Huolestuttava koronamuunnos

Anonyymi

On tämä pirullista aikaa. Juuri kun rokotukset ja kesän lähestymiset antavat valonkajoa tunnelin päässä, niin sitten aletaan uutisoida kaikenlaisista koronamuunnoksista eli -mutaatioista, kuten vaikkapa tämä:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/15aad7de-9093-4def-ab7f-1d4ba13fa591

Iso-Britanniassa jyllää entuudestaan muunnos, joka tartuttaa väkeä siellä nopeasti ja nyt pelätään sitten tätä Etelä-Afrikkalaista versiota, jota muuten on meillä Suomessakin jo.

No, toivottavasti rokotteet tepsivät niin hyvin, että korona rauhoittuisi ja kesästä tulisi normaalihko.

Kun niitä rokotteita vain saisi... Näyttää siltä, että STM edelleen miettii, että kenellä niitä pitäisi antaa ja Suomen hallitus toivoo, että rokotuksia tapahtuisi. Kun mietitään ja toivotaan eikä toimita, niin asiat edistyvät hitaasti. Eikä niitä rokotteita kaikille kuitenkaan riitä, mutta ehkäpä naapurimaihin ja muihin sellaisiin maihin riittää, josta tänne kuljetaan ja johon täältä kuljetaan. Mutta eipä sekään näytä kovin lupaavalta...

8

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksei Suomessa aleta kehittämään omaa korona rokotetta,kun aina kehutaan että ollaan muka niin kehittynyt ja paras valtio"kaikissa asioissa". Turhaa lässytystä kyllä kuullaan päättäjiltä jatkuvalla syötöllä,mutta kun tosipaikka tulee jää sille tasolle.

    • Anonyymi

      Vertailun vuoksi lähes 9 miljoonan asukkaan Israelissa on rokotettu jo enemmän kuin joka kymmenes kansalainen. Israelissa rokotetaan joka päivä 150 000 kansalaista, kun Suomessa tahti on muutama tuhat.

      • Anonyymi

        Israel on tietysti aivan eri asia kuin Suomi. Vihollisvaltioiden ympäröimänä siellä osataan pitää kansalaisista huolta kaikissa tilanteissa.


      • Anonyymi

        Suomi on banana valtio siksi vain muutama tuhat rokotettua jos sekään pitää paikkaansa.


    • Anonyymi

      Pirkanmaalla koronatapaukset RAJUSSA KASVUSSA. Ei ole tietoa onko mutaatio liikkeellä vai mistä kyse. Nyt kannattaisi pysyä kotona, jos mahdollista.
      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000007724145.html

      • Anonyymi

        Vesilahtelaiset on aina pysynyt kotona, korkeintaan käynyt naapurissa, seurauksena paljon hulluja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vesilahtelaiset on aina pysynyt kotona, korkeintaan käynyt naapurissa, seurauksena paljon hulluja.

        Onko sinulla omakohtaista kokemusta suuressa suvussasi? Kysyy ei syntyperäinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe