Heippa! Olen siis tilaamassa Iso-Britanniasta mutta sehän ei ole enää osa EU:ta. Tullin sivuilla sanotaan että ” yli 22 euron arvoiset lähetykset ja maksettava arvonlisävero, joka on yleensä 24 prosenttia” joten rupesin etsimään netistä sivua jolla kerrottaisiin tuosta ihmeellisestä verosta, mutta mitään selkeää ei löytynyt. Eli kysymykseni on:
Maksaako yritys jolta tilaan, arvolisäveron vai maksanko minä? Jos maksan, niin missä vaiheessa maksu suoritetaan?
Arvolisäveron maksaminen EU:n ulkopuolelta tilatessa
Anonyymi
2
145
Vastaukset
- Anonyymi
Sinä maksat kun tavara tulee suomen tulliin - teet netissä tuontitavaran tullausilmoituksen ja msksat alvin ja muut maksut jonka jälkeen saat vasta tavaran haltuusi.
- Anonyymi
Jos hyvin käy, säästyt tullilta. Itse tilasin, tosin muutama päivä ennen vuodenvaihdetta, Englannista E14-kantaisia kärkipääpeilillä varustettuja hehkulamppuja. Lamput oli valmistettu Puolassa ja ne lähetettiin Hollannissa sijainneesta varastosta.
Toisin sanoen kaikki Englannista tilattava ei tule Englannista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1695467
- 114238
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513685Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032995Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62138- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121398Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621244Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4091224