Se kun se ite rokotus ei mittää aata loppuillopuks, vähä ehken lievittää oerreita korkkeinttaa.
Sitä taattii tulloo, vaekka oes kuin piikitetty. Nii, männöö kans toessiin immeissiin.
Minnuuhi on rökötetty, sen kaekenmualiman taatija vasttaan iänkaeken, vaen niinppään tulla tupsahti satiaeset aekonnaan, vaekken ku läheltä kulin "semmosta" lähdettä.
Kyl suosittelisin pitämmään etäisyyttä, varsinkin nykyään, sillä koskaanhan ei voitietää, jotta millä oksalla se ...u isttuu.
Joten: Älkää kosketelko toisianne, vaan siitä huolimati, hyvvee jatkkoo.
Sitä taattii tulloo, vaekka oes kuin piikitetty. Nii, männöö kans toessiin immeissiin.
Minnuuhi on rökötetty, sen kaekenmualiman taatija vasttaan iänkaeken, vaen niinppään tulla tupsahti satiaeset aekonnaan, vaekken ku läheltä kulin "semmosta" lähdettä.
Kyl suosittelisin pitämmään etäisyyttä, varsinkin nykyään, sillä koskaanhan ei voitietää, jotta millä oksalla se ...u isttuu.
Joten: Älkää kosketelko toisianne, vaan siitä huolimati, hyvvee jatkkoo.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Koneinsinöörit on rokotusjonossa ensimmäisenä
Johan tuo rokotus eilen alkoi, verottaja muisti uudella rokotustodistuksella.
Netissä kerrottiin, että tätä vauhtia kaikkien suomalaisten rokotus vie aikaa 11,5 vuotta. Jos saisi pikkuisen vauhtia toimintaan, voitaisi homma hoitaa n. 5 vuodessa.
Eipä kukaan olisi uskonut, että näin tehokasta on meidän terveydenhoitomme. Koko syksy on ollut aikaa pohtia, miten rokotus toteutetaan, eipä ole pohdittu, on vain oleskeltu ja katseltu tilannetta.
Nyt on pistetty hlö kuntaa jo kymmenen päivää. Oikeasti olisi pitänyt hoidella heidät kaikki. Ei väliä, kenellä on loma tai vapaapäivä, rokotukseen tullaan, kun käsketään, eikä silloin, kun itselle sopii.
Saapas nähdä, miten jatkuu, voi olla melkoista takkuamista ja kangertelua. Entäs, jos mummot huonon kuntonsa vuoksi eivät pääse rokotuspaikalle? Käykö rokottaja kotona, vai jäävätkö mummelit ilman vai kuka maksaa kyydit?
Asia sinällään on, tuleeko rokotteita tarpeeksi. Tähän asti on ollut nihkeää, rokotteita on Suomi saanut vain pikkumääriä, onko toivoakaan isommista eristä.
Pääministeri tuijotti silmät suitsinrenkaina ripsenkään rävähtämättä kun päästi suustaan sammakon, "olisin toivonut nopeamman lähdön rokotuksille".
Hei, Sannamari! Pääministeri ei toivo, vaan käskee!! Hän on päällikkö, jos hän vain toivoo, sen mukaan muut eivät edes toivo, vaan ovat kuin eivät tietäisi mistään mitään.
Tämän takkuilun mukaan Suomi ei ole kovin kaksinen maa hoitamaan tämänkaltaisia asioita, joka on noloa, kun on kuviteltu olevamme kärkikastissa terveydenhoitoasioissa. Jos meinataan saada ihmiset rokotettua, pitää rokotuspaikkoja olla tarpeeksi, samoin rokottajia, jotka hoitavat hommansa, ilman kuulumisten kyselyitä ja seurustelua. Niiden aika on joskus tulevaisuudessa.
Suomen on vaadittava tarpeeksi rokotteita, jos ollaan vain vaatimattomasti hiljaa, jäämme osattomiksi kuin Ronkaisen vanhin poika. Isoimmat maat pitävät puolensa ja kahmivat tarpeeksi.
Ennen vanhaan oli koko kansalle aika ajoin keuhkokuvaus, jonne oli mentävä. En muista, minä vuonna se loppui, mutta itsekin ehdin käydä monta kertaa. Kuvaus oli Rantalassa metkan vastapäätä ja taisi olla myöhemmin terkassakin.
Kuvauksiin oli mentävä aakkosjärjestyksessä, esim. A - M alkuiset sukunimet 1 - 3.3.
Siellä seisottiin jonossa ja jono liikkui aika nopsaan. Tietysti miehet eri päivinä kuin naiset.
Ne kuvaukset osattiin järjestää, ei mitään ongelmaa. Nyt tuntuu olevan liian viisasta porukkaa, kyllä suuta osataan soittaa ja antaa jos jonniinmoista lausuntoa, mutta käytännön työtä ei osata, eikä se kiinnostakaan. On paljon hienompaa tällätä pärstänsä teeveehen antamaan asiantuntijalausuntoja.
Muuten, Suomeen on tulossa 2000 taikkusairaanhoitajaa. Ikään kuin täällä ei olisi tarpeeksi työttömiä koulutettaviksi hoitoapulaisiksi tai lähihoitajiksi.
Ennemmin maksetaan taikkujen koulutus ja kielenopetus kuin omien. Eihän taikkuja vastaan ole mitään, mutta sitä vastaan on, että omat maksakoot oppikulunsa.
Eikös ne somalirouvat ala valmistua, on kulunut jo parikymmentä vuotta, kun kyselivät kuka hoitaa teitän vanhukset? Ei taida heistä tulla muuta kuin lasta, ei siis p...kaa.
Yksityinen firma niitä thaimaalaisia on tänne värkkäämässä. Saadaan halpaa työvoimaa ja osingot kasvaa. Rumaa peliä.
Mitä rokotuksiin tulee, niin pitää ihmetellä, mikä hätä niiden saamisella on nyt. Maskitkin oli salajuoni, rokotukset sirujen asettamista varten ja nousi kulkutautimyönteistä porukkaa: minua ei rokoteta! Nyt sitten huuto yltyy, miksei rokoteta, nyt ja heti ja minäminäminä ekaksi.
Kuonokoppien käyttäjät ja rokotusta haluavat kyselevät aikataulun perään, eivät suinkaan paksunahkaiset, joihin ei tartu muu kuin luumätä.
Kannattaa kyselläkin, niin onnettomalta näyttää verkkaisuus ja hitakaisuus rokotusten suhteen.
Tässäkään asiassa Suomi ei ole mallimaa, pikemminkin mallimaa siinä, miten ei pidä toimia.
Lieksan guppa ja dippuri rokotukset alkaa maaliskuussa!
THL
Sinun päähäsi on laitettava kusen sekaan ainakin litra rokotetta tuohon kuppa pakkomielteen hoitoon.
EU määrää että Suomi on rokotteiden saanissa B sijalla, ensin tärkeämmät maat saavat rokotteet. Marin ei uskalla vaatia enempää vaan ottaa ne rokotteen rippeet mitä sattuu jäämään. Kerkiää kuolla suuri määrä ihmisä maassamme ennekuin edes puolet kansastamme on rokotettu.
Mutta meille lieksaan tuli enemmän kupparokotetta kuin millekään muulle maalle, et nautitaan siitä!
Jospa sinunkin pääsi tulee sitten kuntoon.
Ensin persut huutavat, että ei ole koronaa, maskeja ei tarvita. Seuraava huuto: maskeja ei ole riittävästi. Sitten kielletään koko korona ja varsinkin rokotukset. Niissähän asennetaan mikrosirut jokaiseen ja otetaan dna näyte.
A vot. Sitten huudetaan että missä ne rokotukset viipyvät. Osaisivatkohan päättää viimein mitä mieltä ovat. Tuuliviirit.
Joo, ja demarit sanoi että kaikille rokotetta riittää ennen juhannusta, mutta eihän Marin sitä pystynyt hoitamaan, vaan ehkä tämänvuoden lopulla on osa kansastamme rokotettu. Tietäähän sen kun se marin mielistelee EU:ta ja antaa 6 miljardia sinne ja saamme ehkä 3 miljardia takaisin. Marin oli silmät pyöreinä kuin peura ajovaloissa kun kehui tekemäänsä rahalahjoitusta EU:lle. Eihän ne tuolla meiningillä rahat riitä mihinkään.
Tuo oli mulle uutta että persut on kieltänyt rokotukset ja maskit, vaikka valtion rahat meni maskeihin mutta ei saatu kuin sutta ja sekundaa tilalle. Mikrosiru on demarien salaliittoteoria, sillä missään rokotteissa niitä ei ole. Demarit on mestareita syyttämään persuja omista mokailuistaan.
Demarien salaliittoteoria on nyt selvinnyt! Mikrosirua ei ole löydetty ja rokotteen kaavakin on selvinnyt.
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/3a902181-f5e8-4296-bfa6-39822f65d436
Taas on yksi turkulainen persu möläyttänyt, että korona saisi tappaa kaikki mamut Turusta. Tynkkynen on "jyrähtänyt" että "tällaisille ajatuksille ei ole persuissa sijaa". Mutta kun persuissa juuri nimenomaan on sijaa tällaisille ajatuksille, niin siksi näiden ajatusten kannattajat juuri hakeutuvat persuihin. Ne on muut puolueet joissa tällaisille ajatuksille ei ole sijaa.
Hyvä, että jotkut ymmärtävät tämän matutuspelleilyn ja myös uskaltavat sanoa sen.
Eläisivät omissa maissaan, niinkuin mekin teemme. Jos suomalainen menee minne tahansa muualle, ei hän painu ensitöikseen paikalliseen sossuun kyselemään tarhaustaan ja muonarahaa. Hän painuu paikalliseen baariin ja käyttää omia rahojaan.
Tämä Suomi alkaa olla yhtä valtavaa turvaverkkoa irakeille, afgaanille ja afrikaanoille. He lilluvat siellä verkossa, me turpamme takaajat olemme tippuneet alas jo aikoja sitten. Asia erikseen ovat arvoisat isis- rouvat, jotka ovat ylintä kastia turvakategoriassa. Heidän ansiostaan meillä on tuplaturvaus.
Rouvia jälkikasvua on turvattava meiltä ja pahalta maailmalta, meitä ja maailmaa on turvattava heiltä.
Suomen sos-tädit miettivät kuumeisesti, mitä tälle porukalle on tehtävissä, vai antaako ajan hoitaa, niinkuin käy myös rokotuskampanjalle. Katellaan ja kuulostellaan, osan hoitaa aika, osaa ei mikään eikä kukaan.
Hallitus Sannamarin johdolla tuijottelee rävähtömättömin silmin ja ripset ojossa kuka minnekin. Asiat eivät ole kenenkään hoidossa eikä kukaan sitä tohdi ääneen sanoa.
Haetaan vain loputkin "suomalaiset" äitykät ynnä lapsukaiset "kotiin" ja erikoisturvan piiriin.
Pian meillä on ihan ikioma kylällinen isiksiä, siinä riittää sos tantoille leikkikenttää.
No ei ihme jos persujen suosio kasvaa kokoajan.😀
Ei joka paikkaan pidä sotkea politiikkaa. Hyvien asioiden puolella luulisi olevan kaikkien puoluekannasta välittämättä. Tietysti mikä nyt on kunkin mielestä hyvä tai paha. Aina on niitä, joiden mielestä mikään, mitä muut esittävät, ei ole hyvä tai kannatettavaa. Vain minun esittämäni on se paras ja tärkein.
Siksi immeinen voisi joskus ajatella omilla aivoillaan riippumatta minkään puolueen liekassa.
Persut ja Kokoomuskin pikkuhiljaa ja jotkut muut hyvin varovasti ovat alkaneet käsittää matutuksen edut ja haitat. Etuja on vaikea luetella, se lista on hyvin lyhyt. Jos saisimme tänne oikeita asiantuntijoita tekemään työtä, se olisi etu. Niistä maista, joista tänne tullaan oleskelemaan, ei muita asiantuntijoita heru kuin oleilun erikoismiehiä.
Pelkästään väkiluvun lisäämiseksi ei heitä tarvita, tulemme juttuun paremmin ilman heitä. Sitäpaitsi, eivät kai miekkoset keskenään lisäänny.
Kulut tyhjänpäiväisestä vieraitten elättämisestä ovat valtaisat. Tuntuu, että kaikki eivät edes tajua, miten kalliiksi tulee liiallinen nöyristely, anteliaisuus ja mukavuus. Elätämme velalla ulkomaan eläviä. Eihän se voi olla oikein?
Rikollisuus on lisääntynyt, turvattomuus paikkakunnilla, joissa vieraita on runsaasti, on heikentynyt. Etelän urhot ovat nopeita liikkeissään, he elävät niinkuin kotimaissaankin, naiset ovat heille pelkkiä piikoja, samoin nuoret tytöt. Sapelikäsi on herkkä. Oikeudenkäyntikulut hurjat, vankiloissa matuja on paljon, lievistä tuomioista huolimatta.
Kuka tykkää tällaisesta Suomesta?
Matujen ylläpitoon käytetyt rahat pitää sijoittaa omaan kansaan ja omien työttömien koulutukseen. Kyllä valtio maksaa aikuisten uroiden koulutuksen, mutta ei aikuisen suomalaisen työttömän koulutusta, miksi ei?
Suomalainen työtön saattaa päästä työnsyrjään kiinni uudelleenkoulutettuna mutta kuka ottaa matun työhönsä? Eikä heidän työmotivaationsa taida olla parasta A-luokkaa, niin harvinaista on nähdä matu tekemässä muuta kuin notkumassa kauppojen eteisissä tai pönkittämässä seinää.
Ekat gupparokotteet piikitetään tänään ja pian on kaikki rokotettu, nyt toimitaan eikä vaan meinata!
JOKO SAIT PÄÄHÄSI ROKOTTEEN?
Kumpaan päähän se otetaan? Pyllynposkeen vai siihen, jossa sisuskumi paistaa?
Lieska rasseille pitää antaa persurokotus...