Arvolisäveron maksaminen EU:n ulkopuolelta tilatessa

Anonyymi

Heippa! Olen siis tilaamassa Iso-Britanniasta mutta sehän ei ole enää osa EU:ta. Tullin sivuilla sanotaan että ” yli 22 euron arvoiset lähetykset ja maksettava arvonlisävero, joka on yleensä 24 prosenttia” joten rupesin etsimään netistä sivua jolla kerrottaisiin tuosta ihmeellisestä verosta, mutta mitään selkeää ei löytynyt. Eli kysymykseni on:
Maksaako yritys jolta tilaan, arvolisäveron vai maksanko minä? Jos maksan, niin missä vaiheessa maksu suoritetaan?

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinä maksat kun tavara tulee suomen tulliin - teet netissä tuontitavaran tullausilmoituksen ja msksat alvin ja muut maksut jonka jälkeen saat vasta tavaran haltuusi.

    • Anonyymi

      Jos hyvin käy, säästyt tullilta. Itse tilasin, tosin muutama päivä ennen vuodenvaihdetta, Englannista E14-kantaisia kärkipääpeilillä varustettuja hehkulamppuja. Lamput oli valmistettu Puolassa ja ne lähetettiin Hollannissa sijainneesta varastosta.

      Toisin sanoen kaikki Englannista tilattava ei tule Englannista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe