On tämä pirullista aikaa. Juuri kun rokotukset ja kesän lähestymiset antavat valonkajoa tunnelin päässä, niin sitten aletaan uutisoida kaikenlaisista koronamuunnoksista eli -mutaatioista, kuten vaikkapa tämä:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/15aad7de-9093-4def-ab7f-1d4ba13fa591
Iso-Britanniassa jyllää entuudestaan muunnos, joka tartuttaa väkeä siellä nopeasti ja nyt pelätään sitten tätä Etelä-Afrikkalaista versiota, jota muuten on meillä Suomessakin jo.
No, toivottavasti rokotteet tepsivät niin hyvin, että korona rauhoittuisi ja kesästä tulisi normaalihko.
Kun niitä rokotteita vain saisi... Näyttää siltä, että STM edelleen miettii, että kenellä niitä pitäisi antaa ja Suomen hallitus toivoo, että rokotuksia tapahtuisi. Kun mietitään ja toivotaan eikä toimita, niin asiat edistyvät hitaasti. Eikä niitä rokotteita kaikille kuitenkaan riitä, mutta ehkäpä naapurimaihin ja muihin sellaisiin maihin riittää, josta tänne kuljetaan ja johon täältä kuljetaan. Mutta eipä sekään näytä kovin lupaavalta...
Huolestuttava koronamuunnos
8
89
Vastaukset
- Anonyymi
Miksei Suomessa aleta kehittämään omaa korona rokotetta,kun aina kehutaan että ollaan muka niin kehittynyt ja paras valtio"kaikissa asioissa". Turhaa lässytystä kyllä kuullaan päättäjiltä jatkuvalla syötöllä,mutta kun tosipaikka tulee jää sille tasolle.
- Anonyymi
"Miksei Suomessa aleta kehittämään omaa korona rokotetta"
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomalaisryhman-nenasumutekokeissa-hyvia-tuloksia-pistosrokotteen-teho-koronaa-vastaan-mysteeri-rokotetutkin-voisivat-yha-levittaa-virusta/7972740
"Nenäsumute näyttää kokeiden perusteella lupaavalta itse tartunnnan estämisessä. Saksilan mukaan nenän kautta annosteltava rokote on näyttänyt aiheuttavan voimakkaan immuunivasteen.
– Intranasaalisesti [nenän kautta] annosteltava rokote antaa potentiaalisesti hyvin tehokkaan steriloivan immuniteetin. Silloin tartunta voidaan pysäyttää aivan alkuvaiheessa. kuin sitä oikeastaan onkaan."
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007657738.html
"Hankkeella on kuitenkin suuri pulma: raha. Käynnissä olevien hiirillä tehtävien kokeiden jälkeen tutkimuksessa edetään ihmisillä tehtäviin kokeisiin, jotka ovat vaihe vaiheelta kalliimpia."
- Anonyymi
Vertailun vuoksi lähes 9 miljoonan asukkaan Israelissa on rokotettu jo enemmän kuin joka kymmenes kansalainen. Israelissa rokotetaan joka päivä 150 000 kansalaista, kun Suomessa tahti on muutama tuhat.
- Anonyymi
Israel on tietysti aivan eri asia kuin Suomi. Vihollisvaltioiden ympäröimänä siellä osataan pitää kansalaisista huolta kaikissa tilanteissa.
- Anonyymi
Suomi on banana valtio siksi vain muutama tuhat rokotettua jos sekään pitää paikkaansa.
- Anonyymi
Pirkanmaalla koronatapaukset RAJUSSA KASVUSSA. Ei ole tietoa onko mutaatio liikkeellä vai mistä kyse. Nyt kannattaisi pysyä kotona, jos mahdollista.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000007724145.html- Anonyymi
Vesilahtelaiset on aina pysynyt kotona, korkeintaan käynyt naapurissa, seurauksena paljon hulluja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vesilahtelaiset on aina pysynyt kotona, korkeintaan käynyt naapurissa, seurauksena paljon hulluja.
Onko sinulla omakohtaista kokemusta suuressa suvussasi? Kysyy ei syntyperäinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot13417256Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss449953Vasemmistoaate on aatteista jaloin
Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?183626Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333143Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142840Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252762"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita522638Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762513Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen
"Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen341757- 1181647