työtä. Kuitenkaan ei sua voi väkisin auttaa, korkeintaan pitää hengissä. Apuun tarvii oman motivaation eikä kukaan sua terveeksi saa. Se loppuviimeksi pitää tehdä itse, tän oon oppinut kantapään kautta odottaessani jotain maagista ihmeparantumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      50
      1364
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      163
      1183
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      912
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      200
      899
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      832
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      52
      785
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      765
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      752
    Aihe