Haluan kuolla

Anonyymi

Olen huono ja paha ihminen. En jaksa enää elää. Voimavarat ovat loppu. Häpeän viitta on liian raskas kannettavaksi. Kuolema on ainoa tie rauhaan. Uskon ympärillä olevien ihmisten olevan onnellisia kun kuolen. Heidän ei enää tarvitse hävetä minua eikä teeskennellä välittävää. Olen niin väsynyt sairauksiini ja kaikkeen. Kuolema riutuneen sieluni vapauttakoon...

13

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se surun suuren tuottaa. Älä tee sitä. Voi elämässä jotain hyvääkin vielä olla.

      • Anonyymi

        Minua ei kukaan jää suremaan. Elämässäni ei ole koskaan ollut mitään hyvää. Pelkkää kärsimystä ja tuskaa. Ap


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minua ei kukaan jää suremaan. Elämässäni ei ole koskaan ollut mitään hyvää. Pelkkää kärsimystä ja tuskaa. Ap

        Onko sulla lapsia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko sulla lapsia?

        Ei ole eikä tule. Sen verran on vielä järkeä päässä jäljellä. Ap


    • Anonyymi

      Älä usko mielesivalheisiin, rukoile Jeesusta avuksi. Parempi aika on tulossa!

      • Anonyymi

        Hyvin ilmaistu, mielen valheita ne nimenomaan ovatkin. Pahoja ajatuksia tulee ja niiden täytyy antaa mennä myös pois. Minulla tulee myös pahoja ajatuksia välillä, mutta nyt en kovin pitkäksi aikaa enää jää niihin kärsimään, vaan olen oppinut tekniikan, miten pääsen niistä pois. En olisi vielä vähän taaksepäin voinut kuvitella, miten elämäni muuttuu. Sain uskon ja Jeesuksen Kristuksen elämääni. Ei vieläkään ole aina helppoa, mutta hyvien päivien määrä on lisääntynyt.

        Yksi keino parempaan oloon on muistaa, mistä asioista voi olla kiitollinen. Kiitollisuus on hyvä olotila. Olen myös joutunut kohtaamaan kaunan ja katkeruuden olotiloja. Ne ovat pahimpia, suoraan sielunvihollisen järjestämiä, mistä sitten seuraa mielenmasennusta. Niitä tulee yhä vähemmän, vaikka välillä iskee vielä kunnon voimalla. Mutta en voi olettaa, että koko elämä muuttuu kertarysäyksellä. Mutta todellakaan en olisi voinut millään käsittää, minkälainen muutos elämääni voi tulla. Välillä tulee niitä päiviä, kun usko horjuu, onneksi ne ovat menneet ohi. Rukoileminen kannattaa, vähäisellä uskollakin saa apua kun pyytää. Uskoa voi myös rukoilla lisää.

        Älä anna periksi, kyllä sinua rakastetaan, vaikka heikolla hetkellä en itsekään uskonut siihen. Näin kaiken pitkään ihan mustana ja synkkänä. Ja syytin itseäni epäonnistumisista. Se oli varmaan se pahin asia, se omaan itseen kohdistunut viha. Se imi kaikki voimat. Nyt pystyn toimimaan, olen elämässä kiinni. Opettelen elämään ja vältän suorittamista. Itselle armollisena olo on oikein hyvä oppi.

        Olet tärkeä ja rakas Jumalalle, Hänen ainoa poikansa kuoli ristillä meidän ihmisten syntien vuoksi, jotta voisimme ottaa hänet sydämeemme ja saisimme ikuisen elämän. Jaksamista sinulle ❤️🙏


    • Anonyymi

      Terapia, lääkkeet ja harrastus. Kuulostaa helpolta, mutta takaan että se ei ole. Pystyt siihen kuitenkin. Löydät itsesi uudestaan kokeilemalla asioita mitkä saa ajatukset keskittymään siihen mitä teet ja huomaat, että elämä ei ole hohdokasta, mutta ei enää huonoakaan. Pikkuhiljaa saat kiskottua itsesi pinnalle. Uskon, että pystyt siihen.

      Terveisin: Melkein tapoin itseni pari vuotta sitten.

      • Anonyymi

        Liikunta vaikka kävely päivittäin. Siitä voi vaikka aloittaa sen harrastamisen.


    • Anonyymi

      Siunausta 🙏🏻❤️ Pian muistat taas, että kuka pohjimmiltaan olet ja helpottaa! Et ole aiempien tekojesi tai ajatustesi vanki, voit aina aloittaa alusta.

    • Anonyymi

      Toi häpeäkokemus on usein ahdistuneisuuden, itsetuhoisuuden ja syömishäiriöiden taustalla. Häpeä sisältää mm. riittämättömyyden, erilaisuuden, epäonnistumisen, torjunnan tuntemuksia, joiden piilottelu vie energiaa.
      Usein häpeä on muistikuvina mielessä, se pitäisi sanallistaa ja hyväksyä katsomalla ulkopuolisen silmin. Tuo häpeän tunne pitää irrottaa omasta persoonasta ja nähdä se tapahtumista johtuvana.
      https://www.suhdesoppa.fi/itsetuntemus/elamaa-kahlitseva-hapea/

      • Anonyymi

        Hieno kommentti👍


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hieno kommentti👍

        Häpeän kokemus on piinaavaa ja kuristavaa.
        Oma mieli on valitettavasti pahin rankaisija ja muistuttaja huonoista ajoista elämässä. Itseä täytyy muistuttaa päivittäin hyvistä asioista ja kehua itseä vaikka kuinka pienistä asioista. Siitä se mieli alkaa muuttua pikkuhiljaa ja negatiiviset ajatukset jää vähemmälle. Aloittajalle tsemppiä, älä luovuta nyt. Elämällä on vaikka mitä ihanaa sulle vielä🥰.


    • Anonyymi

      Ihan kuin omasta kynästä. Älä itseäsi tapa. Kamppailen melkein päivittäin samojen asiooden kanssa. Tuntuu että ihmiset haluavat minun tappavan itseni yms. Yritä tehdä jotain että saat pahat ajatukset pois mielestä. Pidä itsesi kiireisenä niin ettet ehtisi ylikuormittaa mieltäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe