Suomalainen ruokavalio

Anonyymi

"Suomalaisten ruokavalion ilmastopäästöt ovat EU-maiden kolmanneksi suurimmat. Tämä johtuu pääasiassa siitä, että syömme enemmän lihaa ja maitotuotteita kuin muut eurooppalaiset keskimäärin, kertoo tutkija Vilma Sandström.

Suomessa painotetaan usein, että lähellä tuotettu ruoka on ympäristöystävällisempää kuin ulkomailta tuotu. Lihan ja maitotuotteiden kulutuksen vähentäminen pienentää kuitenkin ympäristöjalanjälkeämme huomattavasti enemmän kuin eläinperäisten lähituotteiden suosiminen.

– Se, mitä syömme, on päästöjen kannalta merkittävämpää kuin se, missä ruoka on tuotettu. Tutkimukseni perusteella kauempaa tuotu kasviperäinen tuote on usein ilmastopäästöjen kannalta parempi kuin lähellä tuotettu liha, Sandström sanoo.

Liha, maitotuotteet ja kananmunat aiheuttavat 83 prosenttia EU-maissa kulutettavan ruoan päästöistä. Kuljetuksista johtuu vain kuusi prosenttia päästöistä.
Omien ateriavalintojen pohtimiseen kannustaa muun muassa Vegaanihaaste-kampanja. Se haastaa kokeilemaan eläintuotteetonta ruokavaliota tammikuun ajan."

https://yle.fi/uutiset/3-11699920?fbclid=IwAR1TLMpoGfo63qjNCT4NRKX6MpPkOAmNQ_rfGRggCRPBNnKEiWsG1xL-3Fs

5

175

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kata ittelles vaan.

    • Anonyymi

      Ei sitä nyt aivan täysin tarvitse lihaa pois jättää ruokavaliosta mutta vähentää voi reilusti jokainen.
      Muistan kun Kasari aikoina ei köyhällä ollut vara ostaa lihaa joka viikko, vielä pari kolme vuotta sitten oli töllössäkin tolkuttomasti grillaus mainoksia. Nykyään ne on vähentynyt. Kyllä kasvisruokakim on hyvää kun osaa oikein sen kokata eikä ole niin tukkoinen olo kuin lihan käyttämisen jälkeen.

    • Anonyymi

      Suomalaisten osuus maapallon väestöstä on vajaan promillen.
      Joten suomalaisten tekemisillä ja syömisillä ei ole pienintäkään vaikutusta päästöihin globaalissa mittakaavassa.
      Toistan,ei pienintäkään vaikutusta.

      • Anonyymi

        Haha..siinäpä oli taas tietämättömän juntin kommentti haha! Voi elämä, en vihaa mitään niin paljon kuin tyhmiä ihmisiä!
        Jos maapallon kaikki ihmiset jaetaan saman kokoisiin ryhmiin mitä on Suomessa on ihmisiä niin aika paljon näitä yli viiden miljoonan ihmisen ryhmiä tulee ja silloinhan voidaan sanoa että kaikki ryhmät on niin niin pieniä ettei yhdenkään yli viiden miljoonan ihmisen lihan syönti haittaa yhtikäs mitään !!
        Kuinka tyhmä pitää ihmisen olla että ajattelee niin suppeasti kuin tuo edellinen kommentoija?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Haha..siinäpä oli taas tietämättömän juntin kommentti haha! Voi elämä, en vihaa mitään niin paljon kuin tyhmiä ihmisiä!
        Jos maapallon kaikki ihmiset jaetaan saman kokoisiin ryhmiin mitä on Suomessa on ihmisiä niin aika paljon näitä yli viiden miljoonan ihmisen ryhmiä tulee ja silloinhan voidaan sanoa että kaikki ryhmät on niin niin pieniä ettei yhdenkään yli viiden miljoonan ihmisen lihan syönti haittaa yhtikäs mitään !!
        Kuinka tyhmä pitää ihmisen olla että ajattelee niin suppeasti kuin tuo edellinen kommentoija?

        Se on vähän niin kuin se voin määrä ruokapöydässä!
        Ruokapöydän ympärillä on kymmenen ihmistä syömässä, jokainen ajattelee että voi ei lopu jos MINÄ otan pienen veitsen kärjellä voita, MINUN ottama pieni voimäärä ei näy vielä missään. Kaikki ne kymmenen ajattelee samalla tavalla ja pian huomataan kun että voi on loppu😁


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      2004
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1115
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      112
      1111
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      971
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      928
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      819
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      717
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      677
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      664
    10. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      662
    Aihe