Yksityiset parkkivalvojat huomio. Täyssähköautot ja ladattavat hybridit alkavat yleistymään selvästi facebook "Sähkoautot - Nyt!" keskusteluryhmän perusteella. Monia harmittaa suuresti että "dinoautot" (polttomoottoriautot) laittavat parkkiin selvästi merkittyihin sähköautojen paikoille (jopa ruudun vihreä väritys jonka varmasti huomaa) eikä pääse sähköautoa lataamaan, koska latausaseman johto (tai oma johto liitetään latauspistokkeeseen) ei riitä viereiseen ruutuun. Moni kaipaa sakotusta väärinpysäköiville polttomoottoriautoille. Kuvittele tilanne jos sinun pitäisi päästä polttomoottoriautoasi tankkaamaan huoltoasemalle ja sähköautot ovat tukkineet poltoainepumppujen alueet eikä voi bensaa/dieseliä tankata, niin herättäisikö se vastaavaa ärtymystä ellei jopa "kostoraivoa" edes huutelun nimissä? Muutamat yritykset tarjoavat ilmaista latausta sähkön osalta esim. lidl, joten silloin latauspisteen käyttö saattaa olla yllättävän suosittua vaikka puhutaankin vain 1-3 euron hyödystä (max tunnin lataus lidl ja mitä auto suostuu latausta ottamaan vastaan). Vuositasolla alkaakin olla merkitystä ilmaisella sähköllä jos sitä useita kymmeniä kertoja pystyy hyödyntämään sujuvasti asiointinsa yhteydessä esim. kauppakeskuksissa.
Onko jotain keinoja yksityisillä parkkifirmoilla alkaa sakottamaan latauspisteiden väärinkäyttäjiä esim. täyssähköauto on ruutuun parkkeerattu, mutta ei ole viitsitty edes näön vuoksi latausjohtoa laittaa (ei aio ladata)? Varmaan vaatii normi sopimuksen latauspisteen omistajan kanssa ja asialliset kyltit? Pysäköintikiekko max 2h myös sähköautoille latauksen sähköautoruutuun, jotta ne oikeasti myös vapautuvat muillekkin?
Tässä olisi yksi bisnes, jolle olisi kysyntää, jotta sitä halpaa/ilmaista sähköä riittää myös muille.
Latauspisteiden merkittävään ruuhkautumiseen suomessa on vielä matkaa, mutta norjassa se on jo arkipäivää kun siellä on PALJON sähköautoja. Mutta sakottamisen kysyntä nousee kuitenkin lähivuosina suomessakin varmasti.
Latauspisteitä on yllättävän paljon, kuten kartalta näkyy, joten latauspisteiden omistajiin vain yhteyttä. Pääkaupunkiseudulla yli 300kpl jo pelkästään ja koko ajan rakennetaan lisää. Yrityksetkin heränneet että sähköautoilijoilla on rahaa ja halua odotellessaan kuluttaa rahaa jolloin ei ole niin suurta merkitystä maksaako kahvi pulla 4e vai 5e kun jotenkin sitä aikaa pitää kuluttaa. Pikalatausasemat (huomattavasti nopeampi suurteholataus) ovat maksullisia yleensä, mutta kyllä monia silloinkin harmittaa jos dino on tukkinut latausalueen.
https://latauskartta.fi/#
https://corporate.lidl.fi/vastuullisuus/ymparisto/sahkoauto
https://www.motonet.fi/fi/sivut/motolataus
https://www.abcasemat.fi/fi/polttoaineet/sahkoauton-pikalataus
Jotkut ovat myös aktiivisia mielipahan purkamisessa, joten sillekkin löytyy oma ryhmänsä facebookista "Latauspisteiden väärinkäyttäjät", joissa on myös kuvattu jopa täyssähköautoilijoitakin kertoen taustoista. Itsekkäitä autoilijoita löytyy siis kaikista yhteiskuntaluokista.
https://www.facebook.com/groups/1817385365141188
Sähköauton latausruudun väärinkäyttö
7
476
Vastaukset
- Anonyymi
Viimeisenä olisi tullut golffarit mieleen latauspaikkojen väärinkäyttäjinä.
https://stlg.fi/tiedote-pysakoinninvalvonnan-alkamisesta/- Anonyymi
Hyvä elintaso aiheuttaa myös kpäisyyttä. En yhtään ihmettele ettei golffari "jaksa" kävellä hieman kauempaa parkista.
- Anonyymi
Jos sähköautojen ruutu kaukana ns. pääovesta saa olla rauhassa. Jos taas on paalupaikalla ajan siihen ja vittuakaan välitän siitä, että allani vanha paha diesel Mercedes. Eli ongelma ratkee kunhan suunnitellaan S-autojen latauspaikat pihan perälle.
- Anonyymi
Se on kyllä harmi, jos siihen Mersuun tulee pari naarmua tai sen sivupeili menee rikki.
- Anonyymi
Kerro missä käyt tankkaamassa diesel mersuasi niin voidaan sitten sähköautoilla tukkia diesel pumput ihan vain kun ei ittuakaan jakseta välittää.
- Anonyymi
Helsingissä pahempi ongelma on yleinen pysäköintipaikkojen väärinkäyttö.
Niihin on laitettu pyörätelineitä ja jopa baarien terasseja, talvisin niissä säilytetään lumikasoja.- Anonyymi
Kirsikkana kakun päällä, pysäköintivirhemaksu tulee, jos ajat maasturin laillisella pysäköintipaikalla olevan lumikasan päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998