Poliiseja Arkadialle.

Anonyymi

Hallituksen on nyt syytä ottaa tosissaan äärioikeiston kiehuminen usassa. Sama voi toistua meilläkin, kuten Presidentti Niinistö varoitti. Poliisivartiointia olisi lisättävä ihan huomattavan paljon, ennenkuin sisut ja sen sellaiset Odinit persujen oikealta laidalta aktivoituvat.

22

73

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu , poliisi , palokunta ja venäjän kansalliskaarti turvaamaan sossuja .

    • Anonyymi

      Jos hallitus tuntee olonsa uhatuksi, ei sen ainakaan perussuomalaisia tarvitse pelätä. Kyllä niitä väkivaltaisia ryhmiä löytyy Suomesta jokaisesta populistisesta kansalaisryhmästä. Aktiivisempia niistä ovat ryhmät, jotka tunnustavat vihervasemmistolaista politiikkaa mutta eivät ole varsinaisia poliitikkoja. Esim. aikanaan Koijärvi-liike, kettutytöt,
      ilmastoativistit ja monet muut näiden kaltaiset populistit.

      • Anonyymi

        Vihreillä on jo kokemusta laillisesti valitun eduskunnan häpäisemisestä roikkumalla pylväissä. Vaara on sillä suunnalla.


      • Anonyymi

        ano 17:00 onpa vaarallista porukkaa. Montako mahtoivat tappaa nää hirveet Koijärveläiset ja kettu-tytöt? Taisivat peräti vallata eduskunnankin Ja ottaa panttivankeja. Vai miten se meni?


    • Anonyymi

      Ei saa antaa pelolle valtaa!

    • Anonyymi

      Suomi ja eduskunta on ennenkin ajettu polvilleen traktorimarsseilla ja "sonnan" ajolla Helsingin kaduille. Mäntsälään tulivat kepumaalaiset kaatamaan hallitusta ja presidenttiä.
      Kyllä vaara piilee maalla ei kaupungin viherpipertäjissä. Tämän vuoksi meillä Suomessa lähes Euroopan suurimmat maataloustuet. Näillä maataloustuilla syötetään sianlihaa Kiinan yläluokalle , Suomalaisten jonottaessa makaroonia kadulla.

    • Anonyymi

      Tavalliset suomalaiset ei ryhdy mellakoimaan, mielenilmauksia järjestetään melko vähän. Sipilän hallitusta vastaan järjesti joku demokratiaa vastustava ääriliike.
      Sipilän hallitus nautti eduskunnan luottamusta joten aivan laillinen ja eduskunta oli kansanäänestyksellä valittu perustuslain mukainen.

    • Anonyymi

      No hätä.
      Traja lupasi taannoin, että punakaarti on järjestäytyneenä ja valmiina jos äärioikeisto antaa aiheen aloittaa vallankaappaus.

    • Anonyymi

      Syytä olisi jo tarttua Suomessa perussyihin;
      Katse kohdistettu vain EUhun ja ulkomaihin.

      Jotain on Suomen sisäpolitiikassa mennyt pahasti vinoon, kun
      huumeita valuu Suomeen, nuorison törkeä väkivaltainen käyttäytyminen lisääntynyt. Syy sekakäyttö. Liikenteessä jää kiinni jo useimmin huumeiden käyttäjät. Nuorison idoleita, julkisuuden henkilöitä jää huumeista kiinni...vuosikausia on vain yksisilmäisesti nähty kuinka tupakointi ja alkoholin käyttö vähentynyt nuorilla.
      Nuorisokodeista karkuteillä satoja nuoria vuodessa.
      Laittomia aseita, jengejä, valuu Suomeen.
      Poliisia vastustavat uhriutuvat ja poliisit joutuu tutkintaan.
      Ruokajonoissa väki kasvaa......

      Sitä järkeä ja jonkinlaista rotia jo kaipaa poliitikoilta ja puolueilta. Jämäkkää toimintaa kansan hyväksi. Ei jatkuvaa kilpailua ykköspaikasta, ei vastakkain asettelua. Syyllistä on turha etsiä ääriliikkeistä. Ottakaa vastuu, olette kaikki olleet hoitamassa kansan asioita, tehneet hallituksessa politiikkaa!
      Valtamedia voisi myös ottaa vastuun uutisoinnistaan ja sen sisällöstä.

      "äärioikeiston kiehuminen usassa...", siellä joukossa oli suurin osa varmasti aivan tavallisia kansalaisia, jotka olivat saaneet tarpeekseen sadoista mielenosoituksista ja mellakoista, eivätkä ne huumemafioiden ja jengien valtataistelut ole sieltä mihinkään kadonnut vaikkei niistä uutisoida Suomessa.
      Sen voi vain kuvitella, mitä Suomessa tapahtuisi kun yhtä suurta valtaa käyttävät voittaisi ja vaalilupauksensa mukaisesti; vapauttaisivat rajat pakolaisille, antaisi laittomasti maassa oleville kansalaisuuden, laillistaisi kannabiksen, sekä nostaisi veroja.
      Vastuu on poliitikoilla ja heidän päätöksillään miten Suomessa käy!!

    • Anonyymi

      Kas, kun ei missään näy ns. äärioikeiston väkivalta Suomessa. Sen sijaan Suomeen hallituksen toimesta ja valtion varoin kuskataan terroristeja Suomeen ja terroristit levittävät julmaa ismiään somessa.

      Pitäisi osata nähdä todellinen uhka eikä höpöttää turhasta! Suomalaiset ovat rauhallista kansaa, toinen luonne on ulkomaalaisilla.

    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-11395718

      Kyllä aloittaja on oikeassa. Huolissaan tulee olla persujen äärioikean siiven toiminnasta ja julkaisuista. Valitettavasti Suomessa ei ole vasta mediaa, kun virallinen media näyttää jopa myötäilevä persujen vaihtoehtoisen faktan tuotantoa.

      Mistä pursuaa tuo persujen naisten, jopa äitien, naisvihamielisyys? Eihän se voi pelkästään olla poliittinen brändi, jolla saadaan kannatusta?

      • Anonyymi

        Mistä sinun vihasi Suomen ja suomalaisten puolustajia Persuja kumpuaa? Itse en vihaa muuta kuin väkivaltaa ja pahaa ja minua surettaa nykyiset pahan ja ruman puolustaminen, jota tekee sinun kaltaisesi.

        Olet terroristien ja pahan puolella. Miksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä sinun vihasi Suomen ja suomalaisten puolustajia Persuja kumpuaa? Itse en vihaa muuta kuin väkivaltaa ja pahaa ja minua surettaa nykyiset pahan ja ruman puolustaminen, jota tekee sinun kaltaisesi.

        Olet terroristien ja pahan puolella. Miksi?

        Milloin persut lakkaavat ihailemasta ja puolustamasta venäjää? Voisitte lopettaa rehellisten suomalaisten haukkumisen ja mollaamisen. Persut alkakaa suomalaisiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Milloin persut lakkaavat ihailemasta ja puolustamasta venäjää? Voisitte lopettaa rehellisten suomalaisten haukkumisen ja mollaamisen. Persut alkakaa suomalaisiksi.

        En ihaile Venäjää, vaan ymmärrän, että suhteet isoon itänaapuriin pitää pitää kunnossa kuten presidentti Niinistö on tehnyt. Ei pidä uhmailla suuremmalleen, kuten Vihervasemmisto lapsellisuudessaan tekisi.

        Aikanaan on Neuvostoliitto auttanut Suomea kehityksessä hyvinvointivaltioksi, kun suurelle naapurille kävi kaupaksi mikä tahansa kauppatavara Suomesta. EU laittoi pakotteet Venäjälle Krimin valloituksen vuoksi, Suomi kuuliaisesti teki niinkuin EU määräsi ja kauppa itänaapurin kanssa hiipui varsinkin kun Venäjä laittoi Suomen kaupalle vastapakotteet. Saksa ovelasti käytti tilaisuuttaan hyväksi ja alkoi myydä maitotuotteita ym. mitä markkinoita Suomi menetti pakotteiden vuoksi.

        Näin toimii EU-mahti Saksa, käyttää hyväkseen muita EU-maita. Suomi kumartaa ja pokkuroi Saksaa ja Eu-ministeri Tuppurainen ( SDP) kuuluttaa, että Suomen etua ei tarvitse ajaa neuvotteluissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Milloin persut lakkaavat ihailemasta ja puolustamasta venäjää? Voisitte lopettaa rehellisten suomalaisten haukkumisen ja mollaamisen. Persut alkakaa suomalaisiksi.

        Enkä hauku enkä mollaa rehellisiä suomalaisia, vaan kerron mielipiteeni asioista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enkä hauku enkä mollaa rehellisiä suomalaisia, vaan kerron mielipiteeni asioista.

        Aiemmassa kommentissa kysyin, mistä vihasi Suomen ja suomalaisuuden puolustajia Persuja kohtaan kumpuaa.

        Toinen kysymys oli, että miksi olet terroristien ja pahan puolella. Kysyin kaksi kysymystä, johon kumpaankaan et vastannut. Eli en mollannut sinua millään lailla. Terrorismi on julmaa ja pahaa ja joka sitä puolustaa, lähtee pahan puolelle.

        Itse syyllistyt selvään Persujen mollaukseen. Yritä selvittää ajatuksesi ja miettiä mitä kirjoitat.


    • Anonyymi

      KOITA NYT TAJUTA KUMMISETA JA MUUT KIIMASET KOKOOMULAISET MITÄPÄ TEETTE KUN UHKA TULEE YLHÄÄLTÄ PÄIN OTATTEKO PESIS RÄPYLÄLLÄ RAKETIN KOURAAN HÄH. JOSPA SE PURKKI UI PINNANALLA KAUPPATORIN ALTAASEEN JA PUTKEE KUN PIKKUSEN KÄÄNTÄÄ SATTUU KOHTI.

      • Anonyymi

        Vaikuttaa siltä, että ainakin mielenterveyspalveluita pitää lisätä ja ehkä poliisejakin.
        Tuollainen meuhkaaminen muuttuu helposti väkivallaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikuttaa siltä, että ainakin mielenterveyspalveluita pitää lisätä ja ehkä poliisejakin.
        Tuollainen meuhkaaminen muuttuu helposti väkivallaksi.

        Ei tarvitse muuta kuin puoluekokouksen jatkoilla joku saa humalaisen kuningasidean ja silloin lähtee lapasesta.


      • Anonyymi

        Taitaa olla ääriajattelija Vihervassari!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tarvitse muuta kuin puoluekokouksen jatkoilla joku saa humalaisen kuningasidean ja silloin lähtee lapasesta.

        Se voi käydä kaikille puolueille. Ehkä ei RKP:lle koska sillä ei ole periaatteita, mutta muille.


    • Anonyymi

      Kaksi viikkoa ennen kunnallisvaaleja hallitus laittaa sotilaat turvaamaan eduskuntatalon.
      Tämä on tietysti vain teatteria, jotta Persut eivät veisi vaaleissa koko pottia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe