"Suomalaisten ruokavalion ilmastopäästöt ovat EU-maiden kolmanneksi suurimmat. Tämä johtuu pääasiassa siitä, että syömme enemmän lihaa ja maitotuotteita kuin muut eurooppalaiset keskimäärin, kertoo tutkija Vilma Sandström.
Suomessa painotetaan usein, että lähellä tuotettu ruoka on ympäristöystävällisempää kuin ulkomailta tuotu. Lihan ja maitotuotteiden kulutuksen vähentäminen pienentää kuitenkin ympäristöjalanjälkeämme huomattavasti enemmän kuin eläinperäisten lähituotteiden suosiminen.
– Se, mitä syömme, on päästöjen kannalta merkittävämpää kuin se, missä ruoka on tuotettu. Tutkimukseni perusteella kauempaa tuotu kasviperäinen tuote on usein ilmastopäästöjen kannalta parempi kuin lähellä tuotettu liha, Sandström sanoo.
Liha, maitotuotteet ja kananmunat aiheuttavat 83 prosenttia EU-maissa kulutettavan ruoan päästöistä. Kuljetuksista johtuu vain kuusi prosenttia päästöistä.
Omien ateriavalintojen pohtimiseen kannustaa muun muassa Vegaanihaaste-kampanja. Se haastaa kokeilemaan eläintuotteetonta ruokavaliota tammikuun ajan."
https://yle.fi/uutiset/3-11699920?fbclid=IwAR1TLMpoGfo63qjNCT4NRKX6MpPkOAmNQ_rfGRggCRPBNnKEiWsG1xL-3Fs
Suomalainen ruokavalio
5
174
Vastaukset 5
- Anonyymi
Kata ittelles vaan.
- Anonyymi
Ei sitä nyt aivan täysin tarvitse lihaa pois jättää ruokavaliosta mutta vähentää voi reilusti jokainen.
Muistan kun Kasari aikoina ei köyhällä ollut vara ostaa lihaa joka viikko, vielä pari kolme vuotta sitten oli töllössäkin tolkuttomasti grillaus mainoksia. Nykyään ne on vähentynyt. Kyllä kasvisruokakim on hyvää kun osaa oikein sen kokata eikä ole niin tukkoinen olo kuin lihan käyttämisen jälkeen. - Anonyymi
Suomalaisten osuus maapallon väestöstä on vajaan promillen.
Joten suomalaisten tekemisillä ja syömisillä ei ole pienintäkään vaikutusta päästöihin globaalissa mittakaavassa.
Toistan,ei pienintäkään vaikutusta.- Anonyymi
Haha..siinäpä oli taas tietämättömän juntin kommentti haha! Voi elämä, en vihaa mitään niin paljon kuin tyhmiä ihmisiä!
Jos maapallon kaikki ihmiset jaetaan saman kokoisiin ryhmiin mitä on Suomessa on ihmisiä niin aika paljon näitä yli viiden miljoonan ihmisen ryhmiä tulee ja silloinhan voidaan sanoa että kaikki ryhmät on niin niin pieniä ettei yhdenkään yli viiden miljoonan ihmisen lihan syönti haittaa yhtikäs mitään !!
Kuinka tyhmä pitää ihmisen olla että ajattelee niin suppeasti kuin tuo edellinen kommentoija? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Haha..siinäpä oli taas tietämättömän juntin kommentti haha! Voi elämä, en vihaa mitään niin paljon kuin tyhmiä ihmisiä!
Jos maapallon kaikki ihmiset jaetaan saman kokoisiin ryhmiin mitä on Suomessa on ihmisiä niin aika paljon näitä yli viiden miljoonan ihmisen ryhmiä tulee ja silloinhan voidaan sanoa että kaikki ryhmät on niin niin pieniä ettei yhdenkään yli viiden miljoonan ihmisen lihan syönti haittaa yhtikäs mitään !!
Kuinka tyhmä pitää ihmisen olla että ajattelee niin suppeasti kuin tuo edellinen kommentoija?Se on vähän niin kuin se voin määrä ruokapöydässä!
Ruokapöydän ympärillä on kymmenen ihmistä syömässä, jokainen ajattelee että voi ei lopu jos MINÄ otan pienen veitsen kärjellä voita, MINUN ottama pieni voimäärä ei näy vielä missään. Kaikki ne kymmenen ajattelee samalla tavalla ja pian huomataan kun että voi on loppu😁
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.652081Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt321666- 991122
- 45860
- 87793
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.25736- 29650
- 38616
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,124549Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56548