yli puoleen vuoteen, vai kauankos siitä olikaan (?).. niin alan miettiä, että miksi just sä eikä joku muu mies. En tiedä vastausta miksi, mutta tiedän, että vastaus on "vain sinä". Johtunee siitä, että se jokin sinussa on. Se mistä kaikki rakkauslaulut kertoo. Se sulla on mun silmien edessä.
Nyt kun ei olla nähty
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se jokin on ihmisen sisällä, sydämessä rintalastan takana. Se jollain tavalla väreilee tai hohtaa ulospäin, mutta sitä ei voi tietää koskaan mikä se oikein on. Ehkä kun sanotaan, että "avataan sydän" niin se "jokin" päästetään ulos sieltä. Aistitaan kaukaa, mutta nähdään vain jos annetaan?
Luulen, että "se jokin" tulee kahden ihmisen kanssakäymisessä. Siis että kaikki ei sitä näe, vaan vain se joka ihastuu/rakastuu toiseen. Joku kolmas vaan ihmettelee, että mitä toikin tuossa näkee. Tunteita ei voi järjellä selittää.
Nimenomaan. Tunteet ovat peräisin "Pimeyden verhon" takaa. Niitä ei järjellä voi selittää.
Miksi se on pimeyden verho? Kuulostaa synkältä.
Siksi koska sen taakse ei näe. Tunteet ovat peräisin sieltä ja siksi niistä on mahdoton ottaa tolkkua. Tapahtuu vähänkuin "esiripun" takana kaikki siis. Kulissien takana niin, ettei edes tunteita tunteva henkilö niitä voi ymmärtää.
Tuoltahan se vähän tuntuukin mitä kirjoitat. Kun kerrankin tunteet oikein syttyy, olis kiva päästä sen oikean kanssa riisumaan tuota esirippua ja avautumaan kunnolla.
Sitähän se on. Dopamiinia purkautuu kuin tulivuoresta. Sitten se jähmettyy, heikkenee ja loppuu. Kaikki on normaalisti ja se ihmeellinen ihminen onkin samanlainen kun muut.
Äläs nyt. Hän ei voi koskaan olla kuten muut mulle.
Muista että olet nainen ja sun "tehtäväsi" on vain lisääntyä, siis luonnon ja maailman kaavojen mukaan. Sun kehosi hallitsee tunteitasi ja etsii aina lopulta uuden siittäjän, kunnes vaihdevuodet katkaisee senkin ilon.
Kuivasti ja rumasti en tätä tarkoittanut, vaikka loukkaavaa onkin.
The Thing se jostakin
Vanha leffa, en muista mistä kertoo. joku kauhu?