Haluan kuolla

Anonyymi

Olen huono ja paha ihminen. En jaksa enää elää. Voimavarat ovat loppu. Häpeän viitta on liian raskas kannettavaksi. Kuolema on ainoa tie rauhaan. Uskon ympärillä olevien ihmisten olevan onnellisia kun kuolen. Heidän ei enää tarvitse hävetä minua eikä teeskennellä välittävää. Olen niin väsynyt sairauksiini ja kaikkeen. Kuolema riutuneen sieluni vapauttakoon...

13

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se surun suuren tuottaa. Älä tee sitä. Voi elämässä jotain hyvääkin vielä olla.

      • Anonyymi

        Minua ei kukaan jää suremaan. Elämässäni ei ole koskaan ollut mitään hyvää. Pelkkää kärsimystä ja tuskaa. Ap


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minua ei kukaan jää suremaan. Elämässäni ei ole koskaan ollut mitään hyvää. Pelkkää kärsimystä ja tuskaa. Ap

        Onko sulla lapsia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko sulla lapsia?

        Ei ole eikä tule. Sen verran on vielä järkeä päässä jäljellä. Ap


    • Anonyymi

      Älä usko mielesivalheisiin, rukoile Jeesusta avuksi. Parempi aika on tulossa!

      • Anonyymi

        Hyvin ilmaistu, mielen valheita ne nimenomaan ovatkin. Pahoja ajatuksia tulee ja niiden täytyy antaa mennä myös pois. Minulla tulee myös pahoja ajatuksia välillä, mutta nyt en kovin pitkäksi aikaa enää jää niihin kärsimään, vaan olen oppinut tekniikan, miten pääsen niistä pois. En olisi vielä vähän taaksepäin voinut kuvitella, miten elämäni muuttuu. Sain uskon ja Jeesuksen Kristuksen elämääni. Ei vieläkään ole aina helppoa, mutta hyvien päivien määrä on lisääntynyt.

        Yksi keino parempaan oloon on muistaa, mistä asioista voi olla kiitollinen. Kiitollisuus on hyvä olotila. Olen myös joutunut kohtaamaan kaunan ja katkeruuden olotiloja. Ne ovat pahimpia, suoraan sielunvihollisen järjestämiä, mistä sitten seuraa mielenmasennusta. Niitä tulee yhä vähemmän, vaikka välillä iskee vielä kunnon voimalla. Mutta en voi olettaa, että koko elämä muuttuu kertarysäyksellä. Mutta todellakaan en olisi voinut millään käsittää, minkälainen muutos elämääni voi tulla. Välillä tulee niitä päiviä, kun usko horjuu, onneksi ne ovat menneet ohi. Rukoileminen kannattaa, vähäisellä uskollakin saa apua kun pyytää. Uskoa voi myös rukoilla lisää.

        Älä anna periksi, kyllä sinua rakastetaan, vaikka heikolla hetkellä en itsekään uskonut siihen. Näin kaiken pitkään ihan mustana ja synkkänä. Ja syytin itseäni epäonnistumisista. Se oli varmaan se pahin asia, se omaan itseen kohdistunut viha. Se imi kaikki voimat. Nyt pystyn toimimaan, olen elämässä kiinni. Opettelen elämään ja vältän suorittamista. Itselle armollisena olo on oikein hyvä oppi.

        Olet tärkeä ja rakas Jumalalle, Hänen ainoa poikansa kuoli ristillä meidän ihmisten syntien vuoksi, jotta voisimme ottaa hänet sydämeemme ja saisimme ikuisen elämän. Jaksamista sinulle ❤️🙏


    • Anonyymi

      Terapia, lääkkeet ja harrastus. Kuulostaa helpolta, mutta takaan että se ei ole. Pystyt siihen kuitenkin. Löydät itsesi uudestaan kokeilemalla asioita mitkä saa ajatukset keskittymään siihen mitä teet ja huomaat, että elämä ei ole hohdokasta, mutta ei enää huonoakaan. Pikkuhiljaa saat kiskottua itsesi pinnalle. Uskon, että pystyt siihen.

      Terveisin: Melkein tapoin itseni pari vuotta sitten.

      • Anonyymi

        Liikunta vaikka kävely päivittäin. Siitä voi vaikka aloittaa sen harrastamisen.


    • Anonyymi

      Siunausta 🙏🏻❤️ Pian muistat taas, että kuka pohjimmiltaan olet ja helpottaa! Et ole aiempien tekojesi tai ajatustesi vanki, voit aina aloittaa alusta.

    • Anonyymi

      Toi häpeäkokemus on usein ahdistuneisuuden, itsetuhoisuuden ja syömishäiriöiden taustalla. Häpeä sisältää mm. riittämättömyyden, erilaisuuden, epäonnistumisen, torjunnan tuntemuksia, joiden piilottelu vie energiaa.
      Usein häpeä on muistikuvina mielessä, se pitäisi sanallistaa ja hyväksyä katsomalla ulkopuolisen silmin. Tuo häpeän tunne pitää irrottaa omasta persoonasta ja nähdä se tapahtumista johtuvana.
      https://www.suhdesoppa.fi/itsetuntemus/elamaa-kahlitseva-hapea/

      • Anonyymi

        Hieno kommentti👍


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hieno kommentti👍

        Häpeän kokemus on piinaavaa ja kuristavaa.
        Oma mieli on valitettavasti pahin rankaisija ja muistuttaja huonoista ajoista elämässä. Itseä täytyy muistuttaa päivittäin hyvistä asioista ja kehua itseä vaikka kuinka pienistä asioista. Siitä se mieli alkaa muuttua pikkuhiljaa ja negatiiviset ajatukset jää vähemmälle. Aloittajalle tsemppiä, älä luovuta nyt. Elämällä on vaikka mitä ihanaa sulle vielä🥰.


    • Anonyymi

      Ihan kuin omasta kynästä. Älä itseäsi tapa. Kamppailen melkein päivittäin samojen asiooden kanssa. Tuntuu että ihmiset haluavat minun tappavan itseni yms. Yritä tehdä jotain että saat pahat ajatukset pois mielestä. Pidä itsesi kiireisenä niin ettet ehtisi ylikuormittaa mieltäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      87
      4362
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3584
    3. 202
      2971
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      69
      2800
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1260
    7. 60
      1236
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1052
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      963
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      58
      949
    Aihe